Gözünü kararttı! Şimdi Esad düşünsün

Son Dakika Güncel Haberler

Gözünü kararttı! Şimdi Esad düşünsün

ABD Hazinesi Sekreteri Steve Mnuchin gazetecilere verdiği demeçte, Beşar Esed rejiminin düzenlediği kimyasal saldırıya karşılık olarak, ABD'nin de parçası olduğu Batı dünyasının Esed rejimine uyguladığı ekonomik yaptırımları genişletmeyi planladıklarını söyledi.

Mnuchin, "Yaptırımların, insanların onlarla (Esed rejimi, ile) iş yapmalarını önlemede önemli bir etkisi olacağını düşünüyoruz.Bu yaptırımlar çok önemli ve bu müdahaleyi maksimum etkiyi yaratacak şekilde kullanacağız." dedi.

Sekreter, ne gibi yaptırımlar uygulanacağına dair bir bilgi vermedi. Beşar Esed rejimine ait uçaklar İdlib'in güneyine kimyasal saldırı düzenlemiş, aralarında çocukların da olduğu yaklaşık 100 kişi ölmüş, yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

Suriye'nin İdlib kentinde kimyasal silahlarla düzenlenen saldırıya yanıt olarak ABD, Suriye'de rejime ait Şayrat Hava üssüne füze saldırısı düzenledi. Hedef alınan nokta, İdlib'deki kimyasal saldırıyı düzenleyen uçakların kullandığı hava üssü. Suriye ordusu, 6 askerin öldüğünü, Suriye devlet televizyonu ise 4'ü çocuk 9 sivilin öldüğünü iddia etti.

BEKLENİYORDU AÇIKLAMASI

Üste büyük maddi hasar meydana geldi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de üssün neredeyse tamamen imha edildiğini açıkladı. Pentagon, saldırı öncesinde Rusya'nın bilgilendirildiğini duyururken rejime yakın El Meyadin kanalına göre, üsteki uçaklar önceden tahliye edildi. Suriye Enformasyon Bakanlığı "Saldırı sınırlıydı ve bekleniyordu" açıklamasını yaptı.

ABD, kimyasal saldırılara tahammül etmeyecek" ABD’nin hava saldırısının Esed rejiminin 4 Nisan’da İdlib’in Han Şeyhun beldesinde gerçekleştirdiği kimyasal silah saldırısına tepki olarak yapıldığını ifade eden Davis, “ABD, kimyasal saldırılara tahammül etmeyecektir.” dedi.

HAVA ÜSSÜNDE NELER VARDI?

Davis, "Bu füzelerle (hava üssündeki) uçaklar, hangarlar, yakıt ve lojistik destek depoları, güçlendirilmiş uçak sığınakları, mühimmat depoları, hava savunma sistemleri ve radarları vuruldu." şeklinde konuştu.

Sivil kayıplarını önlemek için mümkün mertebede can kaybının olmamasına dikkat ettiklerini ifade eden Davis, üssün 2013 öncesinde Esed rejimi tarafından kimyasal silah deposu olarak kullanıldığını ve ABD’nin radar izlerinin Han Şeyhun’daki kimyasal saldırıyı gerçekleştirmek üzere bu hava üssünden havalandığını tespit ettiğini ifade etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vatan Şaşmaz'ın yerine gelen isim belli oldu
Vatan Şaşmaz'ın yerine gelen isim belli oldu
Ece Erken'in yeni aşkına, eski eşinden olay yorum!
Ece Erken'in yeni aşkına, eski eşinden olay yorum!