NATO Toplantısından Sert Sözler

Son Dakika Haber Portalı

NATO Toplantısından Sert Sözler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hilton Bomonti Otel'de düzenlenen NATO 62. Parlamenter Asamblesi Sonbahar Genel Kurul Toplantısı'nda konuştu.

Konuşmasında toplantının İstanbul'da düzenlenmesinin önemine değinen Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadele alanında yürüttüğü çalışmalara karşın, bu örgütlere bazı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin vermiş olduğu desteği sert sözlerle eleştirdi.

Erdoğan'ın konuşmasından önemli konu başlıkları şöyle:

"BİZ HAZMEDEMİYORUZ"

"Türkiye'ye sağlayacağınız destek, ortak güvenliğimize kasteden terör örgütüyle mücadelemize güç katacaktır. FETÖ ile iltisaklı yapılanmalara karşı mücadelemizde sizlerin desteğine güveniyoruz. Aynı şekilde DEAŞ ve PKK başta olmak üzere insanlığın müşterek değerlerine düşmanlık konusunda birlikte hareket eden tüm terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadeleye desteğinizi bekliyoruz. 

Terör örgütleri mensuplarının ülkelerinizde rahatça hareket etmelerine, propaganda yapmalarına, militan devşirmelerine, tehditle haraç toplamalarına engel olmanızı istiyoruz. Özellikle Avrupa Birliği'nin terör örgütü olarak ilan ettiği PKK'nın Avrupa Birliği üyesi ülkelerde çok rahat dolaşmasını ve buralarda terörist başının posterleriyle aynı şekilde parlamento binasının koridorlarında afişleriyle cirit atmalarını terör mağduru bir ülke olarak, biz hazmedemiyoruz.

"TÜRKİYE BİR SET GİBİDİR"

Türkiye, terör örgütleriyle Avrupa başta olmak üzere dünyanın geri kalan bölümü arasında adeta bir set gibidir. Eğer biz bu mücadelede başarısız olursak, yani bu set yıkılırsa teröristler tıpkı bir sel gibi tüm dünyayı ateşe ve kana bulayacaktır.

Biz diyoruz ki 'gelin bu seti zayıflatmak yerine güçlendirelim.' Terörizmle mücadelede Türkiye'ye verilen her destek, o ülkenin kendi geleceğini güvence altına almasına katkı sağlayacaktır.

"BAŞLI BAŞINA BİR MESAJDIR"

Bu toplantının İstanbul'da yapılmış olması başlı başına bir mesajdır. Türkiye NATO'nun gündeminde ve üst sıralarında yer alan bu buhranlarla baş etmeyi günlük hayatının parçası haline getirmek zorunda olan bir ülkedir. Temmuz ayında Varşova'da gerçekleştirilen NATO zirvesi konusunda ittifakı doğrudan ilgilendiren konularda kritik kararlar alındı. Varşova'da sağlanan ivmenin İstanbul'da yapılan çalışmalarla güçlendirildiğine inanıyorum. Bu toplantıyı önemli kılan bir diğer husus da demokrasiye bağlılığını 15 Temmuz'da canı pahasına ispatlamış bir ülkede düzenleniyor olmasıdır. 15 Temmuz'da bizimle birlikte tüm dünya terörün farklı bir türüne şahit oldu. Bugün burada sizinle berabersek milletimizin o gece gösterdiği destansı mücadele sayesindedir.

"DOSTLARIMIZIN ÜRETTİĞİ SİLAHLAR ÇIKTI"

Ben burada bir gerçeği açıklamak zorundayım, dost acı söyler ama gerçeği söyler: bilir misiniz Irak'ta ev Suriye'de bizim terör örgütü olarak ilan ettiğimiz ülkede bizim dostlarımızın ürettiği silahların çıktığını... Bunu biz kendilerine söylediğimiz zaman kendileri hiç ilgilendirmiyor.

"BM'NİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI KAÇINILMAZ..."

Birleşmiş Milletler (BM) başta Suriye olmak üzere krizlerde etkili mücadele edemiyor. BM'nin yeniden yapılandırılması kaçınılmaz bir görev halini alıyor. 2. Dünya Savaşı'nın şartları içinde atılmış olan adımla bugünkü dünyayı idare etmek mümkün değildir. Uluslararası toplum olarak zor bir dönemden geçtiğimiz gerçektir. Bizler işbirliği ve dayanışma içinde hareket ettiğimiz müddetçe önümüze çıkan sorunlar karşısında mücadele edebiliriz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu