Orta Doğu uzmanı Robert Fisk, rahip Brunson krizini değerlendirdi

Independent'ın Orta Doğu uzmanı yazarı Robert Fisk, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik yaptırımları ve gümrük vergilerini yorumlayan bir yazı kaleme aldı.

Orta Doğu uzmanı Robert Fisk, rahip Brunson krizini değerlendirdi

 

''ABD, Türkiye'ye, adı duyulmamış bir pastör yüzünden ticaret savaşı mı açmış? Tek kelimesine bile inanmam'' başlıklı makalesinde Fisk şu vurguyu yaptı:

''Erdoğan'ın gerçek suçları Rusya'dan S-400 füze sistemi satın alması, ABD'nin Kürt müttefiği YPG'ye verdiği desteğe karşı çıkması ve muhalif savaşçıların silah, cephanelik, füze yüklü şekilde Türkiye üzerinden Suriye'ye akmasına izin vermesidir.''

PEKİ YA MISIR, SUUDİ ARABİSTAN, İSRAİL?

Fisk, kendine özgü üslubuyla kaleme aldığı makalede, ''Erdoğan'ın aykırı kararlar aldığına inanan bizler için bile, Türk versiyonundan çok daha çatlak olan bir ABD Başkanı'nın NATO'nun ikinci büyük ordusunu zayıflatmaya çalışması şaşkınlık verici'' diyerek şöyle devam etti:

''Evet, Erdoğan, aralarında bir Amerikalı pastörün de bulunduğu 50 binden fazla kişiyi iki yıl önceki darbe girişimine katıldığını ileri sürerek sonra hapse attı.

Fakat Mısır’ın Cumhurbaşkanı/Albayı Abdülfettah Sisi 60 binden fazla Müslümanı kendi ülkesinin hapishanelerine tıkarak bu rekoru kırmadı mı? Peki Haydar İbadi'nin Irak’taki toplu idamlarına ne demeli? Ya da Yemen’de sürekli çocukların öldürüldüğü korkunç savaş bir yana, Suudi Arabistan'da bu hafta yaşanan idamlara? Veya İsraillilerin Gazze'de onlarca silahsız Filistinliyi öldürme alışkanlığına? Ya da Trump'ın espri anlayışına hitap eden Kuzey Kore’deki o saksıya?''

"SANKİ TRUMP'IN UMURUNDA"

''Hapse atılan ya da öldürülen masumları zerre kadar umursamayan Trump, bir anda Türkiye'yi iğdiş etmeye çalışıyor ve bunların hepsi Pastör Andrew Brunson ev hapsinde tutulduğu için yaşanıyor'' diye çıkışan Fisk, ''Tek kelimesine bile inanmıyorum. Trump, Brunson’ın aylar süren tutukluluğu hakkında pek az ses çıkardı'' vurgusu yaptı.

ABD'deki Evanjelik Hıristiyanların bu tutuklamayı "Hıristiyanlığın yargılanması" gibi sunduğunu belirten Fisk, Trump’ın yaptırım kararlarını ve TL’deki değer kaybını aktardıktan sonra şöyle devam etti:

"PUTİN'E YANAŞTI..."

''Fakat makul olalım. Tüm bunlar bir Piresbiteryen pastör nedeniyle mi yaşanıyor? Hayır. Erdoğan’ın asıl suçlarının listesi şöyle:

Türkiye’ye, Rus yapımı S-400 füze sistemi alıyor. ABD’nin Kürt müttefiki YPG’ye desteğini kabullenmeyi reddediyor.

Muhalif savaşçıların Türkiye sınırından çok sayıda silah, havan topu ve füzeyle akmasına izin verdi. Ki, Beşar Esad’ı devirmeye çalışan ABD'nin buna hiçbir itirazı olmadı. Ardından, bir Rus savaş uçağını Kasım 2015'te düşürmesi —Moskova bunu hemen boykot etti- sonrasında Erdoğan Putin’e yanaştı. Bu şekilde, Ruslar ve İranlılar, Erdoğan'ı Temmuz 2016’daki Gülen darbesi konusunda ilk uyaranlar oldu. Türk ordusunun iç radyo trafiğini dinliyorlardı ve İstanbul'un Sultanı'na haber verdiler.''

SUUDİLERİN GAZABI

Bu listeye, Türkiye'nin İran'a yönelik yeni Amerikan yaptırımlarını kabul etmeyerek Tahran'dan petrol almayı sürdürmesinin Trump'ın planlarını bozduğunu ekleyen Fisk, ''Trump'ın en yakın müttefiklerinden biri olan ve Pastör Brunson’ın benzerleri için din özgürlüğünün hiç var olmadığı Suudi Arabistan da Erdoğan'a öfkeli'' hatırlatmasını yaptı.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın 'Türkiye'nin İran ve muhalif savaşçılarla birlikte olduğunu söylediğini' anımsattı.

"KRİZİN KAZANANI ESAD OLABİLİR"

Sputnik'in aktardığına göre, Erdoğan'ın Rusya ve İran'ın yanı sıra Suudi Arabistan’ın abluka uyguladığı Katar'la da arasının iyi olduğuna dikkat çeken Fisk, şu çıkarımda bulundu.

''Ve, Suriye ile Katar arasındaki ilişkilerin çok yavaş olmakla beraber düzenli olarak yeniden ısındığı düşünüldüğünde, tüm bunlardan en büyük yararı kimin sağlayacağını merak ediyorum. Belki de Beşar Esad?

"DANANIN KUYRUĞU İDLİB'DE KOPACAK"

Fisk şöyle devam etti:

''Rus askerleri şu an işgal altındaki Golan Tepeleri’nin güneyindeki Suriye-İsrail hattında devriye geziyor.

Ruslar İsrail’e, Suriye’deki az sayıda İran gücünün bu bölgenin en az 50 mil uzağında tutulacağına söz verdi.

Rusya’nın müttefiki Suriye’nin İdlib'deki son muhalif kalesini Rus yardımıyla ezmesi ve vilayetteki savaşçıların inatçı olanlarını tekrar Türkiye’ye göndermesi gerekiyor.''

"KATAR'IN ARABULUCULUĞUNDA TÜRKİYE-SURİYE YAKINLAŞMASI MI?"

Ünlü gazeteci yazısını şöyle noktaladı:

''Katar, Suriye’yi yeniden inşa edecek ve böylece nüfuzunu Levant topraklarından Akdeniz’e genişletecek nakit paraya sahip.

Eğer Katar Türkiye'ye daha da fazla para akıtacaksa, o zaman Doha ile Ankara arasında bir tür stratejik dengeye tanık olabiliriz.

Ve belki de Erdoğan ile Esad arasındaki aile dostluğunun yeniden keşfedilmesine?''

Rus yapımı S-400 YPG ABD'deki Evanjelik Hıristiyanlar Beşar Esad Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Canlı Bahis Siteleribets101xbethttps://betting2win.net/
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gelinim Mutfakta bu haftanın finalinde kimler elendi? Puan durumu nasıl
Gelinim Mutfakta bu haftanın finalinde kimler elendi? Puan durumu nasıl
Ünlülerden çocuklarıyla beraber Koruncuk’a tam destek!
Ünlülerden çocuklarıyla beraber Koruncuk’a tam destek!