Sözcü gazetesi çalışanlar için karar verildi

Son dakika güncel haberler

Sözcü gazetesi çalışanlar için karar verildi

Sözcü Gazetesi soruşturmasıyla ilgili flaş gelişme

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Sözcü gazetesinin  sahibi Burak Akbay ile çalışanlarına yönelik yürütülen soruşturmada gözaltına  alınan Gökmen Ulu ve Mediha Olgun tutuklandı, Yonca Yücekaleli serbest bırakıldı. 

Savcılık, Ulu ile Olgun'u, "Örgüt içerisinde hiyerarşik yapıya dahil  olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek", "Cumhurbaşkanına  suikast ve fiili saldırıya yardım etmek"  suçlarından, Yücekaleli'yi de "Örgüt  içeresinde hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek  yardım etmek" suçlarından tutuklanması talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine  sevk etti.

Savcılık sevk yazısında, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca,  Sözcü gazetesinin 1 Ocak 2016 tarihli nüshasındaki "2016 Falınız, tabloda  gördüğünüz ilk 3 isim bu yıl da hayatınızda olacak" başlığıyla yayımlanan bulmaca  şeklindeki tabloda, "Yerdoğan, Tayyipic, Yezit, Ölrecep" kelimelerinden dolayı  soruşturmaya geçildiği anlatıldı.

"Cumhurbaşkanına fiili saldırıyı kolaylaştırmak", "Türkiye Cumhuriyeti  Hükümetine karşı silahlı isyanı kolaylaştırmak" suçlarından hazırlanan fezlekenin  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesiyle soruşturma başlatıldığı  kaydedilen sevk yazısında, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü  mensuplarınca gerçekleştirilen darbe girişimi ile bağlantılı olarak, saat 16.00  sıralarında gazetenin Cumhurbaşkanının kaldığı yeri ani olarak haber yaptığı  kaydedildi.

Sevk yazısında, bunun darbecilerle birlikte ve darbe girişimini  kolaylaştırmaya yönelik lojistik destek kapsamında yapıldığı vurgulanarak, bu  amaçla Sözcü gazetesinde 'Sözcü Erdoğan'ı buldu' haberinin yapıldığı, an itibari  ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bulunduğu coğrafi yerin ayrıntılı  konumunun kamuoyunca bilinmediği halde söz konusu haberle birlikte kamuoyuyla  paylaşıldığı belirtildi.

Terör örgütü FETÖ üyelerince bundan birkaç saat sonra darbe  girişiminin gerçekleştirildiği ifade edilen sevk yazısında, şüpheli Bekir Gökmen  Ulu'nun gazetenin muhabiri, Mediha Olgun'un da gazetenin internet sitesinin  sorumlu yazı işleri müdürü olduğu anlatıldı.

Birden fazla vatandaşın da ayrı ayrı, gazetenin Cumhurbaşkanına  yapılmaya çalışılan suikast girişimi için yer bildirerek yardım ve yataklıkta  bulunduğu, hedef gösterdiği, terör yandaşlığı yapıldığı ve algı oluşturmaya  çalıştığını iddia ederek şikayetçi olduğu ve bu kapsamda 6 ayrı soruşturmanın  yürütüldüğü anlatılan yazıda, bu soruşturmaların da fiili ve hukuki irtibat  nedeniyle birleştirilmesine karar verildiği belirtildi.

"Gazetecilikte tecrübeli 3 tanık beyanı"

Gazetecilik-basın yayın alanında tecrübe sahibi olduğu değerlendirilen  3 ayrı tanık beyanının alındığı vurgulanan sevk yazısında, bu tanıkların  beyanlarında, "Gazete sahibi şüpheli Burak Akbay'ın yurt dışında FETÖ/PDY ile  irtibatlı olduğu, ani yükseliş sergileyerek gazeteyi açtığı ve bununla  muhalefetin kontrol altında tutulmasına çalışıldığı, buna dair gazetede yazı ve  haberleri çıktığı halde ilgili tarafından karşı cevap verilmediği, darbe  teşebbüsüne kadar gazetede FETÖ aleyhine eleştirel haberlere dair herhangi bir  haber çıkmadığı, örgütün gazeteyi desteklediğini ve amaçları doğrultusunda  hareket ettirdiği ve görünürde farklı düşünceye sahip yazar kadroları oluşturduğu  ancak önemli desteğin örgüt tarafından sağlandığı, örnek olarak da gazetenin  Ankara temsilcisi Saygı Öztürk'ün Brezilya örgüt sorumlusu-imamı olan Hamidullah  Öztürk'ün amcasının oğlu olduğunu" söylediklerine yer verildi.

"FETÖ kapsamında soruşturma açılan firmalarla yoğun ilişki"

Sevk yazısında, başsavcılıkça MASAK ve yine ilgili kurumlara yazı  yazılarak bilgi-belge istendiği vurgulanarak, bunların da bilirkişi heyetine  teslim edilerek rapor alındığı anlatıldı.

  Rapordaki tespitlerden birinin, Sözcü gazetesinin sahibi Burak  Akbay'ın aynı zamanda sahibi de olduğu Estetik Yayıncılık, Havacılık ve Hava  Taşımacılığı Ticaret Ltd. Şti'nin haklarında FETÖ/PDY kapsamında soruşturma  açılan firmalarla yoğun olarak ilişkilerinin bulunduğunun belirtildiği vurgulanan  sevk yazısında, "Bilirkişi raporunda belirtilen ve FETÖ/PDY ile ilişkisi olduğu  söylenen kişi ve kurumlarla ilgili olarak Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca  soruşturmaya konu suç türlerinden yoğun olarak soruşturma yapıldığı  anlaşılmıştır." denildi.

Şüphelilerin üzerilerine atılı suçları işlediğine dair kuvvetli suç  şüphesinin varlığını gösteren olguların ve tutuklama nedeninin bulunduğuna yer  verilen sevk yazısında, Ulu, Olgun ve Yücekaleli'nin tutuklanmasına karar  verilmesi istendi.

Ayrıca savcılık,  sevk yazısında firari şüpheli Burak Akbay için  tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilmesini talep etti.

Karar

-Nöbetçi hakimlik de şüphelilerden Yonca Yücekaleli'nin, "örgüt üyesi  olduğunu ya da örgüte bilerek isteyerek yardım ettiğine dair başka somut delil  elde edilememesi ve kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir delillerin mevcut  olmaması" nedeniyle tutuklanması talebinin reddine karar verdi.

 Ulu'nun "Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana katılma"  suçundan tutuklanması talep edilmiş ise de bu suça iştirak ettiğine dair dosya  kapsamında somut delil bulunmadığından bu suç yönünden tutuklanması talebinin  reddedilmesine hükmedildi.

- Şüpheliler Mediha Olgun ile Bekir Gökmen Ulu'nun FETÖ/PDY'ye üye  olduklarına ve örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde yer aldıklarına dair dosya  kapsamında somut delil bulunmadığından tutuklanmasına yer olmadığına karar verdi.

Olgun'un "Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırıya yardım etmek"  suçundan tutuklanmasına karar verilmesine yer olmadığını hükmedildi.

Nöbetçi hakimlik, şüphelilerden Bekir Gökmen Ulu'nun 15 Temmuz'da  Cumhurbaşkanının yeri, darbeciler tarafından bilinmezken bu konuyu haber yaparak  Cumhurbaşkanının coğrafi yer ve konumunu kamuoyu ile paylaştığı, diğer şüpheli  Meliha Olgun'un da sorumlu yazı işleri müdürü olarak da bu haberden sorumlu  olduğu kanaatine vardı.

Kararda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı soruşturma ve  kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Cumhurbaşkanının yaverinin dahi  Cumhurbaşkanının yerini bilmediği ve Cumhurbaşkanlığı görevlilerinden yerini  öğrenmeye çalıştığı vurgulandı.

Hakkında soruşturma olduğunu bildiği halde Türkiye'ye dönmeyen ve  kamuoyunda tanınan 3 gazetecinin ifade içeriklerine göre örgüt içinde yetişen  Burak Akbay'ın örgütün amaçları doğrultusunda çıkardığı gazetede şüphelilerin  uzun zamandır görev yaptıklarını vurgulayan hakimlik, dosyaya ulaşan MASAK  raporları ve gazetenin 1 Ocak 2016 sayısındaki bulmacalarda yer alan tablodaki  ifadeler birlikte değerlendirildiğinde Sözcü gazetesinin örgütün amacı  doğrultusunda hareket ettiği ve kadrosunu da buna göre oluşturduğunu ifade etti.

 Nöbetçi hakimlik, şüphelilerden Olgun'un "Terör örgütüne bilerek ve  isteyerek yardım etmek" suçundan, Ulu'nun ise "Terör örgütüne bilerek ve  isteyerek yardım etmek" ve Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırıya yardım  etmek suçlarından" tutuklanmasına karar verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Çakır’dan kutlama sonrası Oktay açıklaması
Deniz Çakır’dan kutlama sonrası Oktay açıklaması
Deniz Seki ameliyat oldu!
Deniz Seki ameliyat oldu!