Hazır mısınız, yeni bir devrimin eşiğindeyiz

Son Dakika Haber Portalı

Hazır mısınız, yeni bir devrimin eşiğindeyiz

İnsansız fabrikalar, birbiriyle anlaşan makineler ve işçi yerine geçecek robotlar. İnsanlığın geleceği yeniden şekillendiriliyor. Yepyeni ve bildiğimiz birçok şeyin değişeceği bir dünya bizi bekliyor.

4. sanayi devrimi, namı diğer Endüstri 4.0 tüm dünyada büyük bir heyecan dalgası yarattı ve tartışılıyor. Adı 2011 yılında kondu ama bu yıl itibariyle tartışma artık konunun uzmanlarının dışında da cereyan etmeye başladı

İNSANCA ÇALIŞMA HAYATI VAAT EDİYOR

Endüstri 4.0 ile ilgili Türkiye'deki en yetkin isimlerden biri Ali Rıza Ersoy. Siemens Türkiye Genel Müdür Yardımcısı, İcra Kurulu Üyesi ve Dijital Fabrikalar Bölüm Direktörü olan Ersoy, seminerler, konferanslar veriyor, her gün birkaç sunum yaparak Endüstri 4.0'ı anlatıyor. Ersoy "Bu bir süreç.

Bu işin lokomotifi olan Almanya'nın bile kendisine çizdiği yol haritasında 3.0'dan 4.0'a geçme süreci 20 yıl. Türkiye olarak bizim iyimser bir bakışla 30 yılımız var. Yani hayatımız bugünden yarına radikal bir şekilde değişmeyecek. Ama yavaş yavaş değişecek" diyor.

Ersoy'a göre Endüstri 4.0 insanca bir çalışma dünyası vaat ediyor: "Kas gücünün yerini akıl gücü alacak" diyor ve bu vaadi anlatıyor: "Bugün biz bir işçi kardeşimizden, hayatı boyunca bir vidayı sıkmasını istiyoruz. Bu çok vahşice. Endüstri 4.0 bunu değiştiriyor. O vidayı oturan robotlar sıkacak.

Biz de o işçi kardeşimizin en kıymetli varlığına, beynine ihtiyaç duyacağız. Bilgisinden, görgüsünden, öngörü ve problem çözme kabiliyetinden faydalanılacak. Ayrıca bu üretim süreci çok daha gezegensever. Çünkü bugüne göre daha az enerjiyle daha fazla üretim yapma olanağı olacak.

Bütün bunların insanlara pozitif bir şekilde yansıyacağı çok net. Çalışma saatleri azalacak. İnsanların çalışma saatleri dışındaki zamanı artacak. Bu da onların aileleriyle, arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirmesi, hobilerine, bilgi ve eğitime daha fazla zaman ayırması anlamına geliyor."

ZİHNİYETİN DEĞİŞMESİ ŞART Forbes dergisi yazarı ekonomist Prof. Dr. Ümit Özlale ise "Tüm dünyada bu konu gündeme gelince geleceğe yönelik iyimser bir tablo çiziliyor, bu da çok normal. Birinci, ikinci, üçüncü sanayi devrimlerinde ciddi dönüşümler yaşanmış, bu dönüşümden de özel sektör ziyadesiyle faydalanmış.

Bu da nihayetinde 4. sanayi devrimi ve bundan da fayda sağlanacak düşüncesi böylesi bir iyimserlik yaratıyor. Ama bu iyimserlik havasının altı tam anlamıyla doldurulmuş değil. Çünkü eğer zihniyet devrimi yapılamazsa bu dönüşüme hazırlanmayanlar için çok yıkıcı bir süreç yaşanacağı kesin.

Ama şunu belirteyim Türkiye dahil hiçbir ülkenin de bu sanayi devrimine direnme lüksü yok. Sorun bu devrim sürecine herkesin nasıl adapte olacağıyla ilgili" diyor.

YAZICIDAN HEM AYAKKABI HEM KARACİĞER... Endüstri 4.0'ın hedefi şimdiki gibi herkese standart ürünler üretmek yerine kişiye özel ürünleri seri bir şekilde üretmek. Nedir kişiye özel ürünler derseniz, bir örnekle açıklayalım: Herkesin TV izleme alışkanlığı farklı.

Siz yeni bir TV almak isteyince izleme açınız, mesafeniz, göz bozukluğunuz incelenecek (ki bu bir önceki TV'nizin hafızasında var olacak zaten) ve sizin alışkanlıklarınıza uygun bir TV üretilecek. Ya da rengini, tipini, ihtiyacınıza göre bagaj büyüklüğünü, koltuk özelliklerini sizin seçtiğiniz bir arabayı fabrika üretecek.

Ki ayakkabılar üretilmeye başlandı bile. Tabii bunlar günlük ihtiyaçlarınız için. Prof. Dr. Ümit Özlale, bu sürecin daha büyük ve şaşırtıcı gelişmelere gebe olduğunu söylüyor ve "Mesela 10 yıl sonra 3D yazıcılardan çıkma karaciğerlerin insanlara naklini konuşuyor olacağız" diyor.

İnsansız fabrikalar, birbiriyle anlaşan makineler ve işçi yerine geçecek robotlar. İnsanlığın geleceği yeniden şekillendiriliyor. Yepyeni ve bildiğimiz birçok şeyin değişeceği bir dünya bizi bekliyor.

4. sanayi devrimi, namı diğer Endüstri 4.0 tüm dünyada büyük bir heyecan dalgası yarattı ve tartışılıyor. Adı 2011 yılında kondu ama bu yıl itibariyle tartışma artık konunun uzmanlarının dışında da cereyan etmeye başladı.

ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞINA YOL AÇACAK Sanayi devrimlerinin toplumsal hayatta, siyasi tercihlere, yaşam standartlarına, günlük hayat alışkanlıklarına, ülkelerin birbiriyle ilişkilerine değin pek çok alanda olumlu olumsuz sonucu oluyo.

Mesela 1. Sanayi Devrimi modern şehirleşmeyi başlatırken, insan ömrünün uzamasını sağlarken aynı zamanda emperyalizmin de ortaya çıkmasına neden oldu. 2. Sanayi Devrimi ile birlikte başlayan küreselleşme dolaylı da olsa 1. Dünya Savaşı'nın nedenleri arasında gösteriliyor.

1. Dünya Savaşı'nın oluşturduğu dünya tablosu, 1929'daki Büyük Bunalımı, o da 2. Dünya Savaşı'nı tetikledi. Dolayısıyla geniş perspektifte düşününce Endüstri 4.0'ın insanlığa nasıl değişim ve dönüşüm yaşatacağını kestirmek güç. Acaba üretim ilişkilerinin değişmesi, robotlaşma, pazar savaşları yani bir dünya savaşına neden olur mu? Prof. Dr. Ümit Özlale "Umarım çıkmaz.

Ama çıkarsa bunun sebebi sebebi Endüstri 4.0 olmayacak, küreselleşme sonucu, yeni dünya düzeninde ortaya çıkan istihdam krizine, toplumsal sorunlara ve yapısal problemlere çözüm bulamayan politikacılar olacaktır" diyor.

YUMUŞAK KARNI İSTİHDAM Peki fabrikalarda robotlar, makineler çalışınca orada çalışan insanlara ne olacak? Yani Endüstri 4.0'ın yumuşak karnı istihdam meselesi mi? Bu konuda farklı yaklaşımlar var. Ersoy istihdam sorununun çözüleceğini düşünüyor

: "Şimdi en erken 30 yıl içinde fabrikalarda insan sayısı kademeli olarak azalacak. Bu yıllar içinde benim gibi kır saçlı jenerasyon köşeye çekilecek. Yeni gelen jenerasyon zaten bu endüstriye göre eğitilip yetiştirilecek. Mesela kodlama yapamayan kalmayacak.

Ki bu jenerasyon Endüstri 4.0'a göre kurulan fabrikaların mühendisleri, çalışanları olacak. Yani bu yeni kuşakta da sorun yok. Tek sorun bugün 30'lu 40'lı yaşlarını yaşayan kuşakta olacak.

Bu kuşak için de şimdiden herkese iş düşüyor. Biz önümüzdeki yıllar içinde bu kuşağı Endüstri 4.0'a iyi hazırlayabilirsek, onları kol gücünün yerine beyin gücünü kullanması için eğitirsek çok da büyük sorunlar çıkacağını düşünmüyorum. Ayrıca yeni meslekler ortaya çıkacak. Bu da yeni istihdam alanları demek."

KALİFİYE OLMAYAN KİTLE SİSTEMİ DOMİNE EDEBİLİR Prof. Dr. Ümit Özlale ise bu konuda daha temkinli: "Aslında Endüstri 4.0'da işin üretim kısmında devrim niteliğinde gelişmeler oluyor, olacak da. İnsan eli değmeden çok komplike ürünler elde edilecek, ama bunları tüketecek insanlar yaşamak için parasını nasıl kazanacak?

Küreselleşme sürecinde üretim dışı kalan kalifiye olmayan iş gücü, Endüstri 4.0'da iyice 'gereksiz hale' gelecek. Ama bu kitlenin bir özelliği var, onlar aynı zamanda sandığa giden seçmen. Seçmen de Endüstri 4.0'a ya da küreselleşmeye direnç gösteren siyasi partiye oy verecektir.

Ki Trump'ın ABD Başkanı seçilmesi ve Brexit'te gördüğümüz durum biraz da bununla alakalı. Bu anlamda benzer durumların başka ülkelerde de ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Bu bakımdan bir devrim sürecini yaşıyoruz, istihdam da bu süreç içerisinde halledilebilir demek bana fazla iyimser bir bakış gibi geliyor. Özellikle emeğin dolaşımı konusunda bu süreç kimi problemlere gebe..."

İnsansız fabrikalar, birbiriyle anlaşan makineler ve işçi yerine geçecek robotlar. İnsanlığın geleceği yeniden şekillendiriliyor. Yepyeni ve bildiğimiz birçok şeyin değişeceği bir dünya bizi bekliyor.

4. sanayi devrimi, namı diğer Endüstri 4.0 tüm dünyada büyük bir heyecan dalgası yarattı ve tartışılıyor. Adı 2011 yılında kondu ama bu yıl itibariyle tartışma artık konunun uzmanlarının dışında da cereyan etmeye başladı

TÜRKİYE İÇİN MÜTHİŞ BİR FIRSAT Türkiye'nin Endüstri 4.0'la ilişkisi ne durumda diye soruyorsanız, anlatalım: Son birkaç yıldır ama özellikle de bu yıl, Endüstri 4.0 (kamuoyuna hakkıyla yansımasa da) siyasilerin, akademisyenlerin, iş dünyasının, küçük, büyük girişimcilerin gündeminde.

Başbakan Binali Yıldırım bu yaz "Sanayi 4.0'a geçiş sürecini de ıskalamamamız lazım. Katma değeri yüksek, ülkemizin lokomotifi olup 2023 hedeflerini yakalamayı önemsiyorsak, sanayi devrimini, bilişim ve teknoloji devrimiyle birlikte düşünüp, bunu başarmamız lazım" diyerek sürecin farkında olduklarını ve hükümet olarak hazırlandıklarını anlatmıştı.

Bu yıl Türkiye'deki köklü üniversitelerden, Van'daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne kadar pek çok bilim yuvasında Endüstri 4.0 ile ilgili kapsamlı seminer ve konferanslar düzenlendi. Geniş katılımlı fuarlarda, toplantılarda bu konu dört başı mamur bir şekilde masaya yatırıldı.

Ocak ayındaki Davos'un ana konularından biri olduktan sonra ise TÜ- SİAD Endüstri 4.0 ile ilgili bir rapor bile hazırladı. Ekonomi ve bilişim dergilerinde konu farklı boyutlarıyla inceleniyor. Ayrıca internette www. endustri40.com adresli bir platform açılarak konuyla ilgili gelişmeler ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

Yani biraz da birinci, ikinci ve üçüncü sanayi devrimini kaçırmış olmaktan çıkarılan dersler nedeniyle Türkiye istekli bir şekilde Endüstri 4.0'ı anlamaya ve bir yol haritasıyla bu sürece adapte olmaya çalışıyor. Ali Rıza Ersoy "Şuna gönülden inanıyorum. Çevremizdeki ülkeleri bir düşünün.

Bunların hiçbirinde bizim gibi köklü üniversiteler, buralardan yetişmiş kıymetli hocalar yok. Bunların hiçbirinde 70-80 yıl boyunca içşelleştirilmiş bir kapitalizm anlayışı, Gümrük Birliği sayesinde Batı'ya entegre olmuş bir ekonomi, Afrika'nın balta girmemiş ormanlarına gitmeye kalkan girişimci ruhu ve genç nüfus yok.

Bizim için Endüstri 4.0 müthiş bir fırsat. İçinde bulunduğumuz, orta-gelir tuzağından çıkmak için de önümüzde bundan daha iyi bir fırsat yok" diyor.

YENİ MESLEKLER ORTAYA ÇIKACAK Çok değil 10 yıl önce sosyal medya uzmanı diye bir meslek yoktu. Ama bugün bu yeni meslek çok ciddi prim yapıyor. Endüstri 4.0 da yeni mesleklerin ortaya çıkmasına neden olacak. Peki bu meslekler neler olacak?.

Öngörülen mesleklerden birkaçı şöyle: Endüstriyel veri bilimciliği, robot koordinatörlüğü, endüstriyel bilgisayar mühendisliği, bulut hesaplama uzmanlığı, veri güvenliği uzmanlığı, şebeke geliştirme mühendisliği, 3D yazıcı mühendisliği, endüstriyel kullanıcı arayüzü tasarımcılığı, giyilebilir teknoloji tasarımcılığı ve şu an adını bilmediğimiz ama yakında ad verilecek yeni meslekler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu