GARDAŞ ülke vatandaşlık bekliyor

Son Dakika Haber Portalı

GARDAŞ ülke vatandaşlık bekliyor

Azerbaycan’da bu yıl ikincisi düzenlenen RecExpo’da 11 ülkeden 100 proje görücüye çıktı. Türkiye’den katılan 15 firma yabancıların ilgi odağı oldu. Sektör temsilcileri, “Azeriler ev alımlarını artırmak için vatandaşlık bekliyor” dedi

 

Kardeş ülke Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bu yıl ikincisi düzenlenen RecExpo Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı dün kapılarını açtı. Fuarda Almanya, İspanya ve Portekiz gibi 11 ülkeden 100'e yakın proje tanıtıldı.

Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut GYO ve GYODER'in yanı sıra stant kuran 15 Türk firması yabancıların ilgi odağı oldu.

Azerbaycan'ın Türkiye açısından önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken gayrimenkul sektörünün temsilcileri, "İlk 9 ayda yaklaşık 500 konut alan Azeriler, Türkiye'den ev alımlarını artırmak için oturum izni veya vatandaşlık bekliyor" şeklinde konuştu.

KÖRFEZ ‘İNADINA TÜRKİYE’ DEDİ
Yabancı yatırımcıların Türkiye'yi güvenli liman olarak gördüklerini belirten sektör temsilcileri, "Geldiğimiz noktada yabancıya satış rakamları ülkemiz için yeterli değil. Geçen yıl 5 milyar dolarlık satış yaptık.

Eğer Türkiye'den ev alan yabancılara uzun süreli oturma izni veya vatandaşlık verirsek kısa vadede yıllık 10 milyar doları da aşarız. Türkiye'de en kazançlı yatırım aracı gayrimenkul.

Bizi yakından takip eden yabancılarda bu durumu çok iyi biliyor" diye konuştu. Fuarda, Emlak Konut GYO güvencesiyle hayata geçirilen projeler yatırımcılarla buluştu.

Yabancı proje sayısı olarak en çok Türkiye'nin olduğu fuarda, Emlak Konut GYO da Türkiye ve İstanbul'daki yatırım fırsatlarını katılımcılarla paylaşırken, İstanbul'da hayata geçirilen Maslak 1453, Büyükyalı ve Nidapark Kayaşehir projelerinin de tanıtımını gerçekleştirdi.

GYODER Başkanı Aziz Torun da yabancıya konut satışında yeni formüller geliştirdiklerini söyledi. Sektör olarak son 3 yılda yabancı konut alıcısının ne tür konutları tercih ettiklerini öğrendiklerini aktaran Torun, "İstanbul dışında da yabancı talebi olduğunu görüyoruz.

GYODER üyeleri bundan sonraki süreçte yabancı talebine müteveccih Antalya, Bodrum ve Karadeniz gibi bölgelerde projeler yapacaktır" bilgisini verdi.

Fuara damgasını vuran ikinci önemli konu ise yükselen dolar kuru oldu. GYODER Başkanı Aziz Torun, kurdaki yükselişin spekülatif olduğuna dikkat çekerek, vatandaşa dolara yatırım yapmayın çağrısı yaptı. Torun, "Türkiye ekonomisi güçlü.

Yükseliş spekülatif. Dönem ülkeye yatırım dönemi. Biz işadamları olarak yatırımları artırıp ekonomiye destek veriyoruz. Vatandaş da ekonomiye güvenini dolar alarak değil elindeki dolarları satıp başta gayrimenkul olmak üzere Türk yatırım araçlarına yatırmalı.

Birçok krizi görmüş biri olarak diyorum ki dolar 3 lira seviyelerine kısa sürede geri gelecek. Çünkü yükseliş spekülatif" şeklinde konuştu.

Azeri bakandan yatırım çağrısı
Azerbaycan Emlak MeseleleriDevlet Komitesi BakanıHasanov da fuarda Türkşirketlerinin yoğunşekilde yer almasındanduyduğu memnuniyetidile getirdi. Hasanov,Azerbaycan'ın toplukonutta TOKİ'ye benzerkurumları olduğunu belirterek,inşaat ve proje odaklı büyümemodelinin önemine işaret etti.

Türk yatırımcılara Azerbaycan'dayatırım yapmaları çağrısındabulunan Hasanov, "Fuarımızdada Türk firmaları yoğun şekildeyer alıyor. Biz ülkemize Türk şirketlerininyatırım için de gelmesinibekliyoruz.

Zaten şu an ülkemizdefaaliyet gösteren ve şirketsayısı en fazla olan yabancı ülkeTürkiye. Azerbaycan'da yatırımyapılabilecek farklı alanlar mevcut"diye konuştu.

'Yoğun ilgi gördük'
Recexpo'nun Türkiye'nin emlak projelerinin yabancı yatırımcılara tanıtımı açısından önemli bir fuar olduğunu söyleyen Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, Azeri yatırımcıların projelerine yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Tahincioğlu, "Pek çok Azeri kardeşimiz ülkemizi sık sık ziyarete geliyor; bunun en büyük nedeni sosyal ve kültürel olarak yakın coğrafyaların benzer insanları olarak yakın yaşam alışkanlıklarını paylaşıyor olmamız.

Aradaki bu bağı her iki ülke için de fırsat olarak görüyoruz. Kardeş ülkeler olarak yapacağımız yatırımlar için birbirimizin kapısını çalmak herkesin kazandığı bir değer yaratmak çok önemli" dedi.

Yatırımcının iştahı kabardı
Azerbaycan fuarının uluslararası ve önemli bir buluşma olduğuna dikkat çeken Özak GYO Genel Müdürü Fatih Keresteci, "İçinde bulunduğumuz dönemin Türkiye'de yatırım yapmak için çok uygun olduğunu buradaki yatırımcılara anlattık. Kendilerinin yoğun ilgileriyle karşılaştık" dedi. Keresteci, döviz kurundaki artışın yabancıların iştahını kabarttığına dikkat çekti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkemeden  tahliye kararı
Mahkemeden tahliye kararı
Burak'ın peşini bırak, O artık Fahriye ile evli
Burak'ın peşini bırak, O artık Fahriye ile evli