Milyonlarca çalışana müjde az önce açıklandı meclise geliyor

Son dakika güncel haberler

Milyonlarca çalışana müjde az önce açıklandı meclise geliyor

Sağlıktaki yıpranma payı Meclis'e geliyor
Sağlık-Sen Kadınlar Komisyonu tarafından "Gelişen Türkiye, Güçlü Kadın" çalıştayı düzenlendi. Hilton Garden Inn Otelinde gerçekleştirilen çalıştaya çok sayıda davetli katıldı. Çalıştayın açılış konuşması kapsamında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, sağlık çalışanlarının beklediği yıpranma payıyla ilgili düzenlemenin yakında TBMM’ye geleceğini söyledi. Çalık, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bunca yıllık yol arkadaşı olarak söylüyorum; Cumhurbaşkanımızın verdiği söz yerine getirilir. Yıpranma payı konusunda da, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı, başbakanımızın takibi ve Sağlık Bakanımızın ilgisiyle, yıpranma payı meclise geliyor. İnşallah bir aksama olmadan yerine getirilecek. Diğer güzel çalışmalar da var. Bunlar da sayın bakanlarımız tarafından sizlerle paylaşılacaktır” şeklinde konuştu.

Çalık, 16 yaşında, 15 yıldır iktidar olan bir parti olarak her alanda reformlar yaptıklarını, en büyük reformların ise sosyal güvenlik ve sağlıkta yaptıklarını ifade etti. Sağlık hizmetlerindeki memnuniyetin yüzde 74’e çıkmasının sağlık çalışanları sayesinde olduğunu söyleyen Çalık, sağlık çalışanlarına da teşekkür etti.

"Baş örtüsü yasağının kaldırılmasına Memur-Sen öncülük etti"

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise konuşmasında, kamudaki başörtüsü yasağının, Memur-Sen’in düzenlediği imza kampanyası ile sona erdiğini hatırlattı. Sağlık-Sen’in, önemli ve son derece heyecan veren yeni bir atılım yaptığını söyleyen Yalçın, “Memur-Sen bir milyon üye sayısını aştı, kadın üye sayısı yarım milyonu geçti. Bundan sonra bu teşkilatın daha ileri gidebilmesi, kadınların teşkilatta yer almasına bağlıdır. Çalışma hayatı değişiyor. Hazırlıksız yakalanmamak için, nitelikli toplantılar yapmak, bize iyi bir yol haritası çıkaracaktır. Sağlık-Sen’in, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına yönelik, kadın gözüyle bakış ve sorunların tespitine yönelik bu çalışmasını bu açıdan önemsiyorum" diye konuştu.

"Yıpranma payını alıncaya kadar konuşacağız"

Çalıştayda konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise, kadınların sendika içinde etkin şekilde yer alması amacıyla Kadınlar Komisyonu’nun oluşturduklarını söyledi. Komisyonu sadece ismi olsun diye kurmadıklarını söyleyen Memiş, komisyonun SASAM Enstitüsü ile birlikte başarılı çalışmalara imza atacağını ifade etti. Kadın çalışanların sorunlarını tespit eden, çözüm önerileri geliştiren çalışmalar yapılacağını söyleyen Memiş, “Önümüzdeki ay uluslararası sağlık sendikacıları toplantısına, kadın sendikacıları da davet ettik. Yine komisyonumuz kadınların liderlik beklentisine yönelik bir araştırma yaptı. Kalkınma Ajansı ile ortak bir proje gerçekleştireceğiz. 100 kadın çalışanımıza bu yönde eğitim vereceğiz.” Şeklinde konuştu.Yıpranma payı taleplerine de değinen Memiş, “Bu talebimiz karşılanana kadar her yerde konuşacağız, dile getireceğiz. Bürokratik oligarşinin engellemesiyle mücadele ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın 5 yıllık hizmete 1 yıl yıpranma payı sözünün yerde bırakılmasını anlayamıyoruz. 14 Mart’ta Cumhurbaşkanımız bu sözünü tekrarladı; halen bakıyoruz bu konuda ciddi adımlar atılmıyor. Sağlıkçılık mesleği, onurlu bir meslektir. Adaletsiz döner sermaye olmak üzere, şiddetin önlenmesi olmak üzere, yetersiz isdihdamın giderilmesi ve yıpranma payının verilmesi konusunda sizin aracılığınızla sesimizi bir kez daha duyurmak istiyorum" dedi.

"Kadınların lehine düzenlemeler yaptık"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin de, konuşmasında endüstrinin gelişmesiyle, kadının çalışma hayatındaki yeriyle ilgili tartışmaların başladığını belirtti. AK Parti hükümetiyle birlikte kadınlara yönelik çok ciddi çalışmalar yapıldığını söyleyen Yeğin, yapılanların yeterliliğinin tartışılabilir olduğuna değinen Yeğin, “Ancak, yürüyen amacına ulaşır. Biz de yürüyoruz, amacımıza ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay konuşmasında, kadının güçlü kılınmasının, bakanlıklarının öncelikli hedefleri olduğunu, gelişen Türkiye’nin sadece ekonomiyle değil, bireylerin mutlu, ailelerin güçlü olmasıyla 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YAHYA     2017-10-27 SELAM TAŞERONDA ÇALIŞANLARIN SONU NE OLACAK ACABA BİLEN VARMI BENİ BİLĞİLENDİREBİLİRSE SEVİNİRİM
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!