Yunanistan

Yunanistan'da, dünden itibaren etkili olan fırtına ile birlikte şiddetli yağmur ve yoğun kar nedeniyle ülkenin birçok bölgesinde zorluklar yaşanırken, Thessalya bölgesindeki Kalambaka ilinde acil durum ilan edildi.

Yunan basını, Kalambaka ve Trikala bölgelerinde nehirlerin taştığını, enerji hatlarının ve ulaşım altyapısının zarar gördüğünü, Pialia köyünde ise bazı evlerin tedbir amaçlı boşaltıldığını duyurdu.

Aşırı soğuklar nedeniyle buzlanma görülen Makedonya ve Batı Trakya bölgelerindeki birçok ilde okullar tatil edilirken, Mora Yarımadası’ndaki Korint Kanalı’nda geçişlerin heyelan nedeniyle 15 günlüğüne askıya alındığı belirtildi.

Yoğun kar yağışı nedeniyle Selanik'teki Uluslararası Makedonya Havalimanı'nda bazı uçuşların iptal edildiği, Türk-Yunan sınırı yakınlarındaki Evros (Meriç) ilinde ulaşımın güçlükle sağlandığı bildirildi.

İspanya

Soğuk hava dalgası, İspanya'da da etkisini kar, yağmur ve fırtına ile gösterdi. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Katalonya’daki kar yağışının ardından soğuk hava dalgası, ülkenin içlerine ve kuzeye doğru ilerlemeye başladı.

Ulusal Meteoroloji Ajansının açıklamasına göre, 20 kentte kar alarmı verilirken, kar seviyesinin 6 santimetreyi bulması beklenen Lugo, Ourense, Valencia and Castellan’da turuncu alarm durumuna geçildi. Ülkenin kuzeybatısındaki Coruna’da ise fırtınanın etkisiyle dalgaların yüksekliğinin 6 metreyi bulacağı ifade edildi.

Başkent Madrid’de yağmur, yakın çevrelerde kar yağışının beklendiği açıklandı. Yetkililer, halktan Madrid’de toplu taşıma araçlarını kullanmasını istedi.

Belçika

Belçika genelini etkisi altına alan Sibirya soğukları günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Bazı yerlerde eksi 10 dereceyi bulan soğuklar, kara ve hava ulaşımını da olumsuz etkiledi. Aşırı buzlanma nedeniyle Brüksel Uluslararası Havalimanı'nda bazı seferler ertelendi.

Soğukla mücadele için ülke genelinde "sarı alarm" verildi.

İsveç

İsveç genelinde iki gündür etkili olan yoğun kar yağışı ulaşımda aksamalara neden oldu. Aşırı kar ve tipi nedeniyle başkent Stockholm'de 30 aracın dahil olduğu trafik kazası meydana geldi. Kazada İsveç Başbakanı Stefan Löfven'in makam aracının da bulunduğu bildirildi. Kazada yara almayan Löfven’in aracının zarar gördüğü belirtildi.

Öte yandan ülke genelinde uçak ve tren seferlerinde aksamalar yaşanırken dünkü trafik kazalarında üç kişinin öldüğü bildirildi.