2021 emekli maaş zammı belli oldu! En düşük emekli maaşı ne kadar?

Aralık ayının bitmesine sadece birkaç gün kala vatandaşlar ocak ayında ne kadar zam alacaklarını merak etmeye başladı. 2020 yılının son günlerini yaşarken aralık ayında meydana gelecek enflasyon oranlarının ne kadar olacağı araştırılıyor.

2021 emekli maaş zammı belli oldu! En düşük emekli maaşı ne kadar?
2021 emekli maaş zammı belli oldu! En düşük emekli maaşı ne kadar? Mehmet Demirbilek

Aralık ayının bitmesine sadece birkaç gün kala vatandaşlar ocak ayında ne kadar zam alacaklarını merak etmeye başladı. 2020 yılının son günlerini yaşarken aralık ayında meydana gelecek enflasyon oranlarının ne kadar olacağı araştırılıyor.

4 Ocak tarihinde açıklanacak enflasyon oranlarının ardından maaşlara ne kadar zam geleceği belli olacak. Memur ve emekliler için toplu sözleşme kapsamında yüzde üç oranında ocak ayında maaş zammı uygulanacak.

Fakat 2020 yılının son altı aylık sürecinde enflasyon oranları yüzde dördün üzerine çıkarsa aradaki farklar da maaşlara zam olarak yansıtılacak. Peki, bu oranlar karşısında en yüksek ve en düşük emekli maaşları ne kadar olacak? Emekli maaşları hakkında son dakika gelişmeleri…

Emekli maaş zam oranları için meraklı bekleyişler hız kesmeden devam ediyor. Resmi veriler ile beraber memur ve emekli maaşlarına gelecek net oran ocak ayının dördünde belli olacak.

Emekli maaşlarında son dakika…

Türkiye istatistik kurumundan gelen verilere göre temmuz ve kasım ayları arasında meydana gelen enflasyon oranı yüzde 7,02 olarak açıklandı. Kesin verilerin belli olması için sadece aralık ayı kaldı. Merkez bankasından gelen enflasyon beklenti anketine göre aralık ayı da eklenince 2020 yılının son altı aylık süreçlerinde meydana gelecek enflasyon oranlarının yüzde 7,96 olması ön görülüyor.

Merkez bankasından gelen tahminler eğer olur da Türkiye istatistik kurumundan da aynı olarak açıklanırsa maaşlara emekli ve memurlar için yüzde 6,96 oranında zam gelecek. Bunun netleşmesi için sadece aralık ayına ait enflasyon oranlarının 4 Ocak tarihinde açıklanması bekleniyor.

Memurlara gelecek yardım ile beraber en düşük 3 bin 918 TL ye kadar çıkacak. Maaşlara gelen zam oranları ile aile yardım ödemeleri de artacak. Evde bakım için ödenen yardımlar engelli ve bakıma muhtaç olan kişilerin yakınları için 1621 TL değerinden gelen zam oranı ile beraber 627 TL ye kadar çıkacak. Şu an endüşük emekli maaşı 1500 TL olarak ödenmeye devam ederken gelen zam oranı ile beraber 1619 TL ye kadar çıkması bekleniyor.

Kaynak : Nutuk.com.tr

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Backlink Almanın Önemi ve SEO’daki Etkisi - Backlink nedir?
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!