Flaş Gelişme.. CHP Geri Adım Attı

Son dakika güncel haber portalı internet gazetesi

Flaş Gelişme.. CHP Geri Adım Attı

CHP'de yarın başlayacak 19. Olağanüstü Kurultay öncesi milletvekillerinden sert tepki gören "ön seçim" düzenlemesi başta olmak üzere tüzük taslağındaki birçok maddede geri adım atıldı. Değiştirilen tüzük taslağında milletvekili adaylarının belirlenmesinde yüzde 85 ön seçim şartı korundu.

 

CHP 19. Olağanüstü Kurultayı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun  çağrısı üzerine yarın Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde başlayacak.
 
İki gün sürecek Kurultayda, tüzükte, "ön seçim", "kota", "kontenjan",  "kurultay yönetmeliği" gibi teknik düzenlemelere gidilecek.

CHP'de olağanüstü tüzük kurultayı çağrısının hemen ardından, Hukuk  İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'in başkanlığında bir  komisyon oluşturuldu ve hazırlıklara başlandı.
 
Bu komisyon, talepleri de değerlendirerek kısa süre içinde hazırladığı  bir tüzük taslağını kamuoyuyla ve örgütle paylaştı.
 
Taslakta yer alan "ön seçim" düzenlemesi milletvekilleri ve bazı Parti  Meclisi (PM) üyelerinden sert eleştiri aldı.
 
CHP'li 48 milletvekili bir bildiri yayınlayarak mevcut tüzükte  milletvekili adaylarının yüzde 85'inin ön seçimle belirlenmesi ilkesinin  korunmasını istedi.
 
Yeni tüzük taslağında, "Partinin son genel seçimlerde yüzde 10'dan az  oy aldığı seçim çevreleri ile en fazla 1 milletvekili çıkardığı yerlerden  gösterilen toplam milletvekili adayının" ön seçimin dışında tutulabileceği  maddesi yer almıştı.
 
Bu düzenlemenin kabul edilmesi ve tüzükte yer alması halinde 50'ye  yakın ilin ön seçim dışında tutulmasının önü açılacaktı.
 
CHP Genel Merkezi, bu değişikliklere yöneltilen tepkilere kayıtsız  kalmadı.
 
Dün Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK)  eleştirilen tüzük taslağında bazı değişikliklere gitti.
 
Bugün son şekli verilecek taslakta, mevcut tüzükte yer alan  milletvekili adaylarının belirlemesindeki yüzde 85 önseçim şartı korundu.
 
Gençlik yaşı da indi
 
Taslakta milletvekillerinin tepkisi ile karşılaşılan bir başka  düzenleme ise gençlik kollarına üye olmada getirilen üst yaş sınırı  düzenlemesiydi.
 
Taslakta gençlik kotası yüzde 10'dan 20'ye çıkarılırken, tepki gören  35 yaş düzenlemesi de 30 olarak yeniden değiştirildi.
 
PM adaylığı için delege imzası şartı getirildi
 
Yeni tüzük taslağında CHP'nin cumhurbaşkanı adayının, "seçmen  yoklaması, ön seçim, aday yoklaması ya da merkez yoklaması" yöntemlerinden  biriyle belirlenmesi öngörüldü.
 
CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı Muharrem İnce  tarafından "cumhurbaşkanı adayını üyeler belirlesin" önerisi gündeme  getirilmişti.
 
CHP kurultaylarında uygulanan "çarşaf liste" yöntemine sadık kalınan  yeni düzenlemede, PM adaylığı için delege imzası şartı konuldu.
 
Kabul edilmesi durumunda artık Parti Meclisi üyeliğine aday olmak için  en az 10 kurultay delegesinin ya da Genel Başkanın yazılı önerisi gerekecek. Bu  düzenleme ile PM seçimlerinde çok fazla sayıda PM adayı olmasının önüne  geçileceği belirtiliyor. Nitekim son kurultayda, 60 kişilik PM için 500'e yakın  aday vardı.
 
MYK'yı yine genel başkan belirleyecek
 
Tüzük taslağında PM'ye, mevcut tüzükte bütün üyeleri genel başkan  tarafından belirlenen Merkez Yönetim Kurulunun (MYK) bir kısmını belirleme hakkı  tanınmıştı.
 
Bu kapsamda, örgütlerden, idari ve mali işlerden, hukuk işlerinden,  yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcıları ile genel sekreter, genel  başkan tarafından belirlenecek, sayısı ve görev alanı genel başkan tarafından  teşkil edilecek, diğer MYK üyelerini ise PM seçecekti.
 
"Atanmışlar" ve "seçilmişler" ayrımına yol açacağı belirtilerek tepki  gösterilen bu düzenlemeden de geri adım adıldı ve mevcut yönteme sadık kalındı.  Buna göre MYK, yine genel başkan tarafından PM üyeleri arasından atanacak.
 
CHP, tüzüğündeki son kapsamlı değişiklikleri 26 Şubat 2012'de  gerçekleştirilen 16. Olağanüstü Kurultay'da yapmıştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor Türkiye Yunanistan'a İki Sürpriz Transfer!
Survivor Türkiye Yunanistan'a İki Sürpriz Transfer!
Hülya Avşar, 800 Bin TL'lik Yüzüğü İle Kafaları Karıştırdı
Hülya Avşar, 800 Bin TL'lik Yüzüğü İle Kafaları Karıştırdı