Bakanlıktan açıklama mümkün deyil

Son dakika güncel haberler

Bakanlıktan açıklama mümkün deyil

Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama: Mümkün değil

Bakanlık tarafından, bazı basın yayın kuruluşlarında "Sahte MHRS Mobil  Uygulaması Vatandaşların Bilgilerini Çaldı" başlığıyla yer alan haberler üzerine  yazılı açıklama yapıldı.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) Mobil Uygulaması'nın,  vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarından randevu  aldığı ücretsiz randevu kanallarından biri olduğu belirtilen açıklamada, "MHRS,  iOS ve Android uygulamaları bilgi güvenliği prosedürlerine uygun olarak yüksek  güvenlik önlemleriyle donatılarak hizmete sunulmaktadır." ifadesine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"MHRS taklidi yapan siteler içerisinden Bakanlığımıza ait MHRS  uygulamasının açılması/gösterilmesi teknik olarak mümkün değildir. MHRS  verilerine ulaşılması ve yazılımın kopyalanması kesinlikle söz konusu değildir.

Haberlerde geçen uygulama, MHRS’nin mobil uygulamasının giriş  sayfasını taklit ederek vatandaşların kullanıcı giriş bilgilerini ele geçirmeye  yönelik bir girişimdir. Zaman zaman benzer şekilde bankaların sitelerinin taklit  edildiği de vakidir.

iOS ve Android marketlere yüklenen resmi MHRS Uygulamasında hizmeti  Sunan/ Satıcı: T.C. Sağlık Bakanlığı gibi resmi bilgiler yer almaktadır.  Vatandaşların bu bilgilerin varlığından emin olması bu tür sahte uygulamaların  kullanımının önüne geçilmesi bakımından oldukça önemlidir."

Sağlık Bakanlığı olarak vatandaşların mağdur olmasını engellemek için  sahte uygulamalar tespit edildikçe ilgili makamlarla irtibata geçilerek  kapatılmasının sağlandığı vurgulanan açıklamada, "Habere konu olan uygulamalarla  ilgili de mobil marketlerden kapatma süreci başlatılmıştır." ifadelerine yer  verildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alexandra Stan, Altın Palmiye İçin Türkiye'ye Geliyor
Alexandra Stan, Altın Palmiye İçin Türkiye'ye Geliyor
Deniz Akkaya Ünlü İsme Ateş Püskürdü! 'Yaptığın Taciz'
Deniz Akkaya Ünlü İsme Ateş Püskürdü! 'Yaptığın Taciz'