Affı duyan binlerce kişi başvurdu

40 bin araç için geçtiğimiz temmuz ayında çıkarılan af kapsamında tanınan sürede neredeyse son 1 aylık zaman dilimi içerisine girildi. Mevcut ÖTV'nin yüzde 25'ini ödeyerek araçlarını teslim almalarına imkan tanıyan düzenleme kapsamında 3 ay içerisinde 2 bin 721 kişi başvuruda bulundu. Yapılan incelemeler sonrasında bu zamana kadar 719 araç sahiplerine teslim edilirken, bu işlemlerden devletin kasasına ise 28 milyon liralık bir ÖTV geliri girmiş oldu.

Affı duyan binlerce kişi başvurdu
Affı duyan binlerce kişi başvurdu

 

Geçtiğimiz Temmuz ayında TBMM Genel Kurulunda kabul edilen torba yasa ile gümrüklerde el konulan kara taşıtlarına yönelik de düzenleme yapılmıştı.

Söz konusu değişiklik ile yurt dışında kullanılmış olduğu halde yanıltıcı beyan verilerek ithal edilen veya alış değeri düşük beyan edilerek gerekenden az vergi tahsilatı yapılan araçları bu durumunu bilmeden alan iyi niyetli vatandaşları korumak amaçlanıyor.

SON BAŞVURU 31 ARALIK!
Düşük vergi ödenen araçlarda ek tahakkuk yapılması veya kullanılmış olduğu halde ithalat işlemi yapılan araçlara ilişkin mülkiyetin kamuya geçirilmesi talepleri ile soruşturma veya kovuşturma kapsamında bulunan ve müsadere kararı verilmemiş araçları bu durumlarını bilmeyip satın alan iyi niyetli kişilerin çıkarılan yönetmelik ekinde bulunan dilekçe örneği ile 31 Aralık 2019'a kadar ilgili gümrük idaresine başvurması gerekiyor.

ARAÇ SAHİBİ BİLDİRİRSE YÜZDE 10 DAHA AZ ÖTV ÖDEYECEK
Gerekli koşulların sağlanması durumunda, aracın ilk iktisabında ödenmesi gereken Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) yüzde 25'inin veya Gümrük Kanunu uyarınca el konulması muhtemel olan araçların bu durumunun gümrük idaresinin bilgisine girmeden kendiliğinden idareye bildirilmesi halinde ise ÖTV'nin yüzde 15'inin ödenmesi halinde araç üzerindeki kararlar kaldırılarak, el konulan araç sahibine iade ediliyor.

2 BİN 721 BAŞVURU OLDU
Gümrüklerde el konulan 40 binden fazla araç için başlatılan af kapsamında 3 aylık sonuçlar da belli oldu. yenisafak.com'un Ticaret Bakanlığı'ndan elde ettiği bilgilere göre af kapsamında ağustos ayında başlayan iade sürecine ekim ayı sonu itibariyle 2 bin 721 kişi tarafından başvuru oldu.

719 ARAÇ AF KAPSAMINDA TESLİM EDİLDİ
Gerekli evraklar ile ilgili gümrük müdürlüklerine yapılan başvurular sonucunda yapılan incelemeler sonrası 719 araç hak sahiplerine iade edilirken, bu teslimatlar ile devletin kasasına ise 28 milyon 7 bin 459 liralık bir ÖTV geliri girmiş oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!