Yüz binlerce memur bekliyordu! Maaş ve ikramiyeye zam

Haberin Ayrıntıları İçin Tıklayınız...

Yüz binlerce memur bekliyordu! Maaş ve ikramiyeye zam
Yüz binlerce memur bekliyordu! Maaş ve ikramiyeye zam Mehmet Demirbilek

Meclis'in açılması ile birlikte milyonlarca memurun beklediği ek gösterge sorununun da çözülmesi bekleniyor. Ek gösterge ile ilgili müjdeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermişti. Sendikalar, 3600 ek göstergenin, tüm kamu görevlilerini kapsamasını istese de şimdilik polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşirelerin ek göstergeleri 3600'e yükseltilecek. Buna göre de 1.2 milyon öğretmen, 280 bin polis, 115 bin hemşire ve 125 bin din görevlisi olmak üzere; 1.6 milyon memur düzenlemeden yararlanacak. Böylece 2200 ve 3000 olan ek gösterge, 3600’a çıkacak. Peki, 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak? 3600 ek göstergede son durum ne zaman verilecek, son dakika haberleri nelerdir?

Düzenleme, meslek gruplarına göre farklılık göstermeyecek, bu meslekleri kapsayan tek bir düzeleme yapılarak, ek gösterge yükseltilecek. Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek. Bu da hem görev ücretine hem de emekli maaşına olumlu yansıyacak. Ayrıca yeni gösterge ile kamuda yükselmenin önü de açılmış olacak. Düzenleme Meclis’ten çıkıp, uygulamaya girdiğinde de emeklilikte alınacak ikramiye ve maaşa yüzde 20 artış olarak yansıyacak. Yargı reformu sonrası 3600 ek gösterge meselesinin TBMM Genel Kurulu'na gelmesi bekleniyor.

HEM MAAŞA ZAM HEM İKRAMİYEYE

Üç yıl önce bu konuda düzenleme yapıldı ve polis, uzman jandarma ve erbaşların ek göstergeleri 3000’e çıkartıldı, ama 3600 hakkı verilmedi. Bugün için öğretmen ve polislerin ek göstergeleri şöyle: 1. derece için 3000, 2. derece için 2200, 3. derece için 1600, 4. derece için 1100, 5. derece için 900, 6. derece için 800, 7. derece için 500 ve 8. derece için 450. Bu sorun nedeniyle de ek gösterge düşük kaldığından öğretmen ve polisler hem emekli olamıyor hem de yüksek emekli maaşı alamıyor. Üç yıl süreli yüksekokul bitiren, sınava giren ve yeterlilik sınavına göre atanan memurların ek göstergeleri 3600’a kadar çıkabiliyor ve maaşları, emeklilik ikramiyeleri, emekli maaşları da artıyor. Ayrıca bu şartlardaki memurların en düşük ek göstergesi öğretmen ve polislerden çok daha yüksek oluyor.  

MAAŞLARA NASIL YANSIYACAK?

Ek gösterge artışı hem maaşları hem emekli ikramiyesini hem de emekli maaşını artıracak. Ancak gösterge durumuna göre memurdan memura farklılık gösterecek.

EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSIYOR?

Sendikalar, 3600 ek göstergenin, tüm kamu görevlilerini kapsamasını istese de şimdilik öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergeleri 3600'e yükseltilecek.

Buna göre de 280 bin polis, 1.2 milyon öğretmen, 125 bin din görevlisi ve 115 bin hemşire olmak üzere; 1.6 milyon memur düzenlemeden yararlanacak. Böylece 2200 ve 3000 olan ek gösterge, 3600’a çıkacak.

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN VERİLECEK

Yargı reformu sonrası 3600 ek gösterge düzenlemesinin TBMM Genel Kurulu'na gelmesi bekleniyor. Es gösterge beklentisi nedeniyle pek çok memur emeklilik başvurusunu bekletiyor.

3600 EK GÖSTERGE İLE EMEKLİ İKRAMİYELERİ DE ARTACAK?

Gösterge artışı emekli ikramiyelerinde de 17 bin ila 27 bin lira arasında artış yaratacak. Örneğin, öğretmenler emekli olurken 80 bin liraya yakın emekli ikramiyesi alırken, yeni düzenleme sonrası bu rakam 90 bin liranın da üzerine çıkacak. Birinci dereceden, 30 yıl çalışarak emekli olan öğretmenin emekli maaşı 570 lira, emekli ikramiyesi de 21 bin liraya yakın artacak. 25 yıl çalışan, birinci derecek emekli olan polislerin aylıkları 592 lira, emekli ikramiyesi 22 bin 700 lira artacak. 30 yıl çalışan ve birinci dereceden emekli olan öğretmenlerin emekli aylığı 569 lira, emekli ikramiyesi 20 bin 500 lira artacak.

EK GÖSTERGEDE SON DURUM

Kanunda, konuyla ilgili, "5434 sayılı Kanun'a göre ödenen aylıklar ile bu madde kapsamında bağlanacak aylıklar, memur maaş katsayılarındaki artışlara göre yükseltilir.

Ayrıca 5434 sayılı Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihten sonra barem, teşkilat, kadro ve sair kanunlar ile aynı rütbe, kadro ve sair kanunlarda yapılacak değişiklikler sonucunda aylık tutarlarında meydana gelecek yükselmeler, aynı rütbe, kadro unvanı ve dereceden bağlanmış bulunan emeklilik, malullük ve vazife malullük aylıkları ile dul ve yetim aylıkları hakkında da uygulanır." deniyor.

EK GÖSTERGE NEDİR?

Unvan, sınıf, hizmet ve derecelere göre farklılık gösteren ek gösterge, bir başka adıyla da katsayı; devlet memurlarının çalışırken ki maaşlarının, emekli ikramiyelerinin ve emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi. Emeklilik maaşı ve ikramiyesi bu hesaba göre yapılıyor. Ek gösterge arttıkça maaş da artıyor. Göstergesi 3600 olan bir memur, 2500 olana göre daha fazla emekli ikramiyesi ve emekli maaşı alıyor. Bu nedenle de memurlar, emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli göreve atanmak istiyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!