ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Joseph Scrocca, Bağdat'tan telefonla bağlandığı Pentagon'da Suriye ve Irak'taki operasyonlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Scrocca, bir gazetecinin, başta ABD başkanı Donald Trump olmak üzere, Washington'dan Beşar Esed'in kimyasal silahla sivilleri hedef almasına karşı adım atma sinyali verildiğini belirterek, ABD'nin askeri bir adım atması durumunda, Suriye'de bulunan askerleri korumak için tedbirler alınıp alınmadığını sorması üzerine, şöyle konuştu:

"KENDİMİZİ KORUMAYA HAZIRIZ"

"Kuvvet koruma bizim için her zaman Irak ve Suriye'deki kuvvetlerimiz için en önemli önceliktir. Size şunu söyleyebilirim; bu bizim en önemli kaygılarımızdan biri. Sahadaki komutanlar, kuvvet koruma tedbirlerini gözden geçiriyorlar ve hem ABD hem de koalisyon kuvvetleri gerektiğinde kendilerini korumaya hazırdır."

"GEÇERLİ BİR SEBEBİMİZ VAR"

 

Albay Scrocca, ABD'nin yeni savunma silahlarını tedbir amaçlı Suriye'ye konuşlandırıp konuşlandırmayacağı yönündeki soruya karşılık ise cevap vermek istemediğini söyledi. Scrocca, "Tabi ki mevcut durumda kuvvet koruma tedbirlerimizi gözden geçirmek için bir sebebimiz var." dedi.