Gece yarısı odama gelen genç bayan okurken şoke olacaksınıx

Son dakika güncel haberler

Gece yarısı odama gelen genç bayan okurken şoke olacaksınıx

Askeri gönder beni içeriye al’

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sırasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve komuta kademesinden 9 havacı generalle birlikte kızının düğününden kaçırılan Emekli Korgeneral Mehmet Şanver, anılarını “15 Temmuz Kartal Yuvasının İstilası” isimli kitapta kaleme aldı. İnkilap Yayınevi’nden çıkan 358 sayfalık kitapta ilginç iddialara yer veriliyor. Şanver, bizzat yaşadığı ve tanık olduğu olayları ilk kez gün yüzüne çıkartırken, 15 Temmuz hain darbe girişiminde sırasında 8’i atışlı olmak üzere 32 muharip uçak, sortisi gerçekleştirildiğini; Buna mukabil darbe karşıtı olarak 48 adet F-16 Hava savunma ve 18 adet F-4 uçağı da hava-yer görevlerinde olmak üzere toplam 66 muharip uçak sortisi yapıldığını aktarıyor. Şanver’in anılarından ilginç bölümler şöyle...

 

“Genelkurmay nezdinde Yıllık Eğitim Değerlendirme Toplantısı vardı. Toplantıya Hava Kuvvetleri’nden en yüksek rütbeli iki komutan yani Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve Muharip Hava Kuvveti komutanı olarak ben katılacaktım. Toplantı Jandarma Genel Komutanlığı ev sahipliğinde ve koordinatörlüğünde gerçekleşecekti. Eğitim toplantısının tüm konuları tartışılmış, normalde gündem tamamlanmıştı. Komutan Ankara dışından gelen korgeneral ve daha üst rütbedeki personeli ile özel görüşmeler gerçekleştirmek istemekteydi.

 

‘Bildiklerimi paylaştım’

 

Konu, TSK içerisindeki FETÖ yapılanmasıydı. Komutan, Ağustos Şurası öncesinde her kuvvetten terfi sırasında bulunan personele yönelik değerlendirme bekliyordu. Nihayet görüşme sırası bana geldi ve içeri girdim. Üçüncü bir kişi daha vardı odada. Genelkurmay Başkanı’nın yanındaki şahıs, Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu’ydu. Bildiğim her şeyi komutanımla paylaştım. FETÖ’cü olanlar, olmayanlar ve hakkında bir fikrim olmayanlar. Personel Başkanı Korgeneral Talu ağzını açmadan sadece not tuttu.”

 

Darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü 143. Filodan havalanan 2 adet F-16 C savaş uçağının amacını da kitabında anlatan Şanver, “Kalkış yapan pilotlar Oğuz Alper Emrah ve İlker Hazinedar özel bir görevle talimatlandırılmıştır. Cumhurbaşkanlığı forsu taşıyan büyük bir uçağı önlemektir asli görevleri. Başarılı olması halinde darbenin başarı ihtimali bir o kadar artacaktır. Yaklaşık 80 dakika havada kalırlar. Belirli bir sektörde hedef olarak kendilerine tahsis edilen uçağı ararlar ancak başarı sağlayamazlar. Kendilerine verilen ikinci talimat gereği, Ankara üzerinde alçak-irtifa, yüksek-sürat uçuşlarını gerçekleştirirler. Görevinin sonunda saat 01.38’de Akıncı’ya iniş yaparlar” ifadelerini kullanıyor.

 

Şanver, anılarında 2016 YAŞ kararlarına ilişkin Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Abidin Ünal’ın el yazısıyla kaleme aldığı notlara da değinirken, şu iddialara yer veriyor:

 

Abidin Ünal’ın el yazısı

 

“Çekmece içerisindeki evrakları tek tek inceleyerek tasnife başladım. Birkaç kâğıt ilişti gözüme. General, amiral değerlendirme dosyası içerisinden çıkmıştı. Dosya cep kapağında bulunan yazılı dokümanlara bakınca Abidin Ünal’ın el yazısını hemen tanıdım. Üzerinde kendi ismimi de görünce merak içerisinde notları çekmece dışına çıkarmadan bir çırpıda okudum. Bir önceki yıl için, Şura hazırlıkları kapsamında Küçükakyüz General ile beni kıyaslamaktaydı. Kıyaslama, lehime olacak şekilde iki generalin kariyerleri ve nitelikleri arasındaki büyük farka işaret ediyordu. Ne var ki, YAŞ 2016’da tercih Küçükakyüz General lehine tecelli etmişti. Bu tercih sonucunda, 44 yıllık üniformalı hayatımı bitirmiş, ancak onurumdan taviz vermemiştim.”

‘Ata uçağı askeri radardan silindi’

Şanver 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Dalaman’dan İstanbul’a getiren ATA uçağının, darbecilerin idaresindeki jetlerden nasıl kurtulduğunu ise şöyle kaleme alıyor: “Cumhurbaşkanımızın uçağı öncelikle boş olarak TK 8451 iz numarası ile Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalkarak Dalaman Havaalanı’na gelir. İniş saati 00:40 olur. Dalaman’dan saat 01.43’te Cumhurbaşkanımızı da alarak Atatürk Havalimanı için kalkış yapılır. Kaptan Pilot Barış Yurtseven yönetimindeki TC-ATA uçağının

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ashley Graham Çekimlerinde Yine Sınırları Zorladı
Ashley Graham Çekimlerinde Yine Sınırları Zorladı
Cinayete Azmettirdiği Söylenen Gülben Ergen, Sessizliğini Bozdu
Cinayete Azmettirdiği Söylenen Gülben Ergen, Sessizliğini Bozdu