Şok eden hamle PKK yeniden o bölgeye konuşlandı!

Son Dakika Güncel Haberler

Şok eden hamle PKK yeniden o bölgeye konuşlandı!

Irak ordusunun, Musul vilayetine bağlı Sincar ilçesinin  güneyi ile Irak-Suriye sınırından çekilerek yerini Haşdi Şabi ve terör örgütü  PKK'ya bıraktığı iddia edildi. 
 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Duhok kentinde ikamet eden  Sincar Kaymakamı Mehma Halil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ordu güçlerinin  ilçenin güneyi ile birlikte Irak-Suriye sınırından çekildiğini, yerine Haşdi Şabi  ve PKK'lı unsurların yeniden konuşlandığını ileri sürdü.

Ordu güçlerinin bölgeden çekilmesinin yeni krizlere kapı aralayacağını  söyleyen Halil, Haşdi Şabi ve PKK'nın bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyeceği  uyarısında bulundu.
 
Halil, terör örgütü PKK'nın, dış güçlerin emellerini yerine getirmek  için ısrarla bölgede varlık göstermek istediğini belirterek, "PKK Sincar'dan  çekilme niyetinde değil. PKK, Irak-Suriye sınırındaki bölgeleri militanları için  bir güzergah ve illegal ticaret yapmak için kullanıyor." dedi.
 
Ordu güçlerinin İran'ın talebi üzerinde Sincar'dan çekildiği iddiası
 
  
Musul vilayetindeki Arap Aşiretleri Sözcüsü Mezahim Ahmed el-Huveyt  ise ordu güçlerinin İran'ın talebi üzerinde Sincar'dan çekilip yerini PKK ve  Haşdi Şabi'ye bıraktığını iddia etti.
 
Huveyt, ordu güçlerinin bölgeden çekilme sürecinin birkaç gün önce  başladığını aktardı.
 
Sincar'da güç dengesi
 
Irak-Suriye sınırına çok yakın bir mesafede yer alıp Ezidilerin  çoğunlukta yaşadığı Sincar'da, önemli stratejik konumundan ötürü ABD'li askeri  danışmanlar ile Irak ordusu yer alıyordu. ABD'li askerler, kısa bir süre önce  Irak-Suriye sınırında ulaşıp, tüm sınır şeridini kontrol altına almayı  hedefledikleri belirtilmişti.
 
Söz konusu güçlerin yanı sıra, ilçede Haşdi Şabi, PKK'ya bağlı yerel  Ezidi militanlar ve IKBY Peşmerge Bakanlığı'dan daha sonra ayrılan Ezidi silahlı  gruplar varlık gösteriyor.
 
IKBY'ye bağlı Peşmerge güçleri de, 16 Ekim 2017 tarihine kadar Sincar  ilçesinde yoğun bir askeri varlığı söz konusuydu.
 
Sincar bilmecesi
 
Türkiye, Mart ayında,  PKK'nın Sincar'daki varlığı ve meydana  getirdiği stratejik güvenlik tehlikesi nedeniyle bölgeye askeri operasyon  düzenleyebileceği sinyali vermişti.
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin, olası bir operasyonu ihtimali  konuşulurken, Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul,  26 Mart'ta AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15'inci Tugay'a bağlı birliklerin,  Sincar ilçesi ve Sinun kasabasına geçip ağır silahlarla bölgede konuşlandığını ve  PKK'nın bölgeden çekildiğini ifade etmişti.
 
Terör örgütü PKK, DEAŞ'ın 3 Ağustos 2014'te Sincar'daki Ezidilere  saldırısını bahane ederek ilçede varlık göstermeye başlamıştı.
 
PKK'nın yanı sıra Sincar'da Irak Başbakanlığı bünyesindeki Haşdi  Şabi'ye bağlı silahlı unsurlar da varlık gösteriyordu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı
Başarılı Oyuncu Barış Aksavaş Çarpışma'ya Katıldı
Ünlü şarkıcının görüntüleri internete sızdı!
Ünlü şarkıcının görüntüleri internete sızdı!