Varikosel Nedir? Varikosel Ameliyatından Sonra Hamile Kalanlar

Varikosel erkeklerde görülen bir hastalıktır. Kısa süreli bir yan etkisi bulunmaması sebebiyle birçok kişi tarafından dikkate alınmaz ya da fark edilemez.

Varikosel Nedir? Varikosel Ameliyatından Sonra Hamile Kalanlar

Varikosel nedir?

Varikosel erkeklerde görülen bir hastalıktır. Kısa süreli bir yan etkisi bulunmaması sebebiyle birçok kişi tarafından dikkate alınmaz ya da fark edilemez. Fakat bu hastalık zaman ilerledikçe ileride erkeğin cinsel ve de erkeklik problemleri yaşamasına sebep olabilir. Hastalık daha önce belirttiğim gibi başlangıç aşamalarında kişiye çok hafif ve nadiren acı verirken ilerleyen safhalarda oturup kalkarken acı vermeye başlar, daha sonrasında ise erkeklik kaybına sebebiyet verir. Bu hastalıkta erken teşhis ve erken tedavi en önemli noktadır.

Varikosel tanımı

Varikosel erkekte testislerin yumurtalık bölümünden kalbe geriye doğru dönen damarların genişlemesidir. Bu genişleme zamanla erkekte bulunan bu yumurtaların küçülmesine, erkeklik hormonu olan testestorosyon hormonunun bozulmasına ve de spermlerin kalitesinin zamanla düşmesine ve de bozulmasına kadar ilerleyebilen bir hastalıktır. Varikosel tedavi edilebilen bir hastalıktır ve de sperm bozukluğu yani kısırlık sebebiyle hastanelere gelen kişilerin %25 lik kısmında bu hastalık görülür. Varikoselin teşhisi ise fizik tedavi yöntemiyle bulunur hastanelerde elle kontrol edilebilir ve teşhis edilebilir bir hastalıktır.

Varikosel tedavi

Varikoselin tedavi işlemi cerrahi bir işlemdir ve de çok dikkat edilerek yapılması gereken bir cerrahi işlemdir. Bu sebepledir ki varikosel ameliyatı sırasında hastanın testislerine herhangi bir zarar gelmemesi için cerrahlar tarafından bu tedavide kullanılmak üzere üretilmiş özel mikroskop kullanılır. Tedavinin başarı göstermesi durumunda hastaların %50 lik kısmında yüksek derecede sperm bozukluğundan kurtulma görülmektedir. Bir çok hastanın merak ettiği üzere varikosel ve hamilelik durumu gerçekleştirilebilir.

Varikosel ve gebelik

Varikosel ameliyatından 8 ay sonra erkek vücudu kendine gelir ve de cinsel bir ilişki için kullanılabilir duruma gelir. Bu da varikosel tedavisinden sonra gebelik durumundan söz edilebilir. Ayrıca bu hastalığa yakalanmış bireyler tedavi olmadan da tüp bebek yöntemiyle eşlerine gebelik yaşatabilirler. Bu da varikosel ve gebeliğin mümkün olduğunun kanıtıdır. Her ne kadar bu hastalık varken hamile bırakma durumu mümkün olsa da hastalığın tehlikeli ve ileride daha büyük tehlikelere yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu sebepten ötürü varikoselin cerrahi ameliyatlar la tedavi edilmesi daha doğru ve daha sağlıklıdır.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı / haberin tüm hakları Haber Portalım'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı / haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Anca alıntılar köşe yazısı / haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 

Varikosel Nedir Varikosel tedavi Varikosel ve gebelik varikosel ve hamilelik varikosel ameliyatı Varikosel Ameliyatından Sonra Hamile Kalanlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Atay'a İlan-ı Aşk: Seni Çok Seviyorum
Ali Atay'a İlan-ı Aşk: Seni Çok Seviyorum
Serdar Bilgili, İş Adamı Hakan Uzan'ın Eşiyle Aşk Yaşıyor
Serdar Bilgili, İş Adamı Hakan Uzan'ın Eşiyle Aşk Yaşıyor