Erdoğan söyledi son dakika olarak geçmeye başladı

Son dakika güncel haberler

Erdoğan söyledi son dakika olarak geçmeye başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Başarımızın en  önemli kriterlerinden biri kadınlarımızın istihdamdaki yeridir. İş gücüne  katılımlarını ve istihdamdaki yerlerini yaklaşık 9 puan artırdığımız  kadınlarımız, bugün hayatın her alanında geçmişle mukayese edilemeyecek bir yere  sahiptir." dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Dünya Kadınlar Günü Programı'nda yaptığı  konuşmasına, tüm katılımcıları selamlayarak başladı. Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanlığınca hazırlanan Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nın  hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, bu çalışmanın ortaya çıkmasında emeği  geçenlere de teşekkürlerini sundu.

  

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik eden ve tüm  kadınları selamlayan Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Suriye'de, Irak'ta, Libya'da, Myanmar'da, Türkistan'da, Filistin'de,  dünyanın dört bir köşesinde mağdur, mazlum, muhtaç duruma düşmüş tüm  kadınlarımıza Rabb’imden sabır ve ihsan niyaz ediyorum. Anneleri, babaları,  eşleri, çocukları, yakınları gözleri önünde katledilen, ölümden beter muamelelere  maruz bırakılan, istismar edilen tüm kadınların acılarını yürekten paylaşıyoruz.  Tek bir mazlumun ahının dahi arşı titretmeye yeteceğine inanan insanlar olarak bu  durum karşısında sessiz, tepkisiz kalmamız düşünülemez. Nitekim ülkemize sığınan  ve çoğunluğu kadınlardan, çocuklardan, yaşlılardan oluşan 4 milyon mazluma, 7  yıldır kendi kardeşlerimizden ayrı tutmayacak şekilde sahip çıkıyoruz."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya çapında yürüttükleri insani yardım  çalışmalarında öncelikle hedeflerinin hep kadınlar olduğunun altını çizerek,  "Ülkemizde de sırf kendi zihninin vehmi olan üstünlük duygusu sebebiyle kadınlara  kötü muamele eden, hatta canına kıyan anlayışlara karşı mücadelemizi de  kesintisiz devam ettiriyoruz." ifadesini kullandı.

 

Son 15 yılda aile hayatında, iş dünyasında, eğitim, öğretim, sağlık ve  diğer tüm alanlarda kadınların statüsünü hak ve adalet eksenli bir anlayışla  yükseltmek için çok önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Anayasamızdaki, kanunlarımızdaki ve diğer mevzuatımızdaki  eksiklikleri tamamladık, varsa yanlışları düzelttik. Bitti mi? Hayır, çünkü bütün  bu yasalar sürekli güncellenmesi gereken yasalardır. Hayat dinamiktir, gelişiyor,  bu gelişmeler karşısında 'zaten yapmıştık' diyemezsiniz, güncellemeye mecbursunuz  ve güncellemek suretiyle de yaşamı yeniden tanzim etmiş olursunuz. Tüm konuyla  ilgili uluslararası sözleşmelere ilk taraf olan ülkeler arasında biz olduk,  Türkiye oldu. Başarımızın en önemli kriterlerinden biri kadınlarımızın  istihdamdaki yeridir. İş gücüne katılımlarını ve istihdamdaki yerlerini yaklaşık  9 puan artırdığımız kadınlarımız bugün hayatın her alanında geçmişle mukayese  edilemeyecek bir yere sahiptir."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem kendi işini kuran hem de iş gücüne katılan  kadınlara çok önemli destekler verdiklerini, doğum izninden çocuk bakım  hizmetlerine kadar her alanda kadınların aile hayatından da taviz vermeden  çalışmalarına devam edebilmelerini sağlayacak düzenlemeler yaptıklarını bildirdi.

 

Eğitim-öğretimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak için kız  çocuklarının okula gönderilmesini teşvik edecek pek çok tedbiri hayata  geçirdiklerini anımsatan Erdoğan, başbakanlığının ilk döneminde eşi Emine Erdoğan  ile Şanlıurfa'dan "Haydi Kızlar Okula" kampanyasını başlatmak suretiyle okula  gönderilmeyen kızların önünü açtıklarına değindi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sayede ilk, orta ve lise düzeyinde erkek kız  çocuklarının okullaşma oranının eşitlendiğine işaret ederek, üniversite düzeyinde  ise kızların yüzde 44 ile yüzde 40 olan erkeklerin önüne geçtiğini söyledi.

 

Kadınların karar alma mekanizmalarına ve siyasete katılımında da  tarihi ilerlemeler kaydettiklerine dikkati çeken Erdoğan, 2002'de parlamentoda 24  olan kadın milletvekili sayısının 2015 seçimlerinde 81'e yükseldiğini, aynı  şekilde belediye başkanı ve belediye meclis üyesi sayısında da geçmişe g

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018'in En Çok Kazanan Modelleri Belli Oldu
2018'in En Çok Kazanan Modelleri Belli Oldu
Bülent Ersoy, Yeni İmajıyla Tam Not Aldı
Bülent Ersoy, Yeni İmajıyla Tam Not Aldı