Ay tutulması nedir? Güneş tutulması ne zaman?

Doğa olayı tutkunlarının günlerdir beklediği Ay tutulması dün gece gerçekleşti. Gökyüzünde hem dolunay ve Ay tutulması hem de kuyruklu yıldız olması, adeta bir görsel şölen yaşattı. Ay tutulmasının ardından gözler, Güneş tutulmasına çevrildi. Peki, Ay, yeni Ay evresindeyken Dünya ile Güneş arasına girdiğinde oluşan Güneş tutulması ne zaman gerçekleşecek? İşte, detaylar!,

Ay tutulması nedir? Güneş tutulması ne zaman?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir merakla beklenen doğa olayı ‘Ay tutulması’ dün gece gerçekleşti. Aynı gecede Dolunay, Ay tutulması ve Yeşil Kuyruklu Yıldız üçlemesinin olması, başta doğa olayı tutkunları olmak üzere o anlara şahit eden herkesi heyecanlandırdı.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin en önemli gök olayı olarak nitelendirdiği Ay tutulması, Türkiye saati ile 01.32'de başladı. Ay tutulması ardından gözler yılın ikinci tutulması olan ‘Güneş tutulması’ na çevrildi. Peki, Güneş tutulması nedir, ne zaman gerçekleşecek?

ŞUBAT AYINDA 2 TUTULMA

At tutulması gibi Güneş tutulması da şubat ayında gerçekleşecek. Yılın ikinci önemli gök olayı olan Güneş Tutulması 26 Şubat Pazar günü gerçekleşecek. Bu kez Halkalı Güneş Tutulması olacak. Güney Amerika'nın güneyi, Pasifik Okyanusu'nun güneyi, Antarktika, Afrika'nın güneyi ve Atlantik Okyanusu'nun güneyinden izlenebilecek Halkalı Güneş Tutulması 1 dakika 18 saniye sürecek.

GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Güneş tutulması dünyanın, güneşin ve ayın aynı doğruya gelmesi sonucunda ayın gölgesinin yeryüzüne düşmesi sonucunda oluşmaktadır. Bu şekilde ay güneşle dünyanın arasına girer ve ışığı keser. Bu şekilde ayın gölgesi dünyaya yansır ve her yer karanlık olur. Güneş tutulmasının olması için dünyanın çevresinde dönmekte olan ayla dünyanın etrafında döndüğü güneş aynı yörüngede çakışması gerekiyor. Ay, yeni Ay evresindeyken Dünya ile Güneş arasına girdiğinde Güneş tutulması gerçekleşir.

AY TUTULMASI NEDİR?

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay'ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay'ın, Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür.

Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya'nın gölgesi Ay'a düşer. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay'ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır. Bunun sonucunda Ay tutulması olur.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Usta oyuncu kızı yaşındaki kızla fena yakalandı!
Usta oyuncu kızı yaşındaki kızla fena yakalandı!
Deniz Akkaya'dan Avşar'a: Cahil kadın!
Deniz Akkaya'dan Avşar'a: Cahil kadın!