'Hırsız gibi hareket edip birliği yağmaladılar'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi davasında tanık olarak dinlenen dönemin SAT Komutanı Ecevit, "Hırsız gibi hareket edip birliği yağmalamışlardır. Kilitleri kırarak malzemeleri alıp gitmişlerdi. SAT’ın tarihinde böyle bir şey yok." dedi. - Anadolu Ajansı

'Hırsız gibi hareket edip birliği yağmaladılar'

MUĞLA

Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin 3'ü firari, 44'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında dönemin Sualtı Taarruz (SAT) Komutanı Mustafa Turhan Ecevit tanık olarak dinlendi.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, bir sanık avukatı, Ecevit'e "15 Temmuz’da sanıklardan önce siyah kıyafetli askerlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konakladığı otelin bölgesine gelerek saldırı gerçekleştirdikleri" yönünde iddialar olduğunu belirterek, kendisinin bu konuda bilgisinin olup olmadığını sordu.

Böyle bir timi görevlendirmediğini, bunun yaşandığıyla ilgili bilgisinin olmadığını belirten Ecevit, "Kıyafet yönetmeliğine göre, 2015'ten bu yana SAT personeli siyah kıyafet giymiyor. Yani 15 Temmuz darbe girişimi sırasında SAT'ların siyah kıyafet giyiyor olmaları mümkün değil." diye konuştu.

Duruşmada, daha önceki ifadelerinde "Marmaris görevine Turhan Ecevit’in emriyle gidildi" diyen sanıklardan eski SAT üyesi yüzbaşı Özay Cödel, söz aldı.

"Kilitleri kırıp malzemeleri aldılar"

Sanığın soruları üzerine Ecevit, "Bu personel, göreve gider gibi değil, hırsız gibi hareket edip birliği yağmalamışlardır. Arkadaşlarının ve cephaneliğin kilitlerini kırarak malzemeleri alıp gitmişlerdi. SAT’ın tarihinde böyle bir şey yok.” ifadelerini kullandı.

"HERO"nun altında "Kahramanlar Ölümsüzdür" yazıyormuş

Bu arada, duruşmanın sabahki bölümünde sanıklardan Gökhan Güçlü’nün giydiği ve tartışmalara neden olan üzerinde "kahraman" anlamına gelen İngilizce "HERO" yazılı tişörtünde, bu yazının altında Türkçesi "Kahramanlar Ölümsüzdür” anlamına gelen İngilizce ifadenin daha yer aldığı anlaşıldı.

Duruşmaşa verilen aranın ardından, suikast girişiminde Marmaris'te şehit düşen polis memurları Mehmet Çetin ve Nedip Cengiz Eker’in otopsi rapor ve fotoğraflarını inceleyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkan Vekili Prof. Dr. Yasemin Balcı bilirkişi olarak dinlendi.

Gerginlik yaşandı, duruşmaya ara verildi

Adli tıp uzmanına sanıkların soru yöneltmesi sırasında müşteki avukatlarıyla sanıklar arasında yaşanan tartışmanın büyümesi üzerine jandarmalar, taraflar arasında barikat kurdu.

Bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlarına sanıklardan birisi “Delikanlıysanız dışarıda görüşelim” diyerek tehdit etti. Gerginliğin artması üzerine Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, duruşmaya yarın devam edilmesine karar verdi.

Sanıkların salondan çıkartılırken de müşteki avukatlarına "Havlamayın", "Hadi Yürüyün" gibi kelimeler sarf ettikleri görüldü.

Gerginlik sırasında fenalaşan bir sanık yakını kadına sağlık ekipleri müdahale etti.

Muhabir: Levent Kişi-Durmuş Genç

Hırsız gibi hareket edip birliği yağmaladılar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kerkük yenilgisi ardından barzani suçluyu buldu
Kerkük yenilgisi ardından barzani suçluyu buldu
Ünlü Sunucu Seda Akgül, Ekranlara Dönüyor
Ünlü Sunucu Seda Akgül, Ekranlara Dönüyor