Akdeniz'deki sondaj gerginliğinde son gelişme! ABD'den '6. Filo' açıklaması

Akdeniz'de sondaj gerginliği ile ilgili 6.Filo sözcüsünden açıklama geldi. Sözcü, "Biz ExxonMobil şirketi için değil tatbikat için bölgedeyiz." dedi. 10'uncu parselde sondaj çalışmalarını yürütecek ABD'li ExxonMobil enerji şirketine ait sondaj gemilerinin bölgede ABD donanmasına bağlı 6. Filo tarafından korunacağı iddia edilmişti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yaşanan bu gerginlikle ilgili açıklamalarda bulunmuş ve iddialara yanıt vermişti. İşte haberin ayrıntıları...

Akdeniz'deki sondaj gerginliğinde son gelişme! ABD'den '6. Filo' açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün yaptığı açıklamada ABD'ye ait 6. Filonun Kıbrıs açıklarına henüz gelmediğini söylemişti. 

Kalın, ExxonMobil enerji şirketine ait gemilerin adanın açıklarında sondaj çalışmalarına katılacağı ve ABD'ye ait 6. Filonun da gemileri koruyacağı yönündeki haberlerle ilgili olarak, "Arama gemisinin oraya gelmesi meselesiyle ilgili bir sürecin ilerlediğini biliyoruz ama 6. Filo henüz oraya gelmiş değil" açıklamasında bulunmuştu.

KALIN ÇAĞRI YAPMIŞTI

İbrahim Kalın, Doğu Akdeniz'i "bir çatışma ve ihtilaf bölgesi değil, bir uzlaşı ve ortak fayda bölgesi" haline getirme çağrısı yapmıştı. 

Sözcü Kalın, "Bunun için Kıbrıs'ta Türk tarafı ile Rum tarafı bu çizdiğimiz çerçevede ortak bir çalışma yapsınlar, biz de Türkiye olarak buna destek verelim. 

Bunun içerisinde Yunanistan olabilir, başka ülkeler olabilir, bununla ilgili bizim bir sorunumuz yok ama egemenlik haklarını ihlal edecek şekilde birtakım gayri kanuni yollardan oralarda arama çalışmalarına girerseniz bunun tabii ki sonuçları olur ve Türkiye de gerekli adımları atmaktan hiçbir zaman çekinmez" ifadelerine yer vermişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018'in En Çok Kazanan Modelleri Belli Oldu
2018'in En Çok Kazanan Modelleri Belli Oldu
Bülent Ersoy, Yeni İmajıyla Tam Not Aldı
Bülent Ersoy, Yeni İmajıyla Tam Not Aldı