2018 Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyeti pasaportunuz ile yurt dışına çıkmak istediğinizde 5597 sayılı yasa gereği bir ücret ödemeniz gerekir. Yurt dışı çıkış harcı olarak adlandırılan bu ücret her yıl değişiyor.

2018 Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar?

2018 yılında yurt dışı harç ödeme için gereken meblağ 15 TL olarak belirlendi. Yurt dışında hava yolu, demir yolu ya da kara yolu ile çıkma ayrımı yapılmıyor. Hangi ulaşım yöntemini seçerseniz seçin, yurt dışı çıkış harcını ödemek durumundasınız.

Herkes Yurt Dışı Çıkış Harcı Ödüyor mu?

Yurt dışına çıkmak isteyen herkesten bu ücret alınmıyor. Bazı vatandaşlar, yurt dışı çıkış harcından muaf tutuluyor. Yurt dışı çıkış harcından muaf olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yurt dışına çıkılacak tarihte, yurt dışında oturma izni mevcut olanlar (izin belgesini ibraz etmek kaydıyla)
  • 7 yaşını henüz doldurmamış olanlar
  • Yurt dışına ticari amaçla giden karayolu, deniz yolu, demir yolu toplu taşıma ya da yük taşıma hizmetinde görevli olan mürettebat
  • Pasaportunda “işçidir”, “işçi ailesidir”, “işçi çocuğudur” ya da “süresiz oturumu bulunmaktadır” ifadesi ve kaşesi olanlar

Bu kişiler dışında, hangi ülkeye gideceğine bakılmaksızın, herkesin yurt dışı çıkış harcını ödemesi gerekir.

Yurt Dışına Çıkış Harcı Ne Zaman Ödenir?

Yurt dışına çıkış yapmadan önce, pasaport kontrolü yapılmadan bu ödemeyi gerçekleştirmiş olmanız gerekir. Havaalanlarında da yine pasaport kontrolü öncesinde ödemeyi yapmış olmanız lazım. Yurt dışı çıkış harcını ödediğinizde, ödeme yaptığınıza dair pul alabilirsiniz. Bu pul, havaalanlarındaki veznelerden de alınabiliyor. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi vezneler oldukça yoğun ve uzun süre sıra beklemeniz gerekebilir.

Konuya dair tecrübesi olmayan çok sayıda kişinin vezneden ödeme yaparak pul alma işleminin uzaması nedeniyle, biletini günler öncesinden aldıkları uçak seferini kaçırdıkları da biliniyor. Bu nedenle ödemeyi daha erken bir zamanda yapmanız gerekir.

Yurt dışı çıkış harcını ödemek için kent merkezlerine bir hayli uzak olan havaalanlarına gitmeniz gerekmez. Kuveyttürk Bankası internet sitesinden gayet kolay ve hızlı bir şekilde yurt dışı çıkış harcınızı ödeyebilirsiniz. Kuveyttürk Bankası’nın yurt dışı çıkış harcı pulu için “yetkili” olan bankalar arasında bulunduğunu hatırlatalım. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı
Ünlü şarkıcının görüntüleri internete sızdı!
Ünlü şarkıcının görüntüleri internete sızdı!