BİLSEM sınavları başladı

MEB tarafından, BİLSEM'lere alınacak özel yetenekli öğrencilerin belirlenmesi için yapılan değerlendirme sınavları başladı.

BİLSEM sınavları başladı

İstanbul'da 37 ilçe merkezinde yapılan sınavlar 2 Nisan'da tamamlanacak. Sınavlar, hafta sonları 9.30, 11.30, 13.30 ve 15.30 olmak üzere 4 farklı oturumda ve her sınıfta 10 öğrenci olacak şekilde düzenlenecek. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, sınavların yapılacağı okullardan biri olan Kadıköy'deki Cemal Diker İlkokulu'ndaki ilk oturuma katıldı. Yelkenci, dünyanın her yerinde özel yetenekli çocuklara yönelik olarak farklı eğitim programlarının uygulandığını söyledi.

Zorunlu eğitim dışında çeşitli programlarla öğrencilerin özel yeteneklerinin geliştirildiğini belirten Yelkenci, "Biz de bu mantığın doğru olduğunu düşünüyoruz. Bunun için Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’müzün geliştirdiği bir sistem olarak Bilim ve Sanat Merkezleri’ne (BİLSEM) önümüzde duruyor. BİLSEM’lerde özel yetenekli, özellikle zeka, yaratıcılık ve liderlik alanlarında yüksek kapasitesi olan ve bunun yanında özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek seviyede performans gösteren öğrencileri tespit ederek, bu öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca ekstra eğitim programlarıyla yardımcı olmak, onların kendilerini bulmalarını sağlamak, aynı zamanda gelecekte ülkemize katkı sağlayacak nesiller yetiştirmek hedefleniyor" dedi.     

İstanbul'da 6 BİLSEM merkezi olduğunu belirten Yelkenci, şöyle devam etti:
"Bunlar Avrupa yakasında Bahçelievler, Başakşehir ve Beşiktaş, Anadolu yakasında da Ataşehir, Kadıköy ve Kartal ilçelerimizde. BİLSEM merkezlerinde bugüne kadar yapılan alımlarla 3 bin 418 öğrenci öğrenim görüyor. Bu yıl 1, 2 ve 3’üncü sınıflardan olmak üzere velilerin talepleriyle beraber öğretmenlerin onayıyla başvuru yapan ve sisteme girişleri yapılan 72 bin 342 öğrenci var. Bugün başlayan süreçle beraber, başvuru sahibi öğrencilerimizin yapacağımız sınavlarla hakikaten özel yetenekli olup olmadıkları ve bu alanda bir eğitime dahil olup olmamalarının gerekliliği noktasında sınava tabi tutacağız."     

Sınav sonuçları 14 Nisan'da açıklanacak. Ardından başarılı olan öğrencilerin 8 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında bireysel değerlendirmesi yapılacak. 15 Temmuz'da açıklanacak bireysel değerlendirme sonucuna göre BİLSEM merkezlerine kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları da 4-8 Eylül'de gerçekleştirilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kerkük yenilgisi ardından barzani suçluyu buldu
Kerkük yenilgisi ardından barzani suçluyu buldu
Ünlü Sunucu Seda Akgül, Ekranlara Dönüyor
Ünlü Sunucu Seda Akgül, Ekranlara Dönüyor