Almanya'dan Büyük Çark! Türkiye'ye Destek Merkel'e İse...

Son Dakika Güncel Haberler

Almanya'dan Büyük Çark! Türkiye'ye Destek Merkel'e İse...

En son terör örgütü PKK yandaşlarının geçen hafta Köln’de düzenlediği  sözde festival kapsamında terör propagandasına izin vermesi, Almanya'nın Ankara  Büyükelçisi Martin Erdmann'ın Dışişleri Bakanlığına çağrılmasına ve iki ülke  arasındaki ilişkilerin yeniden gerilmesine yol açtı.

PKK ve FETÖ yandaşlarına kucak açan Almanya hükümeti, Alman medyasında  tartışma konusu oldu.

Bild gazetesinde yer alan bir köşe yazısında, terör örgütü PKK  yandaşlarının propaganda yapmalarına imkan verilmesi eleştirildi. Köşede, şu  ifadelere yer verildi:

"Kürt İşçi Partisi PKK bir terör örgütü mü? Evet! İçişleri Bakanlığına  göre Öcalan portresi sadece sarı zemin ve Kürt bayrağı üzerinde yasak.

Köln’de  Kürtler başka renkler seçtiler ve Devleti Koruma Dairesi binlercesine geçit  verdi. Bu absürttür ve Türk hükümetinin protestosu için verilmiş tamamen gereksiz  bir pastır. Türkiye’de hukuk standartları talep eden bir ülkenin kendisi bu kadar  kolay açık vermemelidir.''

Konuya ilişkin diğer bir yazıda, Almanya'nın en ciddi gazetelerinden  Süddeutsche de yer aldı. Haberde de Federal Mahkemenin, PKK’yı terör örgütü  olarak sınıflandırmasına rağmen örgütün açıkça propaganda yapmasına göz yumulduğu  belirtilerek, güvenlik güçleri eleştirildi.

Gazetede yer alan yorumda, terör örgütü elebaşısı Öcalan'ın sarı zemin  üzerine mavi gömlekli posteri yasak ama beyaz gömlekli posterinin eyaletlerin  renk tercihine bırakılmasını, “Bu federalizm değil, bu bir saçmalık” ifadesiyle  eleştirdi.

Badische Neueste Nachrichten gazetesinde ise PKK konusunda Almanya  hükümetinin tutumu eleştirildi: "PKK, Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde  tehditle para toplayıp taraftarlarını harekete geçirebiliyor. Avrupalılar böyle  davranmakla kendi inandırıcılıklarını zedeliyorlar. ”

Straubinger Tagblatt gazetesinde yer alan yorum da da Almanya'nın  PKK'nın gösterisine göz yumması eleştirilerek, Kürtlerin gösteri yapabilecekleri  ancak bunu yasaklanmış olan PKK adına yapmalarına Alman devletinin göz  yumamayacağı vurgulandı.

Nürnberger Nachrichten gazetesi de gösteriye müdahale edilmemesini  eleştirdiği haberinde, "Alman makamları böylesine aptal yerine konabiliyorsa o  zaman ‘çifte standart' eleştirisi kimseyi şaşırtmamalı.

Bunun aynı zamanda  Türkiye'deki tutuklu Almanlara da yararı olmaz. Bu durumda ısrarla hukuka saygılı  olunmasını talep etmek de inandırıcı olmaz.” ifadelerine yer verildi.

Almanya, FETÖ hakkında gerekeni yapmalı

Alman medyasında diğer bir terör örgütü FETÖ konusunda da Almanya'nın  tutumu, yapılan yorumlarda eleştirilerek Almanya'nın bu konuda kendine çeki düzen  vermesi gerektiği kaydedildi.

Frankfurter Allgemeine gazetesinde yayımlanan bir köşe yazısında ise  FETÖ mensupları, "azılı suçlular ve "antidemokratik hainler" olarak  nitelendirildi.

Almanya’nın, Amerika’da ikamet eden FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen  oluşumuna yönelik sergilediği tutumun eleştiri konusu yapıldığı yazıda, şu  ifadelere yer verildi:

''Güvenlik kameraları Erdoğan’a karşı 15’i, 16 Temmuz’a bağlayan gece  yaşanan darbe girişiminin kalbinin Akıncı Üssü olduğunu kanıtlamakla kalmıyor  ayrıca önde gelen Gülencilerin de buna dahil olduğunu ortaya koyuyor.

Bu ise  bir diğer soruyu doğuruyor: Türkiye’de kanlı bir darbe girişimi gerçekleşti. Kahl  (BND Başkanı Bruno) bile bunun tersini iddia edemez. Söz konusu darbe girişimini  gerçekleştiren kişilerin bazıları yurt dışına kaçtı.

Bunların bazıları öyle  görünüyor ki Almanya’da. Peki, söz konusu bu kişilerin Anayasa’ya aykırı darbe  girişimine iştirak ettikleri ispatlanır ise -bunların Almanya’da bulunduklarını  düşünecek olursak- ortaya çıkacak durum karşısında nasıl hareket etmemiz gerekir? 

Ancak azılı suçluların ve Türkiye’den ülkemize gelen antidemokratik hainlerin  hiçbir ceza almadan Almanya’da yaşamlarına devam etmesi düşüncesi de oldukça ters  geliyor. Bu tip insanların burada yargılanması gibi hukuki bir yol mümkün değilse  bile en azından Berlin, bunların suçsuz olduklarını iddia etmemeli.''

Die Tageszeitung gazetesinde yayımlanan bir makalede de Almanya  hükümeti, FETÖ yandaşlarını korumakla suçlandı. Hükümetin, FETÖ konusundaki  tutumunun gözden geçirilmesi istenen makalede, şu ifadeler kullanıldı:

"Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı (BND) Başkanı Bruno Kahl,  Spiegel’e verdiği bir mülakatta, FETÖ'nün tamamen suçsuz olduğunu ve bu cemaatin  sadece 'dini ve seküler eğitim için bir araya gelmiş bir sivil oluşum' olduğunu  söylüyorsa, o zaman bu tuhaf bir kendini haklı çıkarıştır.

Bu adam ya hiçbir şey  bilmiyor veya kasıtlı olarak Gülen hareketini koruyor. Türk kamuoyunda özellikle  bu ikinci değerlendirme çoktan sağlam bir yer edindi ve ne yazık  ki Federal  hükümet de Türk tarafının cemaati koruduğu propagandasını desteklemek için  elinden geleni yapıyor.''

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Mehmet Ali’den çocuk aldırdım demişti… Son açıklamasıyla şaşırttı
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu
Kenan İmirzalıoğlu’ndan Megastar Tarkan yorumu