İBB ve AKOM'dan son uyarı: Kar şiddetini artıracak

Geçtiğimiz Cuma gecesi başlayan ve Çarşamba gününe kadar etkisini sürdürecek olan kar yağışı ile ilgili son uyarı İBB ve AKOM yetkililerinden geldi.

İBB ve AKOM'dan son uyarı: Kar şiddetini artıracak

İstanbul'da Cuma günü akşam saatlerinde başlayan kar yağışı haftanın ilk günü de etkisini arttırarak sürdürüyor. Karayolları ekipleri herhangi bir olumsuzluğa karşı kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle yetkililer mecbur kalınmadıkça özel araçlar ile yola çıkılmaması konusunda uyarıda bulundu.

İBB'DEN SON UYARI: ŞİDDETİNİ ARTIRACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) sosyal medya üzerinden yaptığı son uyarıda, kar yağışının daha da artacağını belirtti. İBB, sosyal medya hesaplarından, "AKOM uyarıyor: Meteoroloji'den alınan bilgiye göre; yoğun kar yağışı, şiddetini arttırarak akşam geç saatlere kadar etkisini sürdürecek." mesajını paylaşarak vatandaşları uyardı.

İSTANBUL'DA KAMU ÇALIŞANLARI 15:30'DA İŞTEN ÇIKTILAR

İstanbul Valisi Vasip Şahin İstanbul'da etkisini arttırarak devam eden yoğun kar yağışı yüzünden mesai bitiş saatinde değişiklik yapıldığını duyurmuştu. Vali Şahin'in kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlarının mesai bitiş saatinin 15:30'a çekmesiyle birlikte çalışanlar 15:30'da işten çıktılar.

METRO SABAHA KADAR SÜRECEK

İstanbul'da metro seferleri sabaha kadar devam edecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metrobüs seferlerine takviye edileceğini duyurdu.

METEOROLOJİ'DEN UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul'da kar yağışının öğle saatlerinde etkisini artıracağını belirtti.

Yapılan açıklamada, "İstanbul'da halen aralıklarla devam etmekte olan kar yağışının, bugün öğle saatlerinden itibaren etkisini arttırarak gece saatlerine kadar devam etmesi beklenmektedir. Mevcut kar örtüsü üzerine güney kıyılarda 5 cm, iç ve kuzey kesimlerde 10- 15 cm arasında ek örtü oluşturması beklenen kar yağışlarının oluşturabileceği; ulaşımda aksamalar, buzlanma, görüş mesafesinde azalma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.

TRAMVAYDA KAR AKSAMALARI

 İstanbul'da kar yağışı, tramvay seferlerinde zaman zaman aksamalara neden oluyor. Ekipler, tramvay raylarında çalışma yaparak yolu açık tutmaya çalışıyor.

ZOR ANLAR YAŞANDI

İstanbul'da  etkili olan kar, haftanın ilk iş günü işe gitmek için evlerinden çıkanlar zor anlar yaşattı. Üst geçitlerde biriken kar nedeniyle vatandaşlar yürümekte zorlandı.

Şişli'de sabah işe gitmek için evlerinden çıkanlar, etkili olan kar yağışı nedeniyle zor anlar yaşadı. Ana arterler açık olmasına rağmen ara sokaklar kar altındaydı. Ara yollardaki sürücüler ise araçlarını çıkarmak için büyük çaba gösterdi. Yolda yürüyenler ise düşe kalka gitmek zorunda kaldı.

 Paşa Mahallesi ile Halide Edip Adıvar Mahallesi'ni birbirine bağlayan üst geçitten geçmek isteyenler buz tutan merdivenler nedeniyle zor anlar yaşadı. Bazıları trabzanları tutarak ilerlerken, bazıları da üst geçitten kayarak indi.

-4 DERECE!

Kar yağışıyla beraber sabah saatlerinde hava sıcaklığında da büyük düşüş yaşandı. Gaziosmanpaşa Meydanı'nda bulunan termometre saat 04.47'de -4 dereceyi gösterdi. Mahalle aralarındaki araçların üstlerinin tamamen karla kaplandığı gözlenirken, yol kenarlarında ise park edilmiş çok sayıda araç olduğu görüldü

UYARI ÜSTÜNE UYARI

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi'de yaşanabilecek kazalara karşı tüm sürücüleri önlem almaya davet ederek, gece boyunca uyarılarına devam etti.

BOĞAZ KAPATILDI

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada da İstanbul Boğazı'nda kısıtlı görüş nedeniyle gemi geçişlerinin gece çift yönlü askıya alındığı belirtildi.

İSTANBUL'DA KAR SÜRECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı iç ve doğu kesimlerde 2 ila 6 derece azalacak, batı bölgelerde 2 ila 4 derece artacak. İstanbul'da bugün hava sıcaklığının eksi 1 derece olması beklenirken, kar yağışının da aralıklarla sürmesi bekleniyor.

KADİR TOPBAŞ'TAN PAZARTESİ UYARISI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ta, AKOM'da açıklamalar yaptı. Topbaş, haftabaşı itibarıyla vatandaşlardan zorunlu olmadıkça araçlarını çıkartmamalarını, toplu taşımayı tercih etmelerini istedi. Kadir Topbaş, İstanbul'da karyağışının devam edeceği bilgisini de paylaştı.

Kadir Topbaş'ın açıklamaları şöyle:

7 bin civarında personelimiz ve 1340 aracımız yoğun bir çalışma yaptı. 50 bin ton tuz döküldü ve 370 bin ton solüsyon kullanıldı. Evsizlerle ilgili çalışmalarımız var. 762 evsizimiz barındırılıyor.

Sokakta kalan hayvanlar için özellikle anonslarımız oldu. Ekiplerimiz bu konuda 191 ekiplerimiz noktada faaliyet gösterdi.

Sadece ticari araçlara zorunlu hale getirilen bu kış lastiği uygulamasının tüm araçlara getirilmesi gerektiğini de düşünüyorum.

Haftabaşı itibarıyla tüm İstanbullulara, zorunlu olmadıkça araçlarınızı çıkartmayın, toplu taşıma araçlarını tercih edin diye uyarıyorum. Metrolarımız, metrobüslerimiz yoğun şekilde faaliyet göstermeye devam edecek.

Şu anda yoğun kar özellikle tarım alanlarında, ormanlara ve barajlara önemli bir katkısı var. Karlar erimediği halde çok şükür barajlar yüzde 60 doluluğa erişti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vatan Şaşmaz'ın yerine gelen isim belli oldu
Vatan Şaşmaz'ın yerine gelen isim belli oldu
Ece Erken'in yeni aşkına, eski eşinden olay yorum!
Ece Erken'in yeni aşkına, eski eşinden olay yorum!