Safra kesesinde o problemi olanlar!

Son Dakika Sağlık Haberleri

Safra kesesinde o problemi olanlar!

ÖĞÜN ATLAMAYIN Karaciğer, günde yaklaşık 1 litre safra üretiyor ve açlık durumunda bunu safra kesesinde koyulaştırarak depoluyor. Yemek yenildiğinde safra kesesi kasılıyor ve içindeki safrayı, besinlerin sindirilmesi için, bağırsağa bırakıyor.

Safranın içinde çeşitli tuzlar, kolesterol ve safra boyaları gibi maddeler bir denge içinde bulunuyor. Herhangi bir nedenle bu dengenin bozularak kolesterol içeriğinin artması durumunda safra kesesinde bir çökelek oluşuyor.

Bu durumun devam etmesi safra taşı oluşumuna yol açıyor. Öğün atlayan kişilerde safra kesesinin uzun süre çalışmadan beklemesi ise safra taşı oluşma riskini arttırıyor.

ŞOK DİYETLER TETİKLİYOR Öğün atlayarak agresif kilo vermek, safra kesesi taşı hastalığına davetiye çıkartıyor. Öğün atlama durumunda bir parça çikolata yemek, safra kesesinin kasılıp içinin boşalmasını sağlıyor.

Ayrıca, hızlı kilo verme sürecinde safra taşları çok küçük oluyor. Bu taşlar küçük olduğundan safra yolarına düşerek, ölüme sebep olabilecek sarılık, Safra yolu iltihabı ve pankreas iltihabına da sebep olabiliyor. Ayrıca hamileliğinin ilk aylarında aşırı kusan kişiler de arada bir çikolata yiyerek safra taşı riskini azaltabilirler.

TEK ÇARE AMELİYAT Böbrek taşlarında olduğu gibi kırma veya düşürme gibi yöntemler safra kesesi taşları için uygulanamıyor. Bu nedenle şikayete neden olan safra taşlarının tek tedavisi olarak ameliyat gösteriliyor.

Asemptomatik taşların genel olarak tedavisine gerek olmasa da çocuklarda, orak hücre anemisi olanlarda, çalışmayan safra kesesi durumunda, 2 cm'den büyük safra kesesi taşlarında, porselen kese oluşumunda ve şeker hastalarında safra kesesi taşı bulunması halinde ameliyat gerekiyor.

BUNLARI TÜKETİN LİMON: Safra taşı tedavisinde oldukça etkili sonuçlar verir. Taşın çözülmesine yardımcı olur. MAYDANOZ: Safra taşına karşı korur.

ISIRGAN : Safra taşının vücuttan atılmasını kolaylaştırır. KARA HİNDİBA: Vücutta birikmiş toksinleri ortadan kaldırır ve safra taşı oluşumunu önler.

AYI ÜZÜMÜ: Safra kesesi taşı tedavisinde çok etkilidir ve taş oluşumunu engeller. Ayrıca safra taşının semptomlarından biri olan enfeksiyon oluşumunu da önler.

NANE : Yatıştırıcı özellikleri ile safra ağrısını azaltır.

ZERDEÇAL: Büyük safra kesesi taşlarını küçültmek için kullanılır.

DEVE DİKENİ : Safra taşının küçülmesini sağlarken aynı zamanda mesane ağrılarını da ortadan kaldırır.

KİMLER RİSK ALTINDA? 40 yaş üstü bireyler, açık tenliler, şişmanlar, ailesinde safra taşı hikayesi olanlar, kontrolsüz diyet yapanlar, çok kusanlar, siroz hastaları, aşırı yağlı beslenenler, damardan beslenmek zorunda kalan ağır hastalar, İlaç kullananlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Atay'a İlan-ı Aşk: Seni Çok Seviyorum
Ali Atay'a İlan-ı Aşk: Seni Çok Seviyorum
Serdar Bilgili, İş Adamı Hakan Uzan'ın Eşiyle Aşk Yaşıyor
Serdar Bilgili, İş Adamı Hakan Uzan'ın Eşiyle Aşk Yaşıyor