Daimi altın kemer 20 yıldır sahibini bulamıyor

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde her pehlivanın hayali olan daimi altın kemer, 20 yıldır sahibini arıyor. - Anadolu Ajansı

Daimi altın kemer 20 yıldır sahibini bulamıyor

EDİRNE

Kırkpınar'da üst üste 3 kez şampiyon olan pehlivanların sürekli sahibi olabildiği altın kemeri en son efsane güreşçi Ahmet Taşçı kazanmıştı.

Kırkpınar yönetmeliğinde, 3 kez art arda başpehlivanlığa ulaşan güreşçilerin elde ettiği daimi altın kemere, 2 kez Ahmet Taşçı olmak üzere şimdiye kadar 4 pehlivan sahip olabildi.

Ali Gürbüz, daimi altın kemeri doping nedeniyle kaybetti

Antalyalı güreşçi Ali Gürbüz, 2011 ve 2012'de Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde rakibi Recep Kara'yı, bir sonraki yıl da hemşehrisi İsmail Balaban'ı yenerek üç kez üst üste başpehlivanlık unvanı aldı. Gürbüz, aldığı bu sonuçlarla altın kemerin ebedi sahibi olmayı hak etti.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin 650, 651 ve 652'ncisinde başpehlivan olarak daimi altın kemere sahip olan Gürbüz, verdiği numunelerin dopingli çıkması nedeniyle altın kemeri kaybetti ve son başpehlivanlık unvanını yitirdi. Kemer, o yılın başpehlivanı Ali Gürbüz'le yaptığı güreşi yitiren İsmail Balaban'a (2013) verildi.

Bu olaydan sonra ise daimi altın kemere yaklaşan pehlivan olmadı. Geçen senenin şampiyonu Recep Kara, bu yıl da organizasyonu birinci tamamlayıp, gelecek sene de unvanını koruyabilirse 20 yılın ardından daimi altın kemerin sahibi olacak.

Muhabir: Salih Baran

Daimi altın kemer yıldır sahibini bulamıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Çakır’dan kutlama sonrası Oktay açıklaması
Deniz Çakır’dan kutlama sonrası Oktay açıklaması
Deniz Seki ameliyat oldu!
Deniz Seki ameliyat oldu!