Son Dakika Haberler Güzel! Borcu Olanlar Dikkat Hepsini Sildirin

Son Dakika Güncel Haberler

Son Dakika Haberler Güzel! Borcu Olanlar Dikkat Hepsini Sildirin

Hükümet kamuya olan borçların yükünü azaltmak için harekete geçti. Vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu'na olan borçlarına yeni düzenlemeler getirildi. Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe giren 7020 sayılı kanunda SGK'ya olan borçların nasıl yapılandırılacağı da açıklanıyor.
 
BAŞVURU SÜRESİ
 
Yeniden yapılandırma hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların 30/6/2017 tarihine kadar (bu tarih dâhil) SGK’ya başvuruda bulunmaları gerekiyor.

HANGİ SGK BORÇLARI YAPILANDIRILACAK?
 
Mart (2017) öncesine ait SGK borçlarını kapsayan yapılandırmada ilk taksitin 31 Ağustos 2017'ye kesinleşmiş olduğu halde ödenmemesi halinde;
 
1. 5510 sayılı Kanun'a göre sigortalı olanların yani 4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur) ve 4/c (Emekli Sandığı) kapsamındaki sigorta primi, emekli keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi borçları,
 
2. İsteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi borçları,
 
3. SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı borçları,
 
TAMAMINDAN VAZGEÇİLİR
 
Bağkur, SSK, emekli sandığı, isteğe bağlı sigorta, damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı borçları için borcun son ödemesinden kanunun yayımlandığı tarihe (28.05.2017) kadar olan Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak bir tutar belirleniyor. Borçluların belirtilen sürelerde borçlarını yapılandırmaları halinde gecikme cezasının tamamından SGK tarafından vazgeçiliyor.

4. Bağ-Kur’luların sosyal güvenlik destek primi borçları,
 
SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ HANGİ EMEKLİLERDEN KESİLİR?
 
6663 sayılı Yasa'yla getirilen Bağ-Kur Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kaldırılması sadece emekli olduktan sonra bir işyeri açan ve emekli maaşından %10 Bağ-Kur destek primi kesilen kişilerle ilgilidir.
 
ŞUBAT 2016 VE ÖNCESİ 
 
İlgili mevzuata göre sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerin,
Şubat 2016 ayı ve öncesine ait borçlarına yapılandırma getiriliyor. Bu yapılandırma ile borcun  bu kanunda belirtilen süre ve şekilde ödenmesi hâlinde uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacaklarının tamamının tahsilinden vazgeçiliyor. 
 
5. Özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin yapılan ön değerlendirme, araştırma veya tespitler sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi asıllarına da yapılandırma getirildi. 2017 yılı Mart ayı ve önceki aylarda bitirilmiş, işverene tebliğ edildiği hâlde kanunun yayımı tarihi itibarıyla ödenmemiş olan borçlara getirilen gecikme cezasında yine borcun belirtilen sürede ve miktarda ödenmesi halinde gecikme cezası gibi alacakların tamamının tahsilinden vazgeçiliyor. 
 
6. İşverenlerin ve üçüncü şahısların 5510, 506, 1479 ve 5434 sayılı kanunların ilgili maddeleri uyarınca iş kazası ve meslek hastalığı, malüllük, adi malüllük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiilleri nedeniyle ödemekle yükümlü bulundukları her türlü borçları (rucü borçları),yeniden yapılandırılabilecek.

Kaynak : Gazetevatan

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'de deprem 75 istifa birden...
CHP'de deprem 75 istifa birden...
Yılın itirafı: Yapımcı kendisini çıplak bir şekilde...
Yılın itirafı: Yapımcı kendisini çıplak bir şekilde...