Devlet her ay 657 lira ödeyecek! İşte başvuru şartları...

Haberin Detayları İçin Tıklayınız...

Devlet her ay 657 lira ödeyecek! İşte başvuru şartları...
Devlet her ay 657 lira ödeyecek! İşte başvuru şartları... Mehmet Demirbilek

Türkiye'de 81 milyonluk nüfusun, 7 milyonu 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan oluşuyor. Hiçbir sosyal güvencesi, kimsesi olmayan ve aylık geliri düşük olanlara, devlet tarafından '65 yaş aylığı' adı altnda maaş bağlanıyor. 

650 bin vatandaş bu haktan yararlanıyor. Daha önce bu üç ayda bir yatırılan bu maaş, Eylül 2018 itibarıyla aylık ödenmeye başlamıştı. Aylık ödenen tutar da 1 Temmuz'dan bu yana 637 lira.

ŞARTLAR NELER?

2022 sayılı yasaya göre, 65 yaş aylıkları memur maaş katsayısına göre belirleniyor. 65 yaş aylığı alabilmek için 3 şart bulunuyor: Yaş, gelir ve sosyal güvence. İlk şart 65 yaşını doldurmuş olmak. İkincisi hiçbir sosyal güvencenin bulunmaması. Yani emekli olan, SGK'dan dul ve yetim aylığı alan, bir işte çalışanlar 65 yaş aylığı alamıyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamıyor.

GELİR DURUMU DİKKATE ALINIYOR

65 yaş aylığı bağlanacak kişinin, sadece kendisi ile eşinin geliri dikkate alınıyor. Kişi başına düşen aylık gelir şartı asgari ücretteki yüzde 26'lık artışla birlikte 484 liradan 607 liraya çıkmıştı. Yani 65 yaş ve üzeri vatandaşların kendisi ile vatsa eşinin geliri 607 lirayı aşmıyor ve başka da geliri bulunuyorsa, maaş bağlatıp her ay 637 lira ödeme alabilir.

NE ZAMAN ÖDENİYOR?

65 yaş aylığının ödeneceği tarih doğum tarihinin son rakamına göre belirleniyor. Buna göre, doğum tarihinin son rakamı 0 ve 5 olanlar ayın 5'inde, 1 ve 6 olanlar ayın 6'sında, 2 ve 7 olanlar ayın 7'sinde, 3 ve 8 olanlar ayın 8'inde, 4 ve 9 olanlar ise 9'unda 65 aylıklarını alıyor.

KİMLERİN AYLIĞI KESİLİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda ölüm geliri veya aylık bağlananların aylıkları kesilir. Kişi başına geliri 607 liranın üzerinde olanların 65 yaş aylıkları da gelirin arttığı aydan itibaren kesilir.

Örneğin 1000 lira geliri olan ailede, eşlerden biri öldüyse kişi başına gelir 607 liranın üzerine çıkacağı için, bu durumun yazıyla bildirilmesi gerekir. 65 yaş aylığı alırkjen nafaka bağlananların da aylıkları kesilir.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Aylık başvuruları kişinin ikametgahının bulunduğu ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na veya Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne yapılır. Başvuru yapan vatandaşla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı taraıfndan "başvuru alındı" belgesi verilir. Başvurular en geç bir ay içinde sonuçlandırılır. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın "Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü 2022 aylıkları" kısmındaysa detaylı bilgiye ulaşılabilir. (Posta)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!