FETÖ seçim öncesi ABD milletvekillerine bağışta bulunmuş

Eskişehir'de görülen FETÖ davasında savunması alınan tutuklu sanık eski Yrd. Doç. Dr. Kamaş, "ABD'de genel seçimler öncesi bu örgütün siyasete bulaştığına da şahit oldum. Seçimler öncesinde Güney Karolina eyaletinin hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat milletvekilleri, bağışlarla destekleniyordu" dedi.

FETÖ seçim öncesi ABD milletvekillerine bağışta bulunmuş

Eskişehir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 14'ü tutuklu 42 sanık, ilk kez hakim karşısına çıktı.

Eskişehir 4. Ağır Ceza Mahkemesince,  Adliye Sarayı'ndaki konferans  salonunda görülen duruşmaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları  katıldı.

Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanma talebinde bulunan, 25  Ağustos'ta KHK ile meslekten ihraç edilen tutuklu sanık Yrd. Doç. Dr. Tuncay Kamaş, savunmasında, yüksek lisans eğitimi için 2008 yılında ABD'ye gittiğini  söyledi.

FETÖ'nün oldukça dejenere olduğunu, örgüt mensuplarının  Amerikalılardan daha çok "Amerikancı" olduklarını gözlemlediğini belirten sanık  Kamaş, "Bu insanlarla çoğu kez tartışmışımdır. ABD'li üst düzey yetkililere  yönelik...

Örneğin, hakim, rahipler, şerifler ve milletvekilleri gibi kişilere  yönelik diyalog yemeği, piknik ve Türkiye gezileri benzeri organizasyonlar  düzenleniyordu. 

Bu tip organizasyonlar çok zamanımızı alıyordu. ABD'de din  yerine, çoğalma, nüfuz daha önemseniyordu. ABD'de özellikle İslam misyonerliği  yapılmaması konusu irdeleniyordu." şeklinde konuştu.

"Örgütün siyasete bulaştığına şahit oldum"

Amerikalılara hoş görünmek için örgütün dini hususlarda birçok taviz  verdiğine tanık olduğunu anlatan Kamaş, şunları kaydetti:

"ABD'de genel seçimler öncesi bu örgütün siyasete bulaştığına da şahit  oldum. Prensiplerime aykırı olduğu için siyaseti hiç sevmeyen, ilgi duymayan,  apolitik birisi olduğum için hiçbir katkıda bulunmadım. 

Seçimler öncesinde Güney  Karolina eyaletinin hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat milletvekilleri bağışlarla  destekleniyordu. Bu işleri eyaletin başındaki örgüt imamı Akif A. idare ediyordu.  Seçilen milletvekilleriyle de temas kurarak Türkiye gezilerine ve diyalog  yemeklerine davet ediyordu."

Tutuklu sanık eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alparslan Birdane de  2013 yılında profesör olduğunu, elde ettiği hiçbir başarının arkasında FETÖ'nün  bulunmadığını savundu.

Haklarındaki suçlamaları kabul etmeyen sanıklar, beraat ve tahliye  talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Abdurrahman Kiremitçi, Alparslan  Birdane, Elif Ilgaz Çağlayan, Muhsin Özdemir, Sami Taban, Semih Bilge, Zübeyir  Kılıç ile İsmail Taşkın'ın yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla  tahliyesine karar vererek, duruşmayı 21 Aralık'a erteledi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!