Halep'te son durum ve son dakika Halep haberleri burada... Doğu Halep'te konvoy otobüslerinin kalktığı noktada patlama oldu. Patlamanın ardından tahliyeler durdu, tahliye operasyonu askıya alındı. Olayın ardından konuşan Suriyeli yetkili "Engellemeler nedeniyle tahliye operasyonu askıya alındı." dedi. Rejim yanlısı terörist gruplar, Halep'teki tahliye konvoyuna ateş açtı. Yol üzerinde toplanan rejim yanlısı bir kalabalık da araçların geçişine engel oluyor. 
AA, rejim yanlısı milislerin, Halep'teki tahliye işlemi sırasında ateş açıp rehin aldığı grupta 14 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti. 
AA: Halep'teki tahliye işlemi sırasında rehin aldıkları grubu serbest bıraktı. Tahliye konvoyu, kuşatma bölgesine geri döndü.

TAHLİYE KONVOYUNDA 800 KİŞİ REHİN ALINDI
Rejim yanlısı terörist gruplar, Halep'teki tahliye sırasında durdurdukları konvoyda bulunan yaklaşık 800 kişiyi rehin aldı. 

4 PATLAMA OLDU

Olay yerindeki görgü tanıklarının aktardığı bilgiye göre otobüslerin kalktığı noktada 4 patlama meydana geldi.

TERÖRİST GRUPLAR MUHALİFLERDEN TAVİZLER İSTİYOR
Kalabalıktakiler kendilerini, İdlib'de muhalif güçlerin kuşatmasında bulunan Fua ve Kefreya beldelerinde yaşayanların akrabaları olarak tanıtıp kuşatmanın kaldırılmasını istedi.  16 otobüsün ve diğer bazı araçların bulunduğu konvoydaki yaklaşık 800 kişi, yabancı terörist gruplar tarafından rehin alınmış durumda. Grupların, İranlı General Seyid Cevad tarafından komuta edildiği biliniyor.

TAHLİYELER ASKIYA ALINDI

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, Halep'in doğusundan insanların tahliye edilmesi operasyonunun askıya alındığını açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısına telefonla bağlanan Dünya Sağlık Örgütü Suriye Temsilcisi Elizabeth Hoff, Halep'teki tahliyelerin rejim tarafından sebep belirtilmeden askıya alındığını söyledi.

Halep'in doğusunda hala kaç kişi bulunduğunu bilmediklerini belirten Hoff, "Tahliyeler askıya alındı. Nedenini bilmiyoruz. Bize nedeni hakkında açıklama yapılmadı. Hala birçok kişi tahliye edilmeyi bekliyor." diye konuştu.

Hoff, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi gibi insani yardım örgütleri çalışanlarından, Halep'te tahliyelerin yapıldığı bölgeden ayrılmalarının istendiğini aktardı.

Toplantıda konuşan Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Tarık Jasareviç de, Suriye'de Beşşar Esed rejimi ordusu ve rejim yanlısı yabancı terörist grupların kuşatmasındaki doğu Halep’ten çıkan tahliye konvoylarından, Türkiye sınırında muhaliflerin kontrolündeki İdlib'e bugün itibariyle toplam 194 hasta ve yaralının ulaştığını söyledi.

Jasareviç, hasta ve yaralılardan ağır olanlarının Türkiye'ye yönlendirildiğini, diğerlerinin ise İdlib'te tedavi edildiğini belirtti. 

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke ise, rejim yanlısı terörist grupların Halep'teki tahliye konvoyuna ateş açıp durduktan sonra konvoyda bulunan yaklaşık 800 kişiyi rehin almasıyla ilgili soru üzerine, bölgeye erişimlerine izin verilmediğini anımsatarak, "800 sivilin rehin alınmasını basından okudum ve konuyu takip ediyoruz. Bu askeri bir konu, olayın detayları ortaya çıktıktan sonra insani boyutlarını değerlendireceğiz." dedi.

Suriye'de Halep'in doğusundan sivil ve muhaliflerin tahliyesi başladı. Otobüs ve ambulanslar, dün sabah saatlerinde harekete geçti. Ancak konvoya Şii milislerin ateş açması üzerine üzerine ölenler ve yaralananlar oldu. 

Saldırı sonrası geri dönen konvoy, saatler sonra yeniden hareket etti. 20 otobüs ve 10 ambulans ile sivil ve muhaliflerin Halep'ten tahliyesi başladı. 

Çalışmalara Türk Kızılayı ambulansları da katıldı. Operasyon insansız hava araçlarıyla havadan takip edildi. Rusya, ilk aşamada 5 bin muhalif ve ailelerinin Halep'in doğusundan tahliye edileceğini duyurdu. Birleşmiş Milletler, Moskova yönetiminden tahliye edilenlerin güvenliğini garanti etmesini istedi. Kızılhaç ise 200 yaralının Halep'ten tahliyesinin başladığını duyurdu. 

17 otobüslük konvoya Ramusah kontrol noktasında Kızılhaç yetkilileri katıldı. Bu noktada konvoyu engellemek isteyen rejim yanlıları taşlı saldırıda bulundu.

Konvoy, rejim kontrolündeki 4 kilometrelik alanı geride bırakarak, Halep'in batı kırsalında muhaliflerin denetimindeki bölgeye ulaştı. Esad rejiminin savaş uçakları ile İran komutasındaki Şii milislerin Doğu Halep'ten yola çıkan ilk tahliye konvoyunun güzergahında yer alan Raşidin bölgesine saldırdığı bildirildi. Halep'ten tahliye edilen 15 yaralı Hatay'da tedavi altına alındı.

Cilvegözü Sınır Kapısı'na getirilen yaralılar burada bekletilen ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Reyhanlı ve Antakya Devlet Hastanesi ile Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi’ne götürülen yaralılar tedaviye alındı. Yaralılardan birçoğunun durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

Twitter'dan açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 16 otobüs ve 8 minibüs'ten oluşan konvoyun Doğu Halep'ten yola çıktığını söyledi.

Çavuşoğlu, Halep'ten hareket eden ikinci konvoyun ise Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki güvenli bölgeye ulaştığını duyurdu. Konvoyda bin 198 sivilin bulunduğunu da belirten Çavuşoğlu, bunlardan 577'sinin erkek, 320'sinin kadın ve 301'nin çocuklardan oluştuğunu vurguladı. Dışişleri Bakanı, "Gayretlerimiz ve takibimiz aralıksız sürüyor" dedi.

Halep'ten gerçekleşen ilk tahliye konvoyunda bin 150 kişi bulunuyordu, son tahliye ile bu rakam iki bin 348 kişiye ulaştı. Suriye ordusu, geçen ay başlattığı operasyonla muhaliflerin kontrolündeki mahallleri ele geçirdi. Sivillerin iki ateş arasında kalmasıyla Halep büyük bir insanlık dramına sahne oldu.