O ilimizde bulundu değeri 500 milyon. Dolar

Son dakika güncel haberler

O ilimizde bulundu değeri 500 milyon. Dolar

`500 milyar dolarlık rezerv` için sıraya girdiler

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Türkiye"de 6 üniversitenin öğretim üyelerinden oluşan bir ekibin,  Erenler bölgesinde mermer rezervi araştırması yaptığını anımsattı.

Bu çalışmanın 4 yıl kadar sürdüğünü aktaran Tatlıoğlu, "Yüzde 10  imalatla, yüzde 90"ı zayi olduğu düşünülerek yaptıkları araştırmaya göre, 500  milyar dolarlık mermer rezervi olduğunu, sadece Erenler bölgesinde 900 yıl  yetecek kadar mermer bulunduğunu söylediler. Bunu bir basın açıklamasıyla  duyurdular, bildiri ve kitapçıklar bastılar. Bu hocalarımızdan aldığımız bilgiye  göre baktığımızda bizim orada Erenler bölgesi gibi 3-4 yerimiz var." diye  konuştu.

Tatlıoğlu, "Yüzde 10 kapasiteyle çalıştığımız zaman, bize yaklaşık bin  yıl yetecek, Türkiye Cumhuriyeti"nin dış ve iç borcunu kapatacak kadar bir  rezerv. 2023 vizyonunda 500 milyar dolar dış ihracatı hedefi konmuştu ya o bizde  var zaten şu anda." ifadelerini kullandı.

"61 MADEN FABRİKASI YAPILMASI İÇİN TAAHHÜT VERİLDİ"

İrfan Tatlıoğlu, ilçede bir Maden Organize Sanayi Bölgesi (OSB)  kurulması çalışmalarının devam ettiğine değinerek, şunları kaydetti:

"Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) ile  beraber bu mermer ocaklarının sahiplerini topladık, bu işlerin Orhaneli"ye  faydası olması amacıyla "Bir maden organize sanayi bölgesi kuralım." diye. Herkes  ilgi gösterdi. Süreç 3 yıldır devam ediyor. Şu anda yer tespitimizi yaptık,  Bakanlıktan bütün izinlerimizi aldık. Çevresel etki değerlendirmesi bölümündeyiz.  Allah nasip ederse 1 ay içinde de onu bitirip, sonrasında kuruluşlarımızı  yapacağız. 61 ocak sahibi, 61 maden fabrikasının yapılması için taahhüt verdi. 13  de müracaat var ama belli bir incelemeden sonra haklarında karar verilecek çünkü  bazıları oradan yer alıp, daha iyi paraya satmaya çalışıyor. Onun için paravan  şirketleri istemiyoruz. Burada gelip, fabrikasını kuracakları istiyoruz."

"TÜRKİYE"DEN MERMERİ KÜTÜK OLARAK GÖNDERİYORUZ"

Gemlik Körfezi yakın olduğu için Afyonkarahisar, Konya, Kütahya ve  Türkiye"nin başka illerinden gelerek fabrika yeri almak için müracaat edenlerin  bulunduğunu vurgulayan Tatlıoğlu, şöyle devam etti:

"MADSİAD"la oluşturduğumuz bir heyetimiz var. Müracaatları orada  değerlendirmeye çalışıyoruz. Bunların sonucunda da tahmin ediyorum Türkiye"nin  iyi bir mermer potansiyelini burada biçip göndereceğiz. Türkiye"den mermeri kütük  olarak gönderiyoruz. İtalya"ya 1 liraya kütük olarak gönderiyoruz, İtalya bunu  biçiyor ve "İtalyan mermeri" diye bunu 20 liraya bize satıyor. Biz de dedik ki  "Bu katma değer ülkemizde kalsın, iş adamımızda kalsın", dolayısıyla ihracat  yapıp da dışarıya çok büyük paralar vermeyelim. Bu yönden bakınca hakikaten  konuyla ilgili Türkiye"nin ekonomisi açısından ciddi katkılar sunacağına  inanıyorum."

"BURADA 7 BİN CİVARINDA İŞÇİ ÇALIŞACAK"

Tatlıoğlu, açılacak fabrikaların bölgedeki istihdamı artıracağına da  işaret ederek, "Burada 7 bin civarında işçi çalışacak. Bir aile olarak düşünüp,  ortalama 5"le çarparsak 35 bin kişi. Hareket noktalarımızdan biri de şu oldu;  biliyorsunuz artık insanlar köylerden şehre göç ediyor. Çünkü yaşam standardı  daha yüksek diye ve ekonomik şartlardan dolayı, topraktan da istediği üretimi  alamadığı için ekonomik olarak daha da büyümek adına şehirlere gidiyor. Bu göçü  durdurmamız lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kerkük yenilgisi ardından barzani suçluyu buldu
Kerkük yenilgisi ardından barzani suçluyu buldu
Ünlü Sunucu Seda Akgül, Ekranlara Dönüyor
Ünlü Sunucu Seda Akgül, Ekranlara Dönüyor