A dan Z ye şifalı bitkiler ve özellikleri

Şifalı bitkiler yüzyıllardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde alternatif tıbbın, kimyasal ilaçlar karşısında daha da önem kazanması ile yeniden eski önemine kavuşan şifalı bitkiler, uygun dozlarda ve ölçülü düzeylerde kullanıldığında pek çok hastalığa çare olmaktadır.

A dan Z ye şifalı bitkiler ve özellikleri

Şifalı bitkiler yüzyıllardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde alternatif tıbbın, kimyasal ilaçlar karşısında daha da önem kazanması ile yeniden eski önemine kavuşan şifalı bitkiler, uygun dozlarda ve ölçülü düzeylerde kullanıldığında pek çok hastalığa çare olmaktadır. Kendinize şifalı bitkiler rehberi edinerek ya da internetten şifalı bitkiler hakkında yapacağınız araştırmalar aracılığıyla pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Şifalı Bitkiler ve Faydaları

Adaçayı Faydaları

Astım ve solunum yolu rahatsızlığı olanlar için oldukça faydalı olan adaçayı boğaz ağrısı, öksürük, mide ve bağırsak gazları, bulantı gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Biberiye Faydaları

Şifalı bitkiler rehberi içinde önemli bir yere sahip olan biberiye, hazımsızlık, migren, astım, bronşit, anemi, çarpıntı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmasının yanında adet ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Fesleğen Faydaları

Baş dönmesini durdurmaya yardımcı olan fesleğen aynı zamanda da öksürük, hazımsızlık gibi rahatsızlıkları giderir. Ağız yaralarına iyi gelir ve sivrisinek, tahtakurusu gibi böcekleri uzaklaştırır.

Gelincik Faydaları

Şifalı bitkiler ve faydaları dendiği zaman tartışmasız en özel bitkilerden birisi olan gelincik, merhem hâlinde kullanım şekliyle yanıklara iyi gelmekte, aynı zamanda astım, bronşit, boğmaca, nefes darlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Gelincik uykusuzluğa da iyi gelir.

Ihlamur Faydaları

Uykusuzluğu, kansızlığı, kabızlığı, bağırsak spazmlarını gideren ıhlamur, mide ülseri, soğuk algınlığı, kansızlık, kalp yetmezliği, saç dökülmesi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Melisa Faydaları

Mide ve bağırsak spazmlarını giderici özelliğe sahip olan melisa; Kalbi güçlendirmeye yardımcı olmasının yanı sıra baş dönmesi, kulak çınlaması, bayılma, psikolojik sıkıntılara bağlı şikâyetlerin giderilmesinde de kullanır ve adet düzenleyici etkisi vardır.

Nane Faydaları

Nane hazmı kolaylaştırmanın yanında mide bulantısı, karaciğer yetmezliği, mide spazmları, öksürük, grip, adet düzensizlikleri gibi rahatsızlıklarda oldukça etkili olmakla birlikte anne sütünü artırıcı özelliğe sahiptir.

Okaliptüs Faydaları

Solunum sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkili olan okaliptüs; Nezle, bronşit, astım, verem ve yüksek ateş tedavisinde kullanılmaktadır.

Papatya Faydaları

Spazm çözücü özelliğe sahip olan papatya karın, bel ve baş ağrılarında etkili sonuçlar almaya yardımcı olur. Yatıştırıcı özelliği sayesinde, uykusuzluk çeken çocuklara iyi gelir.

Roka Faydaları

Şifalı bitkiler arasında önemli bir yere sahip olan roka hem idrar hem de ödem söktürücüdür. Dalak ve karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Tarçın Faydaları

Tarçın iştah açıcıdır ve hazmı kolaylaştırmanın yanında sürmenaj tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı özelliğe sahiptir.

Yasemin Faydaları

Yasemin romatizma ve mafsal ağrılarında aynı zamanda da kabızlıkta etkilidir. Ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

Zencefil Faydaları

Şifalı bitkiler ve faydaları incelendiğinde belki de en özel yere sahip olan zencefilin iştah açan bir etkisi vardır ve mide bulantısı, ishal ve bağırsak bozukluklularını gidermek için kullanılır. Aynı zamanda soğuk algınlığı için sıklıkla tercih edilir.

şifalı bitkiler ve özellikleri A dan Z ye şifalı bitkiler ve özellikleri şifalı bitkiler şifalı bitkiler rehberi Şifalı bitkiler ve faydaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Atay'a İlan-ı Aşk: Seni Çok Seviyorum
Ali Atay'a İlan-ı Aşk: Seni Çok Seviyorum
Serdar Bilgili, İş Adamı Hakan Uzan'ın Eşiyle Aşk Yaşıyor
Serdar Bilgili, İş Adamı Hakan Uzan'ın Eşiyle Aşk Yaşıyor