ABD'den öldürücü hamle!

Son Dakika Güncel Haberler

ABD'den öldürücü hamle!

ABD'nin yeni savunma bakanından askeri büyüme planı ABD'nin yeni savunma bakanı James Mattis’in yayınladığı ve ordunun büyütülmesini öngören genelge, savunma bütçesinde “daha büyük, etkin ve öldürücü müşterek kuvvet inşa edilmesini” sağlayacak değişikliklere kapı açıyor.

Genelgenin, ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal savunma stratejisine uygun olarak hazırladığını ifade eden Mattis, söz konusu üç aşama ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Temel hedef, yeni Ulusal Savunma Stratejisi'nin gereği olarak daha büyük, daha etkin ve daha öldürücü bir müşterek kuvvet inşa etmektir. Birinci ve ikinci aşama orta vadeli hedeflerdir, ancak süreç içerisinde üçüncü hedefe yönelik çalışmalıyız” 

OBAMA YÖNETİMİNİN SAVUNMA STRATEJİSİ GERİYE SARILACAK

Önceki Başkan Barack Obama, ikinci döneminde asker sayısını ve konvansiyonel silah ve ekipmana yatırım yapılmasını azaltmayı planlarken, eski Savunma Bakanı Ashton Carter ise “Geleceğin Gücü” adını verdiği ileri teknoloji savunma sistemlerine yatırım yapılmasını öngörüyordu.

Obama yönetiminin bu stratejisi özellikle de Cumhuriyetçiler tarafından “mevcut tehdit ve risklere karşı stratejiden yoksun olduğu” ve Amerikan ordusunun “teyakkuz durumundaki kabiliyetini zedelediği” gerekçesiyle elesağlanacaktır” 

Yeni savunma bakanının yayınladığı genelgede, geleceğe dönük uzun soluklu ve ileri teknoloji programların rafa kaldırılabileceğinin sinyali veriliyor.

Genelgede, ikinci aşama ile ilgili 2018 savunma bütçesinde dikkat edilecek hususlarla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“2018 Mali Yılı Savunma Bütçesi, teyakkuz durumunu geliştirmeye devam etmekle birlikte savunma programlarını dengeleyerek acil eksikliklerin giderilmesine odaklanacaktır. Bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, örneğin daha etkili mühimmat satın alınması, tesislerin idamesinde gerekli fonun yüksek miktarlarda tutulması, ileri seviyede tatbikatlar için programların tesis edilmesi, kritik unsurlara yatırım ve kuvvet yapısının mümkün olabilecek en üst seviyeye çıkarılması sağlanacaktır”

YENİ STRATEJİ AMERİKAN ORDUSUNUN BÜYÜMESİ

Mattis, kısa vadeli yatırımlar ve 2018 savunma bütçesi incelemesi tamamlandıktan sonra bakanlığın yeni savunma stratejisine ve 2019-2023 arasında yapılacak savunma planlamalarına odaklanacağını vurguladı.

Genelgede nihai hedef olan ordunun büyütülmesinin yeni savunma stratejisinde yer alacağını aktaran Mattis, Amerikan ordusunun geniş bir yelpazede ortaya çıkan risk ve tehditlere karşı etkili olacak şekilde büyütüleceğini kaydetti.

Amerikan ordusu bünyesinde 576 bini Kara Kuvvetlerinde olmak üzere toplam 1 milyon 281 bin 900 asker bulunuyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Atay'a İlan-ı Aşk: Seni Çok Seviyorum
Ali Atay'a İlan-ı Aşk: Seni Çok Seviyorum
Serdar Bilgili, İş Adamı Hakan Uzan'ın Eşiyle Aşk Yaşıyor
Serdar Bilgili, İş Adamı Hakan Uzan'ın Eşiyle Aşk Yaşıyor