Soba kurbanı ikizlerin yürek burkan hikayesi

Siirt’te soba kurbanı olan ikizler, Acil Tıp Teknisyeni Nahide ve Felsefe Öğretmeni Cahide’nin hayat hikayeleri yürekleri burktu.

Soba kurbanı ikizlerin yürek burkan hikayesi

Siirt’te soba kurbanı olan ikizler, Acil Tıp Teknisyeni Nahide ve Felsefe Öğretmeni Cahide’nin hayat hikayeleri yürekleri burktu.

İkiz kardeşler Cahide ve Zahide Türk, Siirt'in Perva ilçesine bağlı Palamutlu köyünde, korucu baba Ahmet Türk ve Vecide Türk çiftinin 9'u kız, 4'ü erkek 13 çocuğundan ikisi olarak dünyaya gelmişti.

İlköğretimi köylerinde tamamlayan ikizler, ailenin içinde bulunduğu zor şatlara rağmen, babalarının fedakarlığıyla liseyi de Siirt'te tamamladı. Üniversite sınavını da kazanan ikizlerden Nahide Bingöl Üniversitesi Felsefe Öğretmenliği bölümünü, Cahide ise Burdur Üniversitesi Acil Tıp Teknisyenliği bölümünü kazanmıştı.

Üniversiteyi de başarıyla tamamlayan ikizler, aynı zamanda 13 kardeş arasında üniversiteye gidebilen ikisi olmuştu. Ailelerinin de gururu olan ikizler bir yandan KPSS sınavına hazırlanırken, kendi yaşadıklarından yola çıkan Nahide, geçen yıl öğretmen olmayan köylerinde, gönüllü öğretmenlik yaptı.

BİRİ HAYAT KURTARACAK, DİĞERİ DE ÜLKEYE YARARLI İNSANLAR YETİŞTİRECEKTİ

KPSS sınavında da yüksek not alan ikizler, atama beklemeye başladı. Bu arada, zor durumda olan ailelerine daha fazla yük olmak istemeyen 23 yaşındaki ikizler, Siirt'teki bir çağrı merkezinde çalışmaya başladı. Yeni Mahalle'de oturan ağabeyleri Mehmet Türk'ün alt katındaki evi de kiralayıp birlikte kalmaya başlayan ikizlerden Nahide bu hafta staja başlayacağı için hafta sonu köylerine gitmişlerdi.

Cumartesi günü aile üyeleri ve akrabalarıyla yemek yiyen ikizler, vedalaşıp evlerine döndü. Ancak gece sobadan sızan gaz, ikisini de hayattan kopardı. Ağabeyleri, sabah kardeşlerini göremeyince, "Hafta sonu uyuyorlardır" diye kapılarını çalmadı. Ancak öğleden sonra yine sesleri çıkmayınca, eve giren ağabeyleri, acı gerçekle karşılaştı. Hayat kurtarmayı ve ülkesine yararlı gençler yetiştirmeyi hayal ederken soba kurbanı olan ikizler, önceki akşam gözyaşları arasında köylerinde toprağa verildi.
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkemeden  tahliye kararı
Mahkemeden tahliye kararı
Burak'ın peşini bırak, O artık Fahriye ile evli
Burak'ın peşini bırak, O artık Fahriye ile evli