Beyoğlu'nda 'akıllı çöp toplama' dönemi

Beyoğlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün çevre dostu 'akıllı çöp toplama' araçları, düzenlenen etkinlikte tanıtıldı.

Beyoğlu'nda 'akıllı çöp toplama' dönemi


"Tertemiz Beyoğlu'' sloganıyla temizlik hizmetini sürdüren belediye, GPS tarafından geliştirilen ''Smart Beyoğlu'' uygulamasının entegre edildiği, son teknolojiyle donatılmış 73 aracıyla yeni çöp toplama uygulamasını hayata geçirdi.

ÇÖP ARABASI YAKLAŞIRKEN MAHALLE SAKİNLERİNE CEPTEN BİLDİRİM GÖNDERİLİYOR

Bu sistemle çöp toplama aracı sokağa yaklaştığında uygulama üzerinden mahalle sakinlerine bildirim gönderilip çöplerin zamanında indirilmesi sağlanarak, sokaklarda oluşan görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

BELEDİYEDEN KRİTİK ÖNLEMLER

Taksim Meydanı'nda düzenlenen tanıtım etkinliğinde konuşan Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bir belediyenin asli vazifesinin kenti temiz tutmak ve hijyeni sağlamak olduğunu söyledi.

Beyoğlu'nda sokaklar dar olduğu için her yere çöp konteyneri koyamadıklarını anlatan Demircan, ''Bunun için belediye, araç filolarını çoğalttı ve sokakların büyüklüklerine göre araçlar ürettirdi. Dar sokaklarda uzun çöp depolama alanları oluşturmamız imkansız. O halde sürekli çöp toplamamız lazım. Bazı yerlerde günde 3 kez çöp topluyoruz.'' diye konuştu.

Demircan, çöpü toplamaya gelen araçtan haberdar olmayan mahalle sakinlerini bilgilendirmek için ''Smart Beyoğlu'' uygulamasını hizmete sunduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Çöp konteyneri koyamadığımız yerlerde, sürekli çöp toplamak zorunda olduğumuz bölgelerde, mahalleliye çöp arabasının yaklaştığını haber veren bir sistem kurduk. Böylelikle çöpün sokakta kalış sürecini kısaltmak, hijyene katkıda bulunmak ve çöp aracını kaçıranların çöplerinin bir gün sokakta kalmasını engellemeyi amaçlıyoruz. Akıllı belediyecilikte akıllı temizlik işte bu. 'Smart Beyoğlu' aplikasyonunu cep telefonlarınıza indirdiğinizde ve adres seçeneğinizi kodladığınızda, araçlar sokağa geldiğinde mesajı otomatik olarak gönderiyor. Belli bir zaman sonra aracın geleceğini haber veriyor. Vatandaş da ona göre çöpünü zamanında indirmiş olacak.''

AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş da temizlik konusunda teknik ekipmandan araç parkı ve personeline kadar halkın memnuniyeti için çalıştıklarını dile getirdi.

Beyoğlu'nda temizlik sorununun kalmadığını belirten Muş, ''Smart Beyoğlu akıllı temizlik hizmetiyle artık vatandaşımıza bölgesindeki temizlik hizmetleri akıllı cep telefonu kadar yakın olacak. Artık Beyoğlu'nda yaşayan herkes kendi muhitinin temizliğini, oradaki temizlik personelini, temizliğin şartlarını ve saatini adım adım takip edebilecek.'' dedi.

Belediyenin Temizlik İşleri Korosu'nun konser verdiği tanıtım programının ardından akıllı temizlik araçlarının saha uygulaması yapıldı.

beyoğlu belediyesi ahmet misbah demircan Çöp Arabası tertemiz beyoğlu smart beyoğlu GÜNCEL Haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Çakır’dan kutlama sonrası Oktay açıklaması
Deniz Çakır’dan kutlama sonrası Oktay açıklaması
Deniz Seki ameliyat oldu!
Deniz Seki ameliyat oldu!