Sadece saatler kaldı türkiye bu sonuca kilitlendi

Son dakika güncel haberler

Sadece saatler kaldı türkiye bu sonuca kilitlendi

Türkiye`nin beklediği karar bugün açıklanıyor

En son 2016'nın kasım ayındaki toplantısında bir hafta vadeli repo faiz oranını %7.50'den %8'e artıran Merkez Bankası, sonraki 7 toplantısında da (Aralık, Ocak, Mart, Nisan, Haziran, Temmuz, Eylül) değişikliğe gitmedi.

Merkez Bankası gecelik borçlanma faizinde de çok uzun zamandır değişikliğe gitmiyor. 24 Şubat 2015’te %7.50’den %7.25’e düşürülen gecelik borçlanma faizi, o tarihten bu yana değişmedi.

Gecelik faiz oranlarındaki en son değişim ise bu yılın başında yapıldı. Gecelik faiz oranları 24 Ocak 2017’de yapılan toplantıda %8.50’den %9.25’e yükseltildi. O tarihten bu yana yapılan toplantılarda bu oran yine değişim göstermedi.

Peki, yurt içinde nefeslerin tutulduğu ve merakla beklenen Türkiye Cumhuriyet Merkez BankasıPara Politikası Kurulu (PPK) toplantısında bugün hangi karar çıkacak? Ekonominin uzmanları beklentilerini Uzmanpara.com’a değerlendirdi:

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu:
“TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti uzun zamandır %12’nin altında seyrediyor. Dün kurdaki harekete rağmen fonlama maliyeti %11.95 seviyesinde oluştu. Diğer yandan enflasyonda halen yumuşama sağlanmış değil. Son olarak Eylül ayında TÜFE %11.2 seviyesine yükseldi ve çekirdek enflasyonda sert duruş devam ediyor. Bu nedenle Perşembe günü TCMB’nin sıkı duruşunu korumasını ve faizlerde değişikliğe gitmeyeceğini düşünüyorum.

Geç Likidite penceresi %12.25’de gecelik faizoranı ise %9.25 seviyesinde bırakılacaktır. Politika faizi ve borçlanma faizi de sırasıyla %8 ve %7.25 düzeyinde tutulacaktır. TCMBaçıklama metninde enflasyon göstergelerinin fiyatlama davranışlarına yönelik riskoluşturmaya devam ettiğini yineleyecektir. Aynı şekilde iktisadi faaliyetlerdeki toparlanmaya ve iç talepteki güçlenmeye işaret edecektir. Buna ek olarak AB ülkelerinden gelen talebin ihracatüzerindeki olumlu etkisine de yine metninde yer verecektir. Sonuç olarak enflasyonda belirgin bir iyileşme görülene kadar para politikasındaki sıkı duruşun korunacağı cümlesini koruyacaktır.”

Ekonomist Murat Tufan:
“Bugün TCMB ve Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantıları yapılacak. TCMB’nin kararı üç aşağı beş yukarı kesin ancak Avrupa Merkez Bankasının kararı küresel piyasalarda yeni bir hikâyenin fiyatlanmaya başlandığı toplantı olabilir. Muhtemelen AMB yapacağı toplantıda, tahvil alımlarını azaltacağını duyuracak ve Eurotarafında açıklamaların dozajına göre primli bir seyir görebiliriz. Dönelim bizim Merkez Bankamıza… Öncelikle bende dâhil olmak üzere ekonomistlerin çoğu TCMB’nin bu toplantıda herhangi bir faiz değişikliği beklenmiyor. Neden mi ?
•        Başta yurt içi Enflasyonun görünümünün yüksek seyretmesi,
•        ABD ekonomisinde güçlenme ibarelerinin devam etmesi,
•        Fed’in Aralık ayında 25 baz puan ve önümüzdeki sene içinde 3 kere daha bu hamleyi yapma beklentisi,
•        AMB’nin de artık tahvil alımlarını azaltacak olması yani Fed gibi normalleşmeye çalışması,
•        Kurda son dönemde yeniden volatilitenin yani dalga boyunun yükselmesi,
•        İç ve dış tarafta yükselen politik belirsizlik ortamı,
•        Şahin bir ismin Fed’in yeni Başkanı olma riski,
Şeklinde sıralayabilirim.

Hatırlayacağımız üzere Yılın ilk 9 ayında doların küresel piyasalarda zayıf performansı ve yurt içi ekonomik göstergelerin beklentilerin üzerinde gelmesi ile kur 3,40’lara kadar gerilemişti. Bu dönemde Merkez Bankamız fonlama faizinde indirim yapabilirdi. Çünkü bu dönemde faizde yapacağı herhangi bir indirimle kurda ki son dönemde yaşanan yükselişler gibi yukarı yönlü ataklara karşı faiz hamlesi yapacak bir alan kazanmış olacaktı. Bu toplantıda ise TCMB’nin kurda ki görünüm ve enflasyon oranına bağlı olarak sıkı duruşuna devam edebileceğine dair mesajlar vermesini bekliyorum.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!