Maaşlardan Ne Kadar BES Kesintisi Yapılacak?

1 Ocak'tan itibaren başlayan otomatik BES uygulamasına bugünden itibaren 2,5 milyon memur ve 1,5 milyon özel sektör çalışanı katılacak.

Maaşlardan Ne Kadar BES Kesintisi Yapılacak?

Türkiye genelinde uygulanmaya konulan otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) yeni bir dönem başlıyor. Ülkede tasarrufların artırılması amacıyla 1 Ocak'ta başlayan sisteme 45 yaş altındaki çalışanlar kademeli olarak katılacak. Sisteme yıl başında bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör firmaları dahil olurken, bugünden itibaren de 45 yaş altı memurlar ve 250 ile bin kişi arası çalışanı bulunan firmalar BES'e zorunlu olarak katılacak.

İŞTE MAAŞLARDAN KESİLECEK TUTAR!

Böylece yaklaşık 2.5 milyonu memur, 1.5 milyonu özel sektör çalışanı olmak üzere toplam 4 milyon kişiden otomatik olarak, prime esas kazancın yüzde 3’üne karşılık gelen tutarda BES kesintisi yapılacak. 

Çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarına, BES ile aynı koşullara tabi olarak yüzde 25 teşvik verilecek. 2 aylık cayma süresi sonrasında sistemde devam eden çalışanlara da ek olarak bin lira tutarında devlet katkısı sağlanacak.

Ayrıca, emeklilik halinde hesabındaki birikimi yıllık gelir sigortasıyla almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5’i kadar ilave devlet katkısı teşviki verilecek. Söz konusu birikim sistemine dahil olan çalışanlara 2 aylık cayma süresi tanınacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü Sunucu Seda Akgül, Ekranlara Dönüyor
Ünlü Sunucu Seda Akgül, Ekranlara Dönüyor
Boşanma Davasına Giderken Arkadaşı Vazgeçirmiş
Boşanma Davasına Giderken Arkadaşı Vazgeçirmiş