6 bin 367 lira sizde alabilirsiniz...

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

6 bin 367 lira sizde alabilirsiniz...
6 bin 367 lira sizde alabilirsiniz...

Devletin annelere sağladığı destekler her yıl düzenli artıyor. Başlıca ödemeler ‘çocuk parası’, ‘doğum yardımı’, ‘süt ve emzirme parası’, ‘yarım gün çalışma desteği’ ve ‘kreş yardımı’ olarak öne çıkıyor. Doğum yapan tüm annelere çocuk parası veriliyor. İlk çocukta 300, ikincide 400 ve üçüncüde 600 lira ödeniyor. Yeni doğan çocuk yardımı için başvuru Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara yapılıyor. TC kimlik numarasıyla ‘aile.gov.tr’den de başvuru imkanı var.

EMZİRME ÖDENEĞİ

Doğum yapan kadınlara 178 lira ‘emzirme ödeneği (süt parası)’ ödeniyor. Bu para çalışan, çalışmayan her anne için veriliyor. Anne sigortalı değilse para, sigortalı babaya veriliyor. Başvuru SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine yapılıyor. 5 yıl zamanaşımı süresi var. Bağkurlu anneler de süt parası alabiliyor. Emzirme ödeneği bir kereliğine veriliyor.

HER DOĞUMDA

Anneye yapılan en yüksek tutarlı ödeme doğum (rapor) parası. Maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor. En düşük ödeme 6367 lira. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranın yatıp yatmadığını doğum izniniz biter bitmez ‘turkiye.gov.tr’den kontrol edin.

YARIM GÜN ÇALIŞANA

SSK’lı çalışan anneler; yasal doğum izinleri bittikten sonra gün), 3 veya daha fazla çocuk için 6 ay (180 gün) yarım gün ay süreyle yarı zamanlı çocuk, ilkokula ilk çocuk için 2 ay (60 gün), ikinci çocuk için 4 ay (120 çalışabiliyor ve tam maaş alıyor. Çocuğu engelli doğan anneler ise 12 çalışabilir. Ayrıca çalışan annelerin; başlayana kadar yarım gün çalışma hakları da bulunuyor.

KREŞ ÖDEMESİ

Çalışan annelere devlet kreş yardımı da yapıyor. Asgari ücretle çalışan anneler devletin sunduğu destekten faydalanabiliyor.

24 AY EK YARDIM

‘Çoklu Doğum Yardım Programı’ ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına 2 yıl boyunca aylık 150 lira ödeme yapılıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!