Anneler ve Bebek Sağlığı için Bilinmesi Gerekenler

Anneler hamilelikte ve hamilelikten sonra da bebeklerinin salığına dikkat etmeleri şarttır. Anne ve çocuk sağlığı için bu çok önemlidir. Özellikle beslenme ve diğer konularda bilinçli olmalı ona göre planlar yapılmalıdır.

Anneler ve Bebek Sağlığı için Bilinmesi Gerekenler

Anneler hamilelikte ve hamilelikten sonra da bebeklerinin salığına dikkat etmeleri şarttır. Anne ve çocuk sağlığı için bu çok önemlidir. Özellikle beslenme ve diğer konularda bilinçli olmalı ona göre planlar yapılmalıdır. Özellikle bu planlamaların başında sağlık ve hijyen bilgisi kuralları gelmektedir.

Hijyen etkisi:

Bağışıklık sisteminin gelişmesi ve hijyen arasında çok ciddi bir bağ vardır. Özellikle bebeğimizin bulunduğu ortam bağışıklılık sistemini büyük yönde etkiler. Bebeğin bulunduğu ortamın fazla steril olması da zararlıdır. Çamaşır suyu vb. maddelerin ev içinde kullanılması çocuğun bağımsızlık sistemin gelişmesini olumsuz yönde etkiler. Ek olarak çocuğunuzun hijyenik ortamda büyümesi kadar, çocuğun toz toprak içinde oynaması da önemlidir. Çünkü çok hijyenik bir ortamda çocuğun bağışıklık sistemi gelişmez.

Düzenli aşı:

Aşı yaptırma çocuğumuzun hastalıklara olan direncini arttırır. Aşı yaptırmamız durumunda aşı içerisindeki mikroorganizmalar bağışıklık sistemini uyarır ve olumlu sonuç verilmesini sağlar. Yani çocuğumuz daha hasta olmadan hastalığa karşı bağışıklılık kazanır.

Sağlıklı beslenme:

Özellikle gebelik ve sonrasında bağışıklılık sistemini ciddi derecede mikroplardan korumak için beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Düzensiz beslenme zamanla bağımsızlık sistemimizin çökmesine ve hasta olmamıza sebep olur. Bebek sağlığı için düzenli beslenme şarttır.

 

Uyku:

Çocuğun sağlıklı büyümesi açısından kesintisiz gece uykusu çok büyük önem taşır. Çünkü bebekler yetişkinler gibi değillerdir. Unutmayın ki bebekler uyurken büyür. Uyku esnasında ve karanlıkta melatonin hormonu salgılanır ve bu hormonun salgılanması bağışıklılık sistemini ciddi derecede güçlendirir. Ayrıca uyku hipofiz bezinin ciddi derecede büyüme hormonu salgılamasını sağlar. Ek olarak bebeklerin uyurken beyinleri çalışır ve gelişme gösterir. Uyku anne ve çocuk sağlığı için çok önemlidir.

Spor ve hareket:

Çocuklarda çok sık karşılaşılan problemlerden bir tanesi de televizyon ve bilgisayar karşısında uzun süre kalma ve uykusuz kalmaktır. Hem bedenen ve hem ruhen yorgunluk bağışıklılığı ciddi derecede zayıflatır. Bu sebepten dolayı çocuklarımızın hareket etmesi ve yavaş yavaş spor yapması önemlidir.

Özellikle değişen hava şartları ve havaların bir anda soğuması hastalıkları beraberinde getiriyor. Bundan dolayı yukarıda sayılan 5 etkene çok dikkat etmeli ve elimizden geldiği kadar çocuğumuzun bağışıklılığını geliştirmeye destek olmamız gerekiyor.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'de deprem 75 istifa birden...
CHP'de deprem 75 istifa birden...
Yılın itirafı: Yapımcı kendisini çıplak bir şekilde...
Yılın itirafı: Yapımcı kendisini çıplak bir şekilde...