Erdoğan'ın açıklamasından sonra peş peşe skandallar

Son dakika güncel haber portalı

Erdoğan'ın açıklamasından sonra peş peşe skandallar

Türkiye'deki seçimler öncesi kampanyalara izin verilmeyeceğini belirten Almanya Dışişleri Bakanı Maas, geçen yıl yaşanan tartışmaların tekrarlanmamasını istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken seçimler öncesinde Avrupa'da Türk vatandaşlarına hitaben bir konuşma yapacağını açıklamasının ardından, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yabancı siyasilerin Almanya'da seçim kampanyası yürütmesine izin verilmeyeceğini tekrarladı. Son bir hafta içinde benzer açıklamalar diğer Avrupa ülkeleri Hollanda ve Avusturya'dan da geldi.
Kanada'nın Toronto kentinde G7 dışişleri bakanları toplantısına katılan Bakan Maas, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Maas, "Bizim bu konudaki tavrımız net. Yabancı bir ülkede yapılacak seçimlerden üç ay önceki dönemde, Almanya'da seçim kampanyası yürütülmeyecek" şeklinde konuştu. Maas, "Bu hangi ülkeden geldiklerinden bağımsız olarak herkes için geçerli" dedi.
 
Türkiye ile geçen yıl yaşanan tartışmaların tekrarlanmamasını dilediğini vurgulayan Maas, tartışmanın her iki tarafa da faydası olmadığını belirtti.
 
Erdoğan: Avrupa'da Türk vatandaşlarına sesleneceğim
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi günü NTV televizyonunda yaptığı açıklamada, "Büyük ihtimalle şu anda yurt dışındaki hazırlığımız tamam. Şöyle 10-11 bin kişilik bir kapalı spor salonunda –şu anda ülkeyi açıklamayacağım- orada uluslararası kuruluşun inşallah toplantısında bulunacağım ve orada Türk vatandaşlarıma sesleneceğim. Ve büyük ihtimalle de Avrupa'yı orada toparlayacağız, orada da inşallah bu konuşmamızı yapacağız" demişti.
 
Türkiye'de 16 Nisan 2017'de yapılan anayasa referandumu öncesinde, Türk bakanların Almanya'da katılacakları seçim etkinlikleri yerel yönetimlerin kararı ile iptal edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iptal kararlarını 'Nazi uygulamalarına' benzetmiş, iki ülke arasında gerilim tırmanmıştı.
 
Bunun üzerine geçen yıl Haziran ayının sonunda Alman hükümeti, Avrupa Birliği dışında bir ülkede yapılacak seçimlerden üç ay önceki dönemde, yabancı siyasetçilerin Almanya'da seçim kampanyası yürütmesini yasaklayan bir yasal düzenleme yapmıştı.
 
Dışişleri bakanları görüşecek
 
İki ülkenin dışişleri bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Heiko Maas, New York'ta yarın veya Çarşamba günü bir araya gelecek. Bakanların randevusunda, seçim kampanyası yasağının da gündeme gelmesi bekleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gündeme bomba gibi düştü Beren Saat'i istememişler
Gündeme bomba gibi düştü Beren Saat'i istememişler
Natalia Oreiro'dan Dünyayı şaşırtan İstek!
Natalia Oreiro'dan Dünyayı şaşırtan İstek!