Elinizi çabuk tutun yaptırmayan yandı cezası artacak

Son dakika güncel haberler

Elinizi çabuk tutun yaptırmayan yandı cezası artacak

Kış lastiği uygulamasında geri sayım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, Karayolları Trafik  Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebilecek.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret  Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılacak.

Kurala uymayan araçların işletmecilerine uygulanan 625 liralık cezanın  Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 14,47'lik yeniden değerleme oranı  çerçevesinde 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 liraya çıkarılması öngörülüyor. Belirtilen idari para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya  Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1  Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.

Ekipler, bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış şartlarına uygun kar lastiği takmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecek.

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

"Kış lastiğinin fiyatı 500 ile bin lira arasında"

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, AA  muhabirine, kar yağışıyla kış mevsiminin kendini göstermeye başladığını  belirterek, vatandaşların kış lastiklerini bir an önce taktırmalarını tavsiye  etti.

Trafik kazalarına sebebiyet veren unsurların başında lastiklerin  geldiğini vurgulayan Erkoç, "Kış aylarındaki trafik kazaları da çoğunlukla  mevsime uygun olmayan lastiklerden kaynaklanır. Mevsimine göre yaz ve kış lastiği  kullanmak lastiklerinizin kilometre performansını da artırır." dedi.

Erkoç, 500 lira ile bin lira arasında satılan kış lastiklerinin üretim  tarihlerine de bakılması gerektiğini bildirdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Ahmet Hakan: Keşke Hakan Peker kelle paça içseydi
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!
Mustafa Keser: 20 yıl sonra Türk müziği mort olur!