Çağ'ın En Gözde Teknolojisi: Nanoteknoloji

Nano kelimesi milimetrenin milyonda birini ifade eden parçacıklar için kullanılır ve çok küçük parçacıkları ifade eder.

Çağ'ın En Gözde Teknolojisi: Nanoteknoloji

Nano kelimesi milimetrenin milyonda birini ifade eden parçacıklar için kullanılır ve çok küçük parçacıkları ifade eder.

Nano kelimesi milimetrenin milyonda birini ifade eden parçacıklar için kullanılır ve çok küçük parçacıkları ifade eder. Günümüzde Nanoteknoloji her alanda ismini duyurmaya hızla devam ediyor. Yakın gelecekte bu kavram hayatımızın kaçınılmaz bir konusu olacak. Nanoteknolojialanında nanolar düzenlenip, yeni maddeler elde ediliyor. 

Nanoteknoloji, maddelere sahip olduğu özelliklerin haricinde farklı özellikler kazandırır. Mesela kışın vücudu sıcak tutacak bir kıyafetin aynı zamanda su geçirmez olmasını da isteyebiliriz. Su geçirmez malzemeler günümüzde artık nano boyutlarda yapılıyor ve kir tutmaması da sağlanabiliyor.

Nanoteknolojinin Kullanım Alanlarına Bakış

Nano teknolojinin giyim alanın da kullanımı, nano partiküller sayesinde oluyor. Su geçirmez kıyafetler veya eşyalar üretilebiliyor. Halılarda da bu teknolojiden yararlanılarak kir tutmaları önleniyor. Üzerinde su bulunan halının üzerinden suyu bir bez yardımıyla alıyorsunuz ve hepsi bu kadar.

Kendi kendini temizleyen malzemelere örnek olarak fırın verebiliriz. Fırında yemek yaptığınızda etrafa sıçraya yağların tekrar aynı noktaya sıçramasıyla birlikte fırın kendi kendini temizlemiş oluyor.

Gümüş ve karbon nano partiküller kullanılarak atık, kirli,mikrop içeren suların temizlenmesi sağlanıyor. Böylece hastalık yapıcı birçok maddeden Nanoteknoloji ile korunmuş oluyor.

Nano teknolojinin sağlık alanında ve askeri alanda da kullanımı vardır. Örneğin, çabuk iyileştiren yara bantları yaraları birkaç gün gibi kısa sürelerde iyileştirebilir. Askeri alanda, askerler için üretilen haplar bir askerin günlük besin ihtiyacını büyük ölçüde karşılayabilecek ölçüdedir.

Ayrıca yiyeceklerin kolayca bozulmamaları için özel üretilen plastik kaplar da Nanoteknolojinin çarpıcı özellikleri arasında.

Kaynak : https://nutuk.com.tr/haberler/cagin-en-gozde-teknolojisi-nanoteknoloji-95

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Çakır’dan kutlama sonrası Oktay açıklaması
Deniz Çakır’dan kutlama sonrası Oktay açıklaması
Deniz Seki ameliyat oldu!
Deniz Seki ameliyat oldu!