Barzani vazgeçti! Peşmerge Kerkük'ten çekiliyor

Geçtiğimiz günlerde Türkiye ve bölge ülkelerinin tepkisine rağmen ısrarla gerçekleştirdiği gayrimeşru referandum sonrasında merkezi Irak hükümetiyle ters düşen ve petrol noktalarını teslim etmeme kararı alan Barzani'ye karşı operasyon başlatıldı.

Barzani vazgeçti! Peşmerge Kerkük'ten çekiliyor

Bunun ardından Kerkük'ün çeşitli noktalarında çatışma sesleri yükselmeye başladı. Operasyonu yapacak güçlerin ilerlemesi sürerken Kerkük'ten sıcak bir haber geldi.

HAŞDİ ŞABİ İLE ANLAŞTI İDDİASI

Irak'ın Kerkük kentindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) bağlı Peşmergelerin, Haşdi Şabi ile anlaşmalı olarak kentin güney cephesinden çekildiği iddia edildi.

BARZANİ VAZGEÇTİ VE ANLAŞMALI BİÇİMDE İÇ KESİME ÇEKİLDİ

Kerkük'ün batısındaki 5. Cephe Komutanı Kemal Kerküki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kerkük'ün güneyinde bulunan 4.Cephedeki Peşmergelerin, Irak merkezi hükümetiyle anlaşmalı şekilde kent merkezinin iç kesimine doğru çekildiğini" ileri sürdü.

Kerküki, güneydeki Peşmergelerin ani bir şekilde çekilmesi üzerine Erbil'den takviye güçlerin yola çıktığını ifade etti.

Irak ordusunun henüz kent merkezine girmediğini dile getiren Kerküki, Peşmerge'nin K1 Askeri Üssü, havalimanı ve Havana ile Bay Hasan petrol kuyularının denetimini sağlamayı sürdürdüğünü kaydetti.

Kerkük'ün güneyindeki 4. Cephe'de daha önce KYB'ye bağlı Peşmergelerin konuşlandığı belirtilmişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!