Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Günümüzde insanların en çok dert yandıkları sorunların başında sırt ağrıları gelmektedir. Birçok kişi tarafından sırt ağrısı nasıl geçer? konusu en merak edilen sorudur.

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Günümüzde insanların en çok dert yandıkları sorunların başında sırt ağrıları gelmektedir. Birçok kişi tarafından sırt ağrısı nasıl geçer? konusu en merak edilen sorudur. Gün geçtikçe sağlığımızı korumak daha da zor bir hale gelmektedir.

Özellikle şehir yaşamı ve yoğun saatler bilgisayar başında çalışmak sırtın en büyük düşmanıdır. Geçmek bilmeyen sırt ağrıları, insanların yaşam kalitelerini de büyük ölçüde etkilemeye başlamıştır.

Toplum arasında sırt ağrılarının en büyük sebebinin genellik ile yatak yapısı veya üşütme olduğu söylenmektedir.

Çeşitli araştırmaların sonucu olarak Dünya üzerinde her beş bireyden birinin sırt ağrısı çektiği ortaya çıkmıştır. Bu durum da bu rahatsızlığın sanılandan daha ciddi bir rahatsızlık olduğunu göstermektedir.

Sırt Ağrısına Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Sırt ağrısı nedeni, omurgamızda bulunan kasların gerilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durumun başlıca sebebi stres olarak değerlendirilebilir. Stres, sadece sırtımızı değil vücudumuzun pek çok bölgesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Strese bağlı olan sırt ağrıları her zaman boyun kaslarının gerilmesi ile doğru orantılı olarak başlar. Gerilen boyun kaslarının oluşturduğu rahatsızlıktan sonra omurgamızdaki kasların da gerilmesiyle birlikte ağrı tüm sırta yayılmakta ve dayanılmaz bir noktaya gelmektedir. Sırt ağrılarının sebebinin belirlenmesindeki en önemli unsur, ağrıların ilk başta nerede görüldüğünü bulmaktır.

Ağrılarımızın hangi bölgeden başladığını bilmek bizlere ağrının sebebi hakkında tüyolar verecektir. Sigara içen bireylerde sırt ağrısı akciğer üzerinde doluluk olması ile kendini gösterebilir. Aynı zamanda çeşitli akciğer hastalıklarının da ilk başlarda sırt ağrıları ile kendilerini gösterdikleri bilinmektedir.

Her sırt ağrısının ciddi bir hastalık olduğunu tabii ki söyleyemeyiz. Bu ağrılar, ağır bir yük kaldırmaktan, bilgisayar başında uzun saatler geçirmekten veya esintide kalarak sırtımızı üşütmekten dolayı da yaşanıyor olabilir. Fakat bazı mide rahatsızlıkları ve safra kesesi gibi ciddi durumların da ilk belirtilerinin sırt ağrıları olduğunu unutmamak gerekir.

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Aslında yapmanız gereken ilk şey bir doktora görünmek olacaktır. Sırt ağrılarının sebepleri hiç tahmin etmeyeceğiniz hastalıklar da olabilir. Bu sebeple en sağlıklı teşhisi doktorunuz koyacaktır.

Bu aşamada sorulacak soru sırt ağrısı için hangi doktora gidilir? Sorusudur. Sırt ağrısı için aile hekimine gidebileceğiniz gibi ortopedist, nörolog ya da fizik tedavi uzmanlarına da gidebilirsiniz.

Doktora gitmek istemeyen ve kendini evde rahatlatmak isteyen kişiler için yapılması gereken şey ise sıcak bir duş almak ve duştan sonra sırtlarına sıcak bir havlu koymak olacaktır.

Daha sonrasında içerisinde nane aroması olan ferahlatıcı kremler sürülebilir ve bu kremlerin sırt ağrılarını hafifletmesi beklenebilir.

Yine aynı bu kremler gibi çeşitli kas gevşetici kremler de kullanılabilir. Fakat tüm bunlar yapılırken kasların sıcak tutulması son derece önemlidir. Sırt ağrılarının genel olarak sebebi kas gerilmeleri olarak görülmektedir.

Bu işlemler ağrınız gerilmeden kaynaklı ise sizi rahatlatacaktır. Eğer bu işlemlere rağmen sırt ağrılarınız halen bir iyileşme göstermiyorsa bir doktora görünmeniz gerekmektedir.   

Kaynak : http://www.nedentv.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Usta oyuncu kızı yaşındaki kızla fena yakalandı!
Usta oyuncu kızı yaşındaki kızla fena yakalandı!
Deniz Akkaya'dan Avşar'a: Cahil kadın!
Deniz Akkaya'dan Avşar'a: Cahil kadın!