Dünyada en çok koleksiyonu yapılan 10 antika çeşidi

Antika koleksiyoncuları tarafından en çok en çok ilgi gören nesneleri merak mı ediyorsunuz? Dünyanın dört bir yanından farklı koleksiyoncuların tercihlerini sizler için inceledik.

Dünyada en çok koleksiyonu yapılan 10 antika çeşidi

Antika, kelime anlamı olarak sanatsal veya tarihi özelliği olan, eski dönemlerden kalan ve nadir bulunan eşya veya objeler olarak tanımlanmaktadır.

Antikakoleksiyonun en iyi yönlerinden biri, koleksiyonu yapılabilecek nesnelerin bir sınırının olmamasıdır.

Koleksiyon denilince akla ilk gelenler genellikle pul, madeni para ve model araç koleksiyonu olsa da dünya genelinde koleksiyoncuların antika alanında seçimleri oldukça farklıdır.

Antika ürünlere duyulan ilgi çoğu zaman bir merak ya da hobi olarak başlayıp, zaman içinde büyük bir tutku haline dönüşmektedir. Antika ürünlere ilgi duyuyor fakat nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, sizler için hazırladığımız, dünyada koleksiyoncular tarafından en çok ilgi gören antika nesneler listemiz oldukça faydalı olacaktır.

Gümüş

Gümüş tabakalar, fincanlar, küllükler ve diğer ürünler antika dünyasında her zaman çok değerlidir.

Gümüş nesneler dokusuyla, yarattığı atmosferle ve ortaya çıktığı dönemin tarzını oldukça iyi yansıtmasıyla koleksiyoncular tarafından çok tercih edilmektedir.

Maliyeti yüksek bir koleksiyon türü olduğundan antika gümüşlerle ilgilenmeden önce bütçenizi kontrol etmenizde yarar var.

Oyuncak Bebek

Nereden geldiklerinin hiç bir önemi yok, oyuncak bebeklerantika dünyasında herkes tarafından kendine has tarzıyla dikkat çeken nesnelerdir.

Bebekler ve bebek kıyafetleri gibi farklı aksesuarlar parça parça olarak toplanabilir. Aksesuarları ile birlikte yıllarca bozulmadan çok iyi biçimde korunmuş bir oyuncak bebek, binlerce lira değer taşıyabilir.

Mücevher

Mücevherler her zaman gözde parçalardır, ancak antika mücevher konusunda bir profesyonelden yardım almanızda fayda var.

Maddi değerinin belirlenmesi konusunda destek alabileceğiniz bir profesyonel danışmanınızın olması koleksiyonunuz için parça seçerken size büyük fayda sağlayacaktır.

Ayrıca antika mücevherler maddi değerinin yanı sıra kuşaklar arasında aktarılan maneviyatı ile de paha biçilemez değere sahip olabilirler.

Cam Eşyalar

Cam eşyaların günlük yaşantımıza girişi 18nci yüzyılın başına dayanmaktadır. Oldukça kırılgan ürün skalasına sahip olan bu antika nesneler koleksiyonculuğu büyük dikkat gerektirmektedir.

Her bütçeye uygun parçaların bulunabilmesiyle bilinen cam eşyalar günümüzde en kolay erişilebilen antika parçalar olarak bilinmektedir.

Metal Nesneler

Birçok metal formu genel olarak ''antika'' tanımında bulunan asırlık yaş şartını karşılamasa da koleksiyoncular tarafından büyük ilgi görmektedir.

Doğru koşullarda iyi korunmuş antika metal parçalar nesiller boyunca aktarılabilecek bir koleksiyona sahip olmanızı sağlayabilir.

Saat

Günümüzde akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle zaman takibi alışkanlarımız dijitalleşse de antika bir saatin verdiği hissiyatın önemi hiçbir zaman değişmeyecektir.

İşte bu yüzden farklı sanatsal/teknik özelliklere ve kullanım alanlarına sahip antika saatler koleksiyoncular tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Duvar saati, cep saati ya da kol saati gibi özel saat türleri toplanabileceği gibi tek bir koleksiyonda farklı türlerdeki antika saatleri de değerlendirebilirsiniz.

Çanak-Çömlek ve Toprak Kaplar

Antik çağdan bu yana insan hayatının bir parçası olan çanak-çömlek ve toprak kap ürünleri kültürler arası geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu yüzden birbirinden farklı binlerce koleksiyon bulabilmek mümkündür. Ayrıca bazı parçaların sanat eseri olarak kabul edilmesi de sıkça görülen bir durumdur. Oldukça uygun fiyatlara bulanabilen bir antika çeşidi olsa da bazı parçalar onbinlerce lira değere sahip olabilmektedir.

Halı / Kilim

Yarattığı etnik atmosfer ve insanlık tarihinden büyük izler taşıyan halılar ve kilimler dünyada bir çok antika koleksiyoncusu tarafından büyük ilgi görmektedir. Koruma ve saklama konusunda büyük bir özen istese de sonunda sahip olacağınız koleksiyonun yaratacağı atmosferin verdiği haz paha biçilemez.

Çini

Ülkemiz topraklarında asırlık geçmişe sahip olan Çini sanatı dünya genelinde de antika koleksiyoncularının en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri. Farklı tasarımları, renk çeşitliliği ve desenleriyle estetik algıya hitap eden antika çiniler, yapım şekli ve teknik özellikleriyle de dikkat çekmektedir.

Mobilya

Antika mobilya koleksiyonculuğunun en çok tercih edilmesinin sebebi şüphesiz ki koleksiyonunuzun aynı zamanda yaşantınızın da bir parçası olmasıdır.Antika bir sallanan sandalye, ya da tarih kokan bir kitap rafı ile hem tarzınızı yansıtabilir, hem de koleksiyonunuzu yaşam alanınızda sergileyebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gündeme bomba gibi düştü Beren Saat'i istememişler
Gündeme bomba gibi düştü Beren Saat'i istememişler
Natalia Oreiro'dan Dünyayı şaşırtan İstek!
Natalia Oreiro'dan Dünyayı şaşırtan İstek!