Son Dakika ABD'ye nota verdiler!

Son Dakika Gündem Haberleri

Son Dakika ABD'ye nota verdiler!

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang yaptığı yazılı açıklamada,  Trump’ın Tayvan'a ziyaret kararını imzalamasına kesinlikle karşı çıktıklarını  belirterek, bu kararı nedeniyle Washington yönetimine nota verdiklerini ifade  etti.

Söz konusu kararın, hiçbir yasal bağlayıcılığı olmamakla beraber "tek  Çin" ilkesini ciddi şekilde ihlal ettiğine dikkati çeken Sözcü, kararın  Tayvan’daki bağımsızlık yanlılarına "ciddi yanlış sinyal gönderdiğini” dile  getirdi.
 
Sözcü Lu, “Çin, ABD’yi hatasını düzeltmeye, Tayvan ile ilişkilerini ve  temaslarını artırmayı durdurmaya çağırıyor.” ifadelerini kullanarak, Washington  yönetiminin Tayvan konusunu dikkatli ve uygun bir şekilde ele alması, Çin-ABD  ilişkileri ile Tayvan boğazı bölgesindeki barış ve istikrara zarar vermekten  kaçınması gerektiğini dile getirdi.
 
ABD Başkanı Donald Trump, dün ABD ile Tayvan arasında karşılıklı  ziyaretlerin yapılmasını ve Tayvanlı yetkililerin ABD’ye “saygın koşullarda"  girmesini öngören kararı imzalamıştı.
 
Çin'de 1949'da Mao Zedong'un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet  üyeleri, Tayvan'a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve milliyetçi Çin olarak  da adlandırdıkları Tayvan'ı kurmuşlardı.
 
Pekin yönetimi "tek Çin" ilkesini benimseyerek, Çin'i uluslararası  toplumda sadece kendilerinin temsil ettiğini ve Tayvan'ın, bağımsızlık ilan  etmesi halinde askeri güçle müdahale edebileceğini savunuyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor Türkiye Yunanistan'a İki Sürpriz Transfer!
Survivor Türkiye Yunanistan'a İki Sürpriz Transfer!
Hülya Avşar, 800 Bin TL'lik Yüzüğü İle Kafaları Karıştırdı
Hülya Avşar, 800 Bin TL'lik Yüzüğü İle Kafaları Karıştırdı