En Sevilen Türk Sanat Müziği Şarkıları

Türk sanat müziği şarkıları, üzerinden yıllar geçse de değerini kaybetmeyen şarkılardan oluşmaktadır. Birbirinden usta seslerin seslendirdiği TSM şarkıları arasında yıllar geçmesine rağmen değerine değer katan, yıllar sonra bile aynı zevkle dinlenen şarkılar bulunmaktadır.

En Sevilen Türk Sanat Müziği Şarkıları

Türk sanat müziği şarkıları, üzerinden yıllar geçse de değerini kaybetmeyen şarkılardan oluşmaktadır. Birbirinden usta seslerin seslendirdiği TSM şarkıları arasında yıllar geçmesine rağmen değerine değer katan, yıllar sonra bile aynı zevkle dinlenen şarkılar bulunmaktadır. Diğer müzik türlerine göre kendine özgü farklılıkları bulunan Türk sanat müziğinin, bu farkları onu daha özgün olmasını sağlamaktadır. Her kesime hitap etmese de, Türk sanat müziği şarkıları arasında yer alan bazı şarkılar, farklı türde müzik sevenler arasında dahi popüler olabilmektedir.

Sözleri Melek Hiç tarafından yazılan, bestesi Amir Ateş tarafından yapılan Bir Kızıl Goncaya Benzer Kızıl Dudağın şarkı da bu şarkılar arasında yer almaktadır. Yeni çıkan albümlerde dahi yer alan bu TSM şarkısı, birçok farklı türde müzik yapan sanatçı tarafından da seslendirilmektedir.

Bir Kızıl Goncaya Benzer Kızıl Dudağın

Türk sanat müziğinin en popüler şarkılarından biri olan Bir Kızıl Goncaya Benzer Kızıl Dudağın, şarkıcılar arasında da defalarca, farklı isimler tarafından seslendirilmektedir. Muhayyer Kürdi makamında bestelenen bu şarkı, internet ortamında bulunan müzik platformlarında da birçok kez dinlenen, popüler şarkılar arasında yer almaktadır.

İndirme listelerine bakıldığında Bir Kızıl Goncaya Benzer Kızıl Dudağın indir seçeneğinin de çok kez kullanıldığı görülmektedir. Emel Sayın, Mustafa Ceceli, Resul Dindar gibi birçok farklı şarkıcı tarafından seslendirilen bu şarkı, son zamanlarda Aylin Şengün Taşçı’nın 2014 yılında çıkardığı Aşktan Yana albümünde bu şarkıya yer vermesiyle, onun adıyla anılmaya başlanmaktadır.

Aylin Şengün Taşçı tarafından pürüzsüz sesiyle seslendirilmesinin ardından, onunla özdeşleşen ve daha çok kesimde tanınmasına vesile olduğu bilinmektedir.

Bir Kızıl Goncaya Benzer Kızıl Dudağın Sözleri

Girizgah bölümünün her dinleyen tarafından tam not aldığı Bir Kızıl Goncaya Benzer Kızıl Dudağın şarkısı, dinleyenleri büyüleyen Türk sanat müziği şarkıları arasında bilinmektedir.

Bir Kızıl Goncaya Benzer Kızıl Dudağın şarkısı, bir diğer yönden de tarihte hakkında yapılan tartışmalar ile bilinmektedir. Besteci Amir Ateş, bu şarkıyı Resulullah Efendimiz’e ithaf ettiğini dile getirmektedir. Bir zamanlar Amir Ateş’in bu bestesi ile ilgili çıkan Atatürk’ün bu şarkıyı yasakladığı yönündeki söylentiler uzun süren tartışmalara yol açmıştır. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!