Sosyal Medya Devinin Çöküşü Devam Ediyor

Sosyal Medya Devinin Çöküşü Devam Ediyor

Sosyal Medya Devinin Çöküşü Devam Ediyor

Merhaba arkadaşlar, 

Haberportalim.net adresinde sizlerle birlikte bu 3ncü makalem olacak ilk etapda yazdığım 2 makaleninde bu kadar etki göreceğini düşünmemiştim. Şimdi ise sizlere gündem dışı olan Sosyal medya devi olan Facebook'un çöküşü hakkında görüşlerimi nacizane olarak anlatmak isteyeceğim.

Aslında bakılırsa iletişim dışında kullanmak istemediğim tek sosyal medya olan Facebook son zamanlarda yaptığı kritik güncellemeler özellikle web master'ların uzaklaşmasını sağlıyor.

Normal şartlarda bu makalemi sizlere dün yazacaktım. Ama ne yazık ki bazı sebeblerden dolayı makalem kaldı. Dünden bu yana çok değişti aslında bu makaleyi mutlaka yazmam gerektiğini düşündüm.

Dünden bu yana neler mi değişti. Facebook popüler olduğu ülkelerden ABD gibi yerde 2ncilik sırasını Youtube'ye kaptırdı. Bundan yaklaşık 2 hafta önce kadar ise dünyada 2ncilik sırasını yine Youtube'ye kaptırdı. 

Bazen bir gecede şirketlerin bile hayatları değişiyor. Bizim açımızdan bakarsanız ne olacak canım ha 2nci ha 3ncü ne farkeder değil mi?

Büyük firmalarda bir sıra bile geriye gitmek gerçekten büyük kayıptır.

Facebook son zamanlarda ciddi güncellemeler üzerinde çalışıyor belki bir çok webmaster yada büyük Facebook sayfa sahipleri bunun farkındalar veya değiller bilemiyorum. 

Ancak ben yaklaşık 10-15 gündür takip ettiğim kadarı ile neredeyse facebook'dan aldığım hit %85 oranında azalma gördüm. Yani günlük aldığım hit 100K lardan 15K'lara kadar düştü.

Daha önce yine ya bir blog sayfası yada bir haber sitesinde okumuştum. ABD'de büyük bir şirket ortalama aylık 3 Milyon dolar Facebook için reklam bütçesini ayırdıklarını okumuştum. Daha sonra bu şirket Facebook'tan verim alamadıkları için Facebook'tan çekilme kararı almışlar.

Peki Facebook neden bu şekilde gerileme dönemine girdi; sebebi ne olabilir; ne gibi hatalar yapıyor, gibi bir çok soruları kendilernin sorgulaması gerekirken Facebook yöneticileri sanki bu olaydan umursamaz tavırları devam ediyor. Facebook çalışanları belki ilerleyen zamanlarda işsiz kalma ihtimali bile olabilir.

Dünya sıralamasında Facebook'un ciddi rakipleride facebook'u zorlayacak gibi Baidu ve Yahoo gibi rakipleri Facebook'un hata yapmasını beklemekte.

Daha önceleri Google ile Facebook arasında ufak bir sürtüşme olmuştu. Facebook'un değer kaybetmesi Google'yi belkide sinsi sinsi gülümsetmektedir bana göre.

Yine daha önce bir haber sitesinde okumuştum sanırım, Yahoo neredeyse kepenk kapatma kararı almıştı. Ancak Google buna izin vermedi. Meslektaşına yardımcı olmak adına ciddi desteklerde bulundu. Google'de aranmalarda bazı kelimelerde Yahoo ile anlaşma yaptı. Belkide Google Facebook'un bugünlere kötü bir gidişat yaşayacağını tahmin ediyordu veya biliyordu. Yahoo'nun elinden tuttu web site dünya sıralamasında ilk 5'e getirdi tekrar. 

Bugünden sonra artık web teknoloji dünyası gerçekten ummadık taşlar baş yarabilir.

Webmaster kardeşlerime abilerimde illaki takipte ve biliyorlardı. Facebook'un bu kötü gidişatı bir çok web sitesinde kötü etki bırakacak buna %85 eminim en kısa zamanda Forumlarda bu facebook hakkında açılmış konuları görecek gibiyiz.

Facebook sayfa satışı, Facebook reklam satışları hem webmasterları hemde sayfa sahiplerini ciddi oranda etkilyecek gibi gözüküyor.

Peki facebook neden ve nasıl bu duruma geldi. Nacizane kendi görüşüm para ve reklam odaklı paylaşımlara odaklandılar. İllaki reklam için gerekli güncellemeleri yapacaklar ancak günümüzde sosyal medya alternatifleri çoğalmaya başladı.

Google'de ciddi güncellemeler ile webmasterları çileden çıkarsada bu konu ayrı bir makale konusu olacak gibi gözüküyor belkide bu konu hakkında bir makale daha yazabilirim. 

Ama şu zamanlarda sizlere tavvsiyem olarak facebook sayfa alım - satımları ve facebook sayfa reklam verirken bir kaç defa ince eleyip sık dokuyarak düşünün istediğiniz verimi ciddi manada almanız imkansız gibi görünüyor.

En son facebook'ta sponsorlu gösterim için reklam vermek istedim. 2TL bütçe ile 4500 ile 8750 arası gösterim hedefledikleri söyleyip gösterebildikleri kişi sayısı ise 2400 gösterim ancak verebildi.

Aslında makale yazmak istedik ancak facebook'a tatlı ve uyarı dilinde bir serzeniş oldu gibi bu yazımız.

Saygı ve sevgi ile kalın..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ünlü isim hayatını kaybetti
ünlü isim hayatını kaybetti
Ünlü oyuncudan büyük ayıp!
Ünlü oyuncudan büyük ayıp!