Halide Edip Adıvar rolüyle izleyeceğimiz Selma Ergeç kimdir?

Selma Ergeç, uzun bir sürenin ardından yeniden ekranlara dönüyor. Kısa bir süre önce doğum yapan Selma Ergeç, tarihi dizi Vatanım Sensin’de Halide Edip Adıvar rolünü canlandıracak. Bu akşamki bölümde ilk kez görünecek olan Halide Edib Adıvar, yaptığı konuşmayla tüyleri diken diken edecek. Peki, iddialı bir rolle yeniden izleyici karşısına çıkacak olan Selma Ergeç kimdir?

Halide Edip Adıvar rolüyle izleyeceğimiz Selma Ergeç kimdir?

Güzel oyuncu Selma Ergeç, Bergüzar Korel ve Halit Ergenç’in başrollerini paylaştığı Vatanım Sensin'in oyuncu kadrosuna dahil oldu. Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Hatice Sultan rolüyle adından söz ettiren ve en son Gönül İşleri dizisinde yer alan Selma Ergeç, tarihi dizide ‘Halide Onbaşı’ olarak da bilinen, Türk edebiyatının önemli kalemlerinden yazar ve siyasetçi 'Halide Edib Adıvar' karakterine hayat verecek.

Uzun süredir ekranlardan olan Selma Ergeç, ilk kez bu akşam yayınlanacak olan 11. bölümde görünecek ve Halide Edib Adıvar’ın unutulmaz konuşmalarından birini hatırlatacak. Peki, önemli bir karakterle ekranlara dönüş kararı alan Selma Ergeç kimdir?Selma Ergeç, 1 Kasım 1978 yılında Almanya’da doğdu.

Son günlerde oyunculuk kariyeriyle ön plana çıkan güzel oyuncu aynı zamanda Best Model of Turkey (Türkiye'nin En İyi Mankeni) adlı yarışmada derece aldı. Oyunculuğa Böyle mi Olacaktı ile başlayan Selma Ergeç, Yarım Elma, Şöhret, Körfez Ateşi, Hırçın Kız gibi dizilerde rol aldı.

Asıl çıkışını ise Asi adlı dizide canlandırdığı Defne karakteriyle yakaladı. Sis ve Gece filminde Uğur Polat,Ses filminde ise Mehmet Günsür ile başrol paylaştı. Halide Edib Adıvar romanından uyarlanan Kalp Ağrısı dizisinde Azize karakterini, Muhteşem Yüzyıl adlı dizide 3 sezon boyunca Hatice Sultan'ı canlandırdı.

HALİDE EDİB ADIVAR KİMDİR? Türk edebiyatının önemli kalemlerinden yazar ve siyasetçi Halide Edib Adıvar, 1884 yılında doğdu. Türk yazar, siyasetçi, akademisyen, öğretmen sıfatlarının hepsini hak edecek işler yaptı ve Kurtuluş Savaşı’ndaki mücadelesinden dolayı Halide Onbaşı ismine layık görüldü.

1919 yılında İstanbul halkını ülkenin işgaline karşı harekete geçirmek için yaptığı konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş usta bir hatip olan Halide Edib Adıvar, Kurtuluş Savaşı'nda cephede Mustafa Kemal'in yanında görev yapmış bir sivil olmasına rağmen rütbe alarak savaş kahramanı sayıldı..

Aynı zamanda Savaş yıllarında Anadolu Ajansı'nın kurulmasında rol alarak gazetecilik de yaptı. II. Meşrutiyet'in ilanı ile birlikte yazarlığa başlayan Halide Edib; yazdığı yirmi bir roman, dört hikâye kitabı, iki tiyatro eseri ve çeşitli incelemeleriyle Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemleri Türk edebiyatının en çok eser veren yazarlarındandır.

Sinekli Bakkal adlı romanı, en bilinen eseridir. Eserlerinde kadının eğitilmesine ve toplum içindeki konumuna özellikle yer vermiş, yazıları ile kadın hakları savunuculuğu yapmıştır. Birçok kitabı sinemaya ve televizyon dizilerine uyarlandı.

HALİDE EDİB ADIVAR’LI VATANIM SENSİN’DE NELER OLACAK?Cevdet ve ailesi Hilal'i idamdan kurtarmanın yollarını aramaktadır. Vatan haini olarak aranmasına rağmen şehre gelen Halide Edib Adıvar , Azize için bir umut olur. Halide Edip önderliğinde Hilal için bir etten duvar öreceklerdir. Vakit daralırken önlerine çıkan engeller hem Cevdet'i hem de Azize'yi isyan noktasına getirir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Usta oyuncu kızı yaşındaki kızla fena yakalandı!
Usta oyuncu kızı yaşındaki kızla fena yakalandı!
Deniz Akkaya'dan Avşar'a: Cahil kadın!
Deniz Akkaya'dan Avşar'a: Cahil kadın!